McDonalds har problemer med CSR i forsyningskæden

Burgergiganten har fyret en af sine æggeleverandører efter afsløring af dyremishandling.

20.12.2011

SCM.dk

Burgerkæden McDonald's har meddelte, at den har stoppet samarbejdet med en amerikansk leverandør af æg, efter det er kommet frem, at der er foregået dyremishandling på flere af leverandørens produktionssteder. Det skriver epn.dk.
Dyrevelfærdsgruppen Mercy for Animals har med skjult kamera angiveligt afsløret omfattende dyremishandling af høns og haner på fem af æggeproducenten Sparboe Farms gårde i staterne Iowa, Minnesota og Colorado i USA. Den meget voldsomme video af dyremishandlingen viser blandt andet, hvordan en medarbejder svinger en levende høne rundt over hovedet i en snor, mens andre høns og haner bliver smidt ind i plastikposer for at blive kvalt.
Mercy for Animals afsløring af mishandlingen har fået Sparboe Farms til at fyre fire medarbejdere, der angiveligt har stået for mishandlingen, mens producenten på sin hjemmeside oplyser, at man forsætter med at undersøge, hvad der er sket, og hvordan man kan undgå, at det sker igen. Det er dog ikke nok for McDonald's, der altså fredag har sagt samarbejdet med Sparboe Farms op. Optagelserne fra Mercy for Animals har rystet burgerkæden, fortæller kædens vicedirektør, Bob Langert.
"Opførslen på de skjulte videooptagelser er rystende og fuldstændig uacceptabel," udtaler Bob Langert blandt andet i en pressemeddelelse og forsikrer, at skandalen ikke vil gå ud over fødevaresikkerheden i kædens produkter.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

18.12.2025AGR

Sponseret

Økonomi i forsyningskæden kræver mere end omkostningskontrol

11.12.2025SCM.dk

Der er stadig langt mellem kvinderne i toppen af dansk erhvervsliv

11.12.2025SCM.dk

Månedens udfordring: Vores forsyningskæde skal kunne tilfredsstille mange forskellige behov

11.12.2025Inact ApS

Sponseret

Hvordan en kommerciel tilgang optimerede hele Frederiksen Scientific

08.12.2025Inact ApS

Sponseret

Wicked problems i supply chain

06.12.2025SCM.dk

Stort potentiale for håndtering af risikostyring og compliancekrav

05.12.2025SCM.dk

Danske familievirksomheder mærker voksende pres på omsætningen

04.12.2025Dansk Standard

Sponseret

ISO 14001:2026 på vej: Nye dokumentationskrav og integrering af klima og biodiversitet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle