Konsulentmarkedet er i rivende udvikling

Omsætningen i den danske managementkonsulentbranche steg i 2012 til 15,4 milliarder kroner, hvilket svarer til en stigning på 6,2 procent i forhold til 2011. Det er dog stadig 900 millioner kroner under 2008-niveauet.

Konsulentbranchen er ligesom resten af samfundet og erhvervslivet i dag præget af store forandringer og stor usikkerhed om fremtiden. Her er det Poul Skadhede, adm. direktør for Valcon og adm. direktør Mette Vestergaard fra Mannaz, der debatterer på DI-s toplederkonference i september 2013. Foto: Hans Søndergaard/DI..

28.03.2014

SCM.dk

<p>”Der sker en klar konsolidering i retning af, at de større virksomheder bliver stadig større og mere internationale” </p>

Søren Holm Johansen, Rambøll

Markedet for supply chain consulting og alle andre managementkonsulentydelser fik, som så mange andre brancher, en ordentlig mavepuster i 2009-10. Men konsulenterne er på vej op igen med en vækst i Danmark på 6,2 procent fra 2011 til 2012. Det viser en analyse foretaget af Dansk Industris brancheforening Managementrådgiverne.

Ser man på hele den sektor, som Dansk Industri kalder ”videnrådgivere”, der fx også omfatter rådgivende ingeniørfirmaer, advokater, revisorer, it-rådgivere etc., er der dog tale om helt andre tal, nemlig en samlet omsætning på knap 170 milliarder kroner og 140.000 ansatte.

Globaliseringstoget
Det samme billede tegner sig ifølge Source for Consulting for det europæiske konsulentmarked, som har undersøgt konsulentmarkedet og konkluderer, at markedet er i pæn bedring efter 2009-10, og at væksten særligt foregår på to områder: Finansielle services og multinationale virksomheder.

Læs også: Sådan går det med SCM i 2014    

Det sidste dækker over, at rigtig mange af konsulenternes kunder for alvor tager globaliseringsudfordringen ved hornene og søger konsulenternes hjælp til at etablere sig i andre lande og kontinenter, specielt er de ivrige efter at følge deres kunder til de nye økonomier i lande som Kina, Indien, Brasilien, Rusland etc.

Konsulentbranchen eller managementbranchen er en branche, der i særdeleshed er følsom over for de store tendenser, der rammer dens kunder. Det hænger sammen med, at branchen ofte skal definere og udpege netop disse forandringer eller give svar på mulige reaktioner herpå. Og helst være et skridt foran kunderne.

Derfor spiller udviklingstendenserne i de politiske og økonomiske systemer en stor rolle. Det er dog ikke ligetil at vurdere de nuværende økonomiske situation, der er tydelige tegn på fremgang, men den er usikker og tøvende. Der er nemlig tale om en ny normaltilstand, som er præget af usikkerhed og volatilitet, og som rummer både udfordringer og muligheder.

Læs også: Indkøbere undgår udvikling af leverandørrelationer

Det præger økonomien, det politiske system, den offentlige sektor, den private sektor og derfor naturligvis også konsulentbranchen.

Otte tendenser
Men der er dog ifølge Dansk Erhvervs analyse Management Outlook 2013 særligt otte strømninger, der presser sig på for konsulentbranchen. Det omfatter:

1.      Nødvendigheden af det internationale vue,

2.      behovet for vedvarende innovation,

3.      professionalisering af kunderne,

4.      sammensmeltning af strategi og implementering,

5.      specialisering af ydelserne,

6.      hensynet til den teknologiske udvikling,

7.      indgangen til den offentlige sektor, og

8.      indmarchen af revisionshusene.

Dansk Erhvervs analyse karakteriserer den danske konsulentbranche som en polariseret størrelse med meget stor forskel på de store og de små. Få fremtrædende managementhuse tegner branchen, og de flankeres af en stor flok meget små selskaber. Polariseringen til trods – og selvom managementbranchen ikke gik fuldkommen fri af det økonomiske tilbageslag i kølvandet på finanskrisen – er der tale om en branche, der i overvejende grad har oplevet mærkbar fremgang det seneste årti; en fremgang, man ikke mindst ser i de toneangivende huse.

Konsulenterne konsoliderer
Også de toneangivende huse falder i forskellige kategorier, når man gransker dem nøjere: Nogle har meget store bruttofortjenester per ansat, andre lidt lavere; nogle har meget højere personaleomkostninger per ansat, andre lidt lavere; og nogle har høje bruttofortjenester per ansat og samtidig lave personaleomkostninger per ansat. 

Læs også: Fremtidstendenser for materialehåndtering

Nogle er globale i deres omfang og udsyn, andre har specialiseret sig mere i de nordiske markeder. Nogle tager udgangspunkt i andre rådgivningsforhold, som f.eks. it eller revision, mens andre leverer den rene vare.

”Der sker en klar konsolidering i retning af, at de større virksomheder bliver stadig større og mere internationale. Også i den branche jeg selv kommer fra. Vi oplever en øget konkurrence i Danmark, men absolut også i udlandet”, siger Videnrådgivernes formand Søren Holm Johansen, der er koncerndirektør i Rambøll til Dagbladet Børsen den 29. november 2013. De store bliver større, de små specialiserer sig for at overleve, og dem i midten har det svært. Sådan ser billedet ifølge Videnrådgiverne ud for danske konsulenter.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

15.09.2025SCM.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025SCM.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025SCM.dk

Metalformand fortsætter som formand for Nordic IN

10.09.2025SCM.dk

Arbejdskraft er virksomhedernes vigtigste krav til kommunerne

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

05.09.2025SCM.dk

Analyse afslører store forskelle i kommunale erhvervsklima

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed

Dato

17.09.2025

Sted

Nyborg Strand, Østerøvej 2, 5800 Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

17.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

17.09.2025

Sted

København

Bredana Axcite A/S
Seminar
Velkommen til SCM-dagen 2025

- banebrydende muligheder, innovative teknologier og effektive processer i Microsoft Dynamics 365 Supply Chain Management og Axcite Supply Chain modulerne

Dato

17.09.2025

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House i Vejle

Dansk Standard
Webinar
Bliv en del af Dansk Standards SDG-netværk

Vil I være med til at sætte handling bag ordene og gøre en reel forskel med FN’s verdensmål? Så kom og hør, hvordan Dansk Standards SDG-netværk kan give jer den nødvendige indsigt og inspiration til at arbejde strategisk og målrettet med verdensmålene i jeres organisation. I bliver introduceret til en praktisk guide, der gør det lettere at omsætte ambitioner til konkret handling – uanset hvor langt I er i processen.

Dato

17.09.2025

Tid

09:30

Sted

Online på Teams

BITO Storage Systems Nordic A/S
Webinar
BITO inviterer igen til gratis webinar: 'Find den perfekte lagerløsning til din virksomhed'

Vores webinar tilbage i juni var en stor succes! Hvis du gik glip af det, så får du her en ny chance den 17. september.2025.

Dato

17.09.2025

Tid

11:00

Sted

Online via TwentyThree