emendo vinder Konsulentprisen 2010
Det lille konsulenthus emendo vandt Konsulentprisen i konkurrence med 17 andre. emendo vandt både prisen i kategorien Driftsledelse og Effektivisering samt aftnens hovedpris Konsulentprisen 2010.
Foto: Dansk Management Råd.
Den prestigefyldte konsulentpris blev vundet for et projekt for virksomheden Haldor Topsøe. Dommerkomiteen begrundede valget af emendo med, at det på forbløffende kort tid lykkedes at gennemføre effektiviseringer hos Haldor Topsøe, der har øget produktionen med 50 procent og sparet virksomheden for et trecifret millionbeløb. Samtidig blev emendos originale metode til projektet fremhævet.
Vi lytter til, hvad medarbejderne i produktionen fortæller. De kender problemerne og ligger derfor også inde med mange af løsningerne. Lær at lytte til medarbejderne, og du kan mange gange undgå outsourcing, siger seniorkonsulent Niels Welling.
Fire ud af emendos elleve medarbejdere var mødt frem for at modtage de to priser, der blev overrakt af Finn Lauritzen, direktør i Erhvervs- og Byggestyrelsen, ved en gallafest på Axelborg i København. emendo blev stiftet i 2006 og består i dag af elleve konsulenter. På kundelisten står virksomheder som Novo Nordisk a/s, Ferring Pharmaceuticals, Dong Energy, Carlsberg og altså Haldor Topsøe.
-JR