Hver anden mindre virksomhed frygter stigende energipriser

De stigende energipriser gør lige nu ondt på pengepungen hos de små og mellemstore virksomheder og er samtidig lige nu den mest udbredte udfordring på tværs af alle SMV’er.

Når man spørger virksomhederne, hvad der er de største udfordringer i dagligdagen for tiden, nævner næsten hver anden prisstigninger på energi. Foto: 123RF.

04.05.2022

SCM.dk

Mangel på arbejdskraft var indtil for nyligt erhvervslivets største hovedpine. Men det er det ikke længere. Ikke fordi manglen på hænder er forsvundet – slet ikke – men der er bare opstået en endnu større udfordring: Stigende energipriser.

Når man spørger virksomhederne, hvad der er de største udfordringer i dagligdagen for tiden, nævner næsten hver anden prisstigninger på energi. Lige efter kommer stigende priser på materialer, og mangel på arbejdskraft indtager tredjepladsen.

Det viser en ny analyse fra SMVdanmark, der organiserer 18.000 små og mellemstore virksomheder.

Lasse Lundqvist, konsulent I SMVdanmark, er bekymret over de stigende energipriser. De var allerede rekordhøje før Ruslands invasion af Ukraine, og de mange sanktioner mod Rusland har lagt ekstra brænde på pris-bålet, fortæller han.

”Jeg er bange for, at energikrisen kan give dødsstødet til flere af de små og mellemstore virksomheder. Mange er ikke godt nok økonomisk polstrede, efter de kun med nød og næppe er kommet gennem coronakrisen”, siger han.

Flere virksomheder er samtidig fanget i fastpriskontrakter, som er underskrevet inden de voldsomme prisstigninger, og hvor prisen ikke kan justeres tilstrækkeligt.

Læs også: Producent- og importpriser for varer stiger fortsat

”Det betyder, at virksomhedsejerne lige nu selv skal have penge med, når de går på arbejde og lever op til deres aftaler, for udgifterne overstiger ofte indtægterne. Derfor presser vi i SMVdanmark også på for, at alle offentlige virksomheder giver energitillæg til de virksomheder, de har kontrakter med”, siger Lasse Lundqvist.

Rusland står for 19 procent af EU’s import af gas, og den store andel betyder ifølge Lasse Lundqvist, at vi ikke kan forvente, at denne energikrise forsvinder i den nærmeste fremtid. Derfor bør det så hurtigt som muligt gøres mere rentabelt for virksomhederne at energieffektivisere.

”Alle energieffektiviseringer bør være fradragsberettigede med over 100 procent, så erhvervslivet hurtigere kan omstille sig. Det vil også være til gavn for klimaet”, siger Lasse Lundqvist.

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Flere AMR’er giver ikke automatisk et bedre materialeflow

15.09.2026Global AGV

Sponseret

Kom gratis med til PACK EXPO i Chicago

SCM.dk

DHL tredobler fragtkapacitet i Shenzhen

SCM.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb - for blandt andet at skubbe den grønne omstilling

02.09.2026Global AGV

Sponseret

🎟️ Du er inviteret: Kom GRATIS med på Foodtech messe i Herning

01.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter møder en anden virkelighed i fødevareproduktionen

01.09.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

PPWR er ikke et rapporteringsproblem. Det er et dataproblem.

28.08.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvor forsvinder pengene i den interne logistik?

13.08.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag effektiv pallehåndtering? 👀 X-faktoren er...

11.08.2026Global AGV

Sponseret

Gør det nemt at tage beslutningen om automation

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

TOPmanager A/S
Kursus
Kursus Intern Auditor – ISO 9001:2026

i samarbejde med Lasse Ahm Consult ApS er vi medarrangør på dette kursus. Kurset henvender sig til ledere og medarbejdere, som fremover skal planlægge og gennemføre interne audits i virksomheder med et kvalitetsledelsessystem. Kurset kræver ingen forudgående kendskab til ISO 9001 eller andre ledelsesstandarder.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lasse Ahm Consult ApS