Oplevelsescenter for emballage åbner i Danmark

Emballageproducenten DS Smith åbner i januar et oplevelsescenter for emballage i Taastrup. Centeret vil blandt andet byde på et live butiksmiljø, hvor emballagens evne til at klare sig igennem forsyningskædens mange led bliver belyst.

Oplevelsescenteret for emballage bliver et fællesnordisk, kommercielt samlingspunkt for DS Smiths aktiviteter i Danmark..

07.01.2015

SCM.dk

Den 15. januar indvier DS Smith sit såkaldte oplevelsescenter for emballage i Taastrup. Centeret er et ’Impact Centre’, som er en specialdesignet supermarkedskulisse, hvor emballagens rolle er i centrum.

I centeret vil det blive demonstreret, hvor stor en betydning den rette – og forkerte – emballageløsning har i salgsøjeblikket. Desuden vil det blive belyst, hvor megen indflydelse emballagen har på håndtering og logistik for detailhandlens medarbejdere.

Læs også: Virksomheder må genbruge emballage

“For at tilbyde endnu mere indsigt og værdi for vores kunder, er vi nu klar med dette ”oplevelsescenter”, som primært koncentrerer sig om detailhandlen. Vi ved, at der er et reelt behov for at tale om emballage i en holistisk sammenhæng, hvor alle forsyningskædens led tænkes igennem. Hvis ikke der er arbejdet grundigt med emballagens evner til at klare sig igennem hele forsyningskæden, ser man alt for ofte, at konsekvenserne er mistet salg og spildte ressourcer”, siger Mette Herrefoss, Impact Centre manager i DS Smith, i en pressemeddelelse.

Oplevelsescenteret i Taastrup bliver det femte af sin slags i Europa.

-KLZ

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

12.06.2025SCM.dk

Vestlige lande udskyder klimahandling med kreative undskyldninger

11.06.2025SCM.dk

Dårligt arbejdsmiljø koster Danmark milliarder hvert år

10.06.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Et samarbejde der forenkler din pallehåndtering

07.06.2025SCM.dk

Eksport holder stand trods Trumps toldmure

06.06.2025SCM.dk

Grøn magt i Danmark er i erhvervslivets hænder

05.06.2025SCM.dk

CEO Kasper Tranberg står nu i spidsen for brændstofforsyning til dansk luftfart

04.06.2025SCM.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

04.06.2025SCM.dk

Trump-politik får danske ingeniører til at overveje exit

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle