Mexico anses som billigste produktionssted for amerikanske virksomheder
GLOBALISERING. Amerikanske virksomheder betragter Mexico som det mest omkostnings-konkurrencedygtige land for produktion, viser U.S. Manufacturing-Outsourcing Index.
Send til en ven | Kommentér | Print | Tilbage
Mexico har opnået sin lavomkostningsstatus på grund af en favorabel valutakurs og det faktum, at landet ikke har været synderligt påvirket af stigende transport- og materialepriser.
AlixPartners "U.S. Manufacturing-Outsourcing Index" har analyseret fremstillingen af en række produkter i lavomkostningslande versus USA ved at kigge på syv nøgleomkostnings-drivere: valutakurser, arbejdsløn, transport-, råmateriale- og lageromkostninger, kapitaludstyr, faste omkostninger og told.
Forfatteren til rapporten, Stephen Maurer, forklarer, at lav arbejdsløn ikke er den altovervejende faktor for at bestemme det optimale land for lav-omkostnings-sourcing. Selv i USA udgør timelønnen for fremstilling af et produkt kun omkring 20 procent. Andre faktorer så som energi-, transport- og kurskonverteringsomkostninger kan overgå lav arbejdsløn i nogle lande, bemærker han.
De ti mest omkostnings-konkurrencedygtige lande for produktion er: 1) Mexico, 2) Indien, 3) Vietnam, 4) Rusland, 5) Rumænien, 6) Kina, 7) Sydkorea, 8) USA, 9) Ungarn, 10) Singapore.
- KGJ
