Historisk lavt kulforbrug og mere vedvarende energi i 2023

Forbruget af kul faldt med 36 pct. i 2023 og har aldrig været lavere i energistatistikkens 50 årige historie. Det samme gælder for Danmarks bruttoenergiforbrug, som også satte bundrekord sidste år. Til gengæld steg forbruget af vedvarende energi og CO2-udledningen fra energiforbruget faldt 7,6 pct. Det fremgår af Energistatistik 2023, som Energistyrelsen publicerer i dag.

Foto: Energistyrelsen

05.11.2024

SCM.dk

Danmarks faktiske forbrug af fossile brændsler faldt med 7,7 pct. i 2023, og det skyldtes ikke mindst et stort fald på 36 pct. i forbruget af kul, - et forbrug som ikke har været lavere i de 50 år, hvor Energistyrelsen har lavet energistatistikken. Samtidig blev naturgasforbruget reduceret med godt 5 pct. og olieforbruget med knapt 4 pct.

Det faktiske energiforbrug faldt med 2,2 pct. til 667 PJ i 2023, mens bruttoenergiforbruget, korrigeret for klimaudsving og elhandel, faldt med 0,6 pct. Siden 1990 har Danmark reduceret det korrigerede bruttoenergiforbrug med 15,1 pct., og endnu engang sætter bruttoenergiforbruget bundrekord.

Mere vedvarende energi – særligt fra solen

Derimod steg forbruget af vedvarende energi med 3 pct. Det skyldtes især en stor stigning på 35 pct. i forbruget af solenergi, ligesom også forbruget af biogas, omgivelsesvarme, brænde og vindenergi bidrog til den samlede stigning. Til gengæld blev der brugt færre træpiller sidste år, idet forbruget faldt 3,2 PJ eller knapt 7 pct.

Endvidere steg den indenlandske produktion af vedvarende energi med 5,3% og udgør ligesom i 2022 mere end halvdelen af den samlede indenlandske energiproduktion. Samtidig dækkede produktionen af elektricitet baseret på vedvarende energi 82,1 pct. af den indenlandske elforsyning i 2023 mod 81,4 pct. i 2022. Her bidrog vindkraft med 53,8 pct. mens biomasse dækkede 16,4 pct., solenergi 9,3 pct. og biogas de resterende 2,5 pct.

Fald i udledningen af CO2

Som konsekvens af et mindre forbrug af fossile brændsler faldt Danmarks faktiske CO2-udledninger fra energiforbrug med 2,1 mio. ton i 2023 til 25,8 mio. tons. Det svarer til et fald på 7,6 pct. i forhold til 2022. Siden 1990 er de faktiske CO2-udledninger fra energiforbrug faldet 51,3%. Når udledningerne korrigeres for brændselsforbrug knyttet til elhandel og klimaudsving faldt CO2-udledningerne 5,4 pct. til 27,3 mio. tons.

Den endelige opgørelse over Danmarks samlede udledninger af drivhusgasser i 2023 forventes at blive publiceret af DCE – Nationalt center for miljø og energi i foråret 2025.

Læs Energistatistik 2023 (pdf-fil).

Øvrige fakta:

  • Det samlede endelige energiforbrug var stort set uændret med et fald på blot 0,1 pct. Det dækkede over et fald i produktionserhvervenes forbrug på 4,5 pct. samt i handel og service på 0,6 pct., hvorimod forbruget i husholdningerne og i transportsektoren steg hhv. 2,0 pct. og 1,6 pct. Bag stigningen i transportsektoren ligger primært en stigning på godt 14 pct. stigning i energiforbruget til luftfart, som nærmer sig niveauet før COVID-19-pandemien. Derimod faldt energiforbruget til vejtransport med 1,4 pct. i 2023.
     
  • Produktionen af biogas er steget markant i de seneste år og var 31,7 PJ i 2023. Det er en stigning på 9,6 pct. i forhold til 2022 og sammenlignet med 2010 er produktionen steget 632 pct.
     
  • Forbruget af vedvarende energi dækkes dels af indenlandsk produktion (ca. 75 pct.), dels af en nettoimport af træ, bionedbrydeligt affald og biobrændstoffer (ca. 25 pct.). I 2023 var nettoimporten af vedvarende energi 75 PJ, hvilket er 3,4 pct. mindre end året før.
     
  • Både den danske produktion af råolie og produktionen af naturgas faldt i 2023 med henholdsvis 8,3 pct. og 8,4 pct. sammenlignet med året før.

- EHS

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

24.06.2025SCM.dk

Her er verdens 25 bedste forsyningskæder

23.06.2025SCM.dk

Naturen bliver overset som finansiel risiko i nordiske virksomheder

23.06.2025SCM.dk

IoT: Onics Denmark fastholder vækstkursen efter strategisk transformationsår

23.06.2025SCM.dk

DSV-topchef om kritik: Jeg er meget direkte i min kommunikation

23.06.2025SCM.dk

Ny direktør skal styrke Roima Aalborgs faglige profil inden for lagerstyring

18.06.2025SCM.dk

DSV-topchef angribes for brutal ledelsesstil

18.06.2025SCM.dk

Seneste bøde: Betaler 4 millioner kroner for vildledende klimaudsagn

12.06.2025SCM.dk

Vestlige lande udskyder klimahandling med kreative undskyldninger

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

24.06.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

24.06.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft 365 Update

Få overblikket over de vigtigste nyheder i Microsoft 365 og Copilot hver måned.

Dato

25.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Fabric Update

Unleash the boundless potential of Microsoft Fabric: Your monthly source for cutting-edge news and limitless opportunities.

Dato

25.06.2025

Tid

15:00

Sted

Online

Implement Consulting Group
Webinar
Enhancing production planning in SAP

Unlocking the power of PP/DS for future efficiency

Dato

26.06.2025

Tid

09:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

30.06.2025

Tid

08:30

Sted

Online