Her er de tre største it-trends i 2015

Ifølge Cognizant vil mobilbetaling, forbedrede datamodeller og ansattes egne apps være dominerende trends på det teknologiske marked anno 2015.

19.01.2015

SCM.dk

Cognizant, en af verdens største leverandører af udlicitering og business services, har set nærmere på nogle af de teknologiske trends, der ser ud til at præge 2015 globalt og i Danmark.

Nogle af tendenserne er bekendte, men ser ifølge Cognizant ud til at videreudvikle sig over de næste par år.

1. Mobilbetaling
Selvom mobilbetaling har været et kendt fænomen i en længere periode i Danmark, er teknologien klar til at blive det næste store vendepunkt inden for betalingssystemer.

Omsætningen for det globale marked for digitale betalinger vil, ifølge en rapport fra Juniper Research, nå 4,7 trillioner dollar i 2019. Tallet er næsten dobbelt så højt som de 2,5 trillioner dollar, der var det forventede resultat for 2014.

Læs også: Her er de fem vigtigste it-trends for virksomheder i 2015

Virksomheder og andre etablerede spillere på markedet skal ifølge Cognizant være meget opmærksomme på frembrydende betalings- og handelsrelaterede reguleringer. For eksempel går et nyt betalingsservicedirektiv i EU efter at få mandat til ”stærk kundeautentificering” gennem en række digitale betalingsordninger.

2. Forbedrede datamodeller
Big data er ifølge Cognizant kommet for at blive. En rapport fra den uafhængige tænketank, The Centre for European Strategy Foundation, fandt, at 206 billioner euros i yderligere BNP (+1,9 procent) kan opnås i 2020, såfremt en række selvkørende dataløsninger implementeres. Det svarer til et års økonomisk vækst i EU.

Bekymringen for sikkerhed og det potentielle tab af data betyder dog, at et stigende antal virksomheder leder efter tilstrækkelig analyseteknologi, der er i stand til at udrede mening fra en stor mængde data.

I fremtiden vil virksomheder ifølge Cognizant indse, at big data ikke blot er et buzzword, men en seriøs strategimulighed med vækstpotentiale. Virksomhederne vil begynde at tilpasse sig ved at skabe nye administrerende lederroller såsom datadirektør (CDO).

3. Bring Your Own App
Ansatte vil i højere grad bruge deres egne enheder og applikationer i den daglige arbejdsrutine. Dette vil forandre, hvordan virksomheder organiserer deres arbejdsprocesser, og virksomhederne må derfor genoverveje medarbejdernes arbejdsområder.

Læs også: Big data bliver stort

Vor tids 9-17-arbejdstider vil skifte, lyder det fra Cognizant. Desuden vil kontorer og arbejdsmønstre vige til fordel for nye arbejdsmetoder.

Teknologier, der får endnu mere opmærksomhed hos organisationer, er sensorer, loT, M2M-teknologier og sundhedsanalyseenheder inklusiv wearables. Som en reaktion på dette vil traditionelle it-processer blive erstattet, og nye konkurrerende vil tage form.

Flere og flere medarbejdere arbejder på deres iPads med cloud-baseret software, analyser og sociale medier. Ifølge Cognizant vil udviklingen af fleksible, multilokaliserede arbejdspladser og arbejdsmobilitet derfor tage fart i 2015.

-KLZ

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

17.12.2025SCM.dk

Fleksible virksomheder vinder i AI-tiden

15.12.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fra spildtid til teamwork: Kvik Kald binder MENY Frederikssund bedre sammen

15.12.2025SCM.dk

Nordiske virksomheders AI-værdi halter efter resten af Europa

12.12.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Ét tryk, hurtigere hjælp – bedre service hos MENY Roskilde

10.12.2025SCM.dk

Nyt partnerskab løfter AI-udnyttelsen i energisektoren

09.12.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

En smartere buffetoplevelse med digitale skilte

04.12.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fra webshop til samlermekka: Sådan digitaliserer Rogerz butikken i Field’s

04.12.2025SCM.dk

Milestone Systems styrker Europas AI med dansk supercomputer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle