Kvinder i supply chain: Det går fremad, men god plads til forbedringer

Kvinder er generelt underrepræsenterede på topplan i transportbranchen. En ny rapport fremhæver de mange fordele ved at inddrage flere kvinder, specielt på ledelsesniveau.

Supply chain-industrien har brug for at få flere kvinder ind i topledelserne rundt omkring, siger ny rapport..

06.09.2016

SCM.dk

I en heftigt konkurrencepræget industri som den internationale supply chain- og transportbranche vil det kun give god mening at inddrage flere kvinder på direktionsgangene for at styrke innovationen, lukke det såkaldte ’talentgab’, og forbedre forretningsresultaterne. Og det går fremad på området, men der er samtidig rigeligt at gøre, skriver Supplychain24/7.

Læs også: Ny kampagne skal tiltrække flere til transportfaget

Sådan lyder hovedbudskabet i en ny undersøgelse, ”Women in Supply Chain Survey”, der som det første studie af sin slags er dedikeret til at bedømme den aktuelle status på kvindelige leder i supply chain-sektoren og på baggrund heraf udvikle råd og anbefalinger til at forbedre vilkårene.

Undersøgelsen er udarbejdet af researchvirksomheden Gartner i partnerskab med lederorganisationen AWESOME (Achieving Women’s Excellence in Supply Chain Operations, Management & Education), der fokuserer på at styrke det kvindelige lederskab i supply chain-industrien.

De er bl.a. nået frem til at kvinder er kraftigt underrepræsenterede på ledelsesniveau i industrien. For mens kvinderne udgør 35 procent af den samlede arbejdsstyrke i branchen, så er det tilsvarende tal kun 5 procent når vi når op på seniorplan.

Adskillige andre undersøgelse og studier, bl.a. fra Catalyst, har påvist at virksomheder i en lang række forskellige brancher klare bedre i direkte sammenhæng med, hvor mange kvinder de har i ledelsen – jo mere kvindelig indflydelse i toppen, jo bedre resultater på bundlinjen.

Også når det kommer til innovation er kvinder essentielle. Forskning fra London School of Business har konkluderet, at når innovation står øverst på ønskelisten, så er den optimale kønsbalance 50/50, og at inkluderende ledere, der understøtter diversitet, fremmer innovation i virksomheden.

På den baggrund slår Gartner and AWESOME fast, at en styrkelse af det kvindelige lederskab i supply chain-industrien er absolut nødvendigt for branchen.

Ledere skal tage ansvar
Spørgsmålene der trænger sig på er selvfølgelig, hvorfor denne skævhed i kønsfordelingen eksisterer, og hvordan den kan udbedres. Her peger undersøgelsen på en række institutionelle og kulturelle barrierer, der gør sig gældende i både supply chain og adskillige andre brancher, og som giver mænd lettere adgang til de gode job, og til at blive forfremmet, opnå højre løn etc.

Som løsning på det, kommer undersøgelsen med et par konkrete anbefalinger: For det første bør virksomheder tænke større og etablere målbare og meningsfulde mål på området, og følge op med initiativer til at opnå dem.

For det andet bør virksomhederne være proaktive og åbne omkring institutionelle forandringer, der skaber en mere mangfoldig og inkluderende kultur, og som kan bekæmpe (eller i det mindste gøre opmærksom på) de ubevidste fordele, rapporten peger på at mænd har.

Læs også: Blot en ud af ti supply chain-chefer er kvinde

Slutteligt understreger rapportens forfattere, at ”… ægte forandring og ægte fremskridt kun sker, når højtstående ledere – både mænd og kvinder – adresserer problemet på samme måde som de ville gøre med andre kritiske forretningsforhold; ved at gøre det til en prioritet med faste målsætninger og ved at udpege folk med ansvar for at levere resultater”.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

SCM.dk

APM Terminals udfordrer lovligheden af havneudvidelse

SCM.dk

Identitetssikkerhed skal følge AI’ens tempo

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Implement Consulting Group
Webinar
Beyond firefighting: How S&OE turns decisions into execution

Are your S&OP decisions lacking impact once they hit daily operations?

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online