Fisk og kødprodukters forsyningskæde kan spores

En ny teknologi gør det muligt at lave en gennemsigtig forsyningskæde for fisk og kødprodukter.

En ny teknologi gør det muligt at skabe en transparent forsyningskæde for fisk og kødprodukter..

20.08.2014

SCM.dk

Metro Group har i løbet af sommeren introduceret en ny teknologi, der skal gøre det muligt at lave en grundig sporing af oprindelsen af fisk og kødprodukter, skriver packobserver.dk.

Det betyder, at kunder, der køber fisk i engros datterselskabet Metro Cash & Carry, nu kan finde ud af, hvor og hvordan fisken er fanget. Sporingen af fiskens forsyningskæde sker ved brug af en smartphone-app, som kunderne kan bruge mens de handler. Fremover vil det også være muligt at spore oprindelsen af en række kødprodukter. Foruden oprindelsen bliver det også muligt at spore kødets eller fiskens forarbejdning, kvalitet og bæredygtighed.

Læs også: McDonald’s åbner sin forsyningskæde

”I dag forventer de fleste af vores kunder som en selvfølge at modtage information om produktets oprindelse på samme måde som perfekt kvalitet og produktsikkerhed”, siger Heiko Hutmacher ansvarlig for sustainability og human resources i ledelsesgruppen hos Metro til packobserver.dk og fortsætter:

"Det nye sporbarhedssystem arbejder for virksomheder i alle størrelser og sektorer og på tværs af alle produktkategorier - uanset om det er fødevarer eller non-food. Desuden sætter det os - bedre end nogensinde før - i stand til at gøre vores engagement i bæredygtigt indkøb gennemsigtigt for vores kunder, det og gør det muligt at overholde de lovmæssige bestemmelser om produkternes sporbarhed, der til stadighed bliver mere strikse”.

Den nye teknologi er åben for alle markedsdeltagere, lige fra producent til detailhandler, hvilket giver mulighed for et ensartet sporbarhedssystem. De involverede parter kan indtaste deres produktdata i deres egne databaser, som derefter bliver kombineret online.

Læs også: Coca-Cola-flasketapperi øger transparensen i supply chain

En søgemaskine og et unikt produktidentifikationsnummer gør det muligt at få detaljerede oplysninger om de enkelte produkter. Gennem det nye sporbarhedssystem kan kunderne hente de vigtigste data om produktet. Det kan eksempelvis være data om dyreart, oprindelse, opdrætsmetode eller tidspunktet for bearbejdning.  Foruden at give kunderne information om de produkter, de køber, kan det nye system også medføre en bedre kontrol af fiskebestanden af visse arter.

Den nye løsning er internationalt gældende og er åben for alle markedsdeltagere i forsyningskæden på verdensplan.

-SSM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

15.09.2025SCM.dk

Elektrificering kan styrke både klima, økonomi og arbejdspladser i EU

11.09.2025Consit A/S

Sponseret

Trade365 – Nøglen til en effektiv forsyningskæde

09.09.2025SCM.dk

Fra fremtidsvision til værktøjskasse – AI er flyttet ind i hverdagen

09.09.2025SCM.dk

Russiske hackere går målrettet efter vestlige logistikaktiviteter

04.09.2025SCM.dk

AI rykker fra skrivebordet ind i maskinrummet

02.09.2025SCM.dk

AI og cybersikkerhed sætter dagsordenen på Technomania

01.09.2025SCM.dk

Dansk cybersikkerhed indtager internationalt niveau

01.09.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Få holdbar og tydelig opmærkning med Brother

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

16.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale P Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

RELEX Solutions
Messe
RELEX Solutions at NRF

RELEX Solutions is heading to NRF 2025: Retail's Big Show Europe to showcase how our agentic AI transforms retail supply chain planning. Visit us at booth M-087!

Dato

16.09.2025

Sted

NRF 2025, Paris Expo Porte de Versailles