Lederskifte i stor teknologivirksomhed

Darren Roos forlader efter fem år stillingen som CEO i IFS og bliver bestyrelsesformand i softwareseskabet. Ny CEO er Mark Moffat, som kommer fra stillingen som Chief Customer Officer i IFS og har en lang karriere i PwC bag sig.

IFS har offentliggjort, at Mark Moffat indtræder i rollen som ny CEO i selskabet. Mark Moffat overtager topposten fra Darren Roos, som er udnævnt til formand for IFS’ bestyrelse. Foto: IFS

12.01.2024

SCM.dk

IFS har offentliggjort, at Mark Moffat indtræder i rollen som ny CEO i selskabet. Mark Moffat overtager topposten fra Darren Roos, som er udnævnt til formand for IFS’ bestyrelse. Ledelsesskiftet har været under forberedelse i seks måneder og træder i kraft med øjeblikkelig virkning. 

Mark Moffat har et dybt kendskab til IFS og teknologimarkedet. Han kommer fra stillingen som Chief Customer Officer i IFS og har desuden bestredet adskillige ledende stillinger i PwC. Med udnævnelsen af Moffat som CEO fortsættes den succesfulde vækststrategi, som har drevet IFS frem på det globale marked for forretningssoftware gennem de seneste mange år. 

”Jeg er utrolig stolt over at skulle stå i spidsen for IFS i de næste faser af vores strategi. Vi står på et fantastisk solidt fundament og med de helt rigtige ingredienser til at kunne levere på vores strategiske målsætninger. Vi har en differentieret markedsposition, en meget stærk AI-baseret teknologi, en engageret kundebase, et motiveret partnersystem og nogle meget talentfulde medarbejdere. Darren Roos har gjort et kæmpe arbejde, og jeg ser frem til at samarbejde med ham i hans nye rolle som bestyrelsesformand”, siger den nyudnævnte CEO i IFS, Mark Moffat.

Darren Roos har været CEO i IFS siden 2018 og har i sin ledelsesperiode mere end tredoblet indtjeningen samt transformeret selskabet til en ægte cloud-forretning. 79 procent af indtjeningen stammer nu fra tilbagevendende indtægter (abonnementer) mod 36 procent, da Darren Roos tiltrådte som CEO. 

Læs også: 3 trin til bedre værn mod cybertrusler i din forsyningskæde

”Det er med stor glæde, jeg overlader taktstokken til Mark Moffat. Mark er yderst kompetent, han har et stærkt netværk, og han er en dygtig, respekteret leder. Heldigvis fortsætter min rejse med IFS, om end i en anden rolle. Der er meget store markedsmuligheder for IFS, og jeg vil sammen med bestyrelsen samarbejde med Mark og hans team om at udnytte potentialet optimalt”, siger Darren Roos, som overtager formandsposten i IFS’ bestyrelse fra Jonas Persson.

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

Consafe Logistics

Sponseret

Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

06.11.2025SCM.dk

AI kan accelerere ESG i forsyningskæden, men snubletrådene er mangfoldige

06.11.2025SCM.dk

Hackere skjuler ondsindet kode i billeder og falske PDF-filer

05.11.2025SCM.dk

Techgiganter satser grønt - og sværmer for Trump

29.10.2025SCM.dk

AI skal forkorte oplæring i produktionen

28.10.2025SCM.dk

Stor fusion inden for data- og AI-beskyttelse

27.10.2025SCM.dk

Grøn fremdrift for jyske SMV’er

27.10.2025Descartes

Sponseret

Customs Assured øger produktiviteten med AI-drevet toldautomatisering fra Descartes og AiDock

23.10.2025SCM.dk

Termiske droner afslører varmetab og sparer fjernvarmen for millioner

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

11.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

11.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn