”Vi skal ikke være ERP-selskabet, der bliver hacket!”

Sikkerhed i skyen er altafgørende for IFS, der gerne vil have sine cloudløsninger og de dertilhørende fordele for eksempelvis leverandører ud til flest mulige kunder – men ikke for en hver pris. En app-version skal på sigt gøre løsningerne mere tilgængelige for SMV’er.

Skateboardlegenden Tony Hawk var blandt hovedtalerne på konferencens første dag. Foto: Anders Kampmann.

10.10.2019

Anders Kampmann, SCM.dk

Chefarkitekt for teknologiske løsninger i IFS, Amy Eager, har været i selskabet i 22 år, og med hendes egne ord har det været ”en fantastisk rejse”, selvom det er ”lidt en kliché”, som hun tilføjer med et smil, da SCM.dk møder hende i Boston, hvor softwarevirksomhedens World Conference er i fuld gang.

Med den betydelige anciennitet har hun i sagens natur også været med til at udvikle virksomheden sammen med kunderne, og set fra første parket, hvordan en kontinuerlig bølge af nye teknologier er skyllet ind over branchen. Dem vil kunderne som regel gerne have fingre i, men det skal først og fremmest give mening, påpeger hun.

”Det må aldrig blive teknologi for teknologiens skyld, for så bliver det spild af ressourcer. Det skal skabe en værdi for slutbrugeren. Det samme gælder indsamling af data, som mange kalder hvor tids guld; men det er jo kun noget værd, hvis man kan anvende det i praksis”, lyder det fra Amy Eager.

Den samme tilgang præger derfor også IFS’ arbejde med cloud, som topchef Darren Roos har understreget er en prioritet, men ikke noget man presser kunderne ud i. Strategien er ”cloud first, men ikke cloud only”, som Amy Eager formulerer det.

Digitale fordele også i transporten
IFS har kunder i mange industrier, og selvom cloud vinder frem og er større i USA end i Europa, så er der også flere – ikke mindst ældre – virksomheder, der stadig er på vagt omkring sikkerhedsaspekterne i at placere sit digitale liv i skyen.

”Der er mange, der ikke kan slippe frygten for at blive angrebet udefra, og derfor tager vi også sikkerheden ekstremt alvorligt. Vi skal ikke være ERP-selskabet, der bliver hacket!”, fastslår seniorkonsulent i Nordamerika, Greg Romanello (26 år i IFS).

Betænkelighederne er også til stede i transportbranchen, hvor Romanello imidlertid understreger, at rigtig mange også mindre virksomheder ville kunne drage fordel af at opgradere og digitalisere deres drift.

Ikke overraskende fremhæver han IFS’ Applications 10, hvor de indbyggede B2B-portaler eksempelvis kan lade leverandører overvåge lagerbeholdningen hos en kunde, og på den måde spare både kørsel og administration.

Han medgiver dog også, at et komplet ERP-system kan virke uoverskueligt for en SMV, eller bare for stort, og at man derfor på sigt arbejder på at så at sige ’koge det ned’ til en app, som alle interesserede – måske endda private – kan hente og bruge efter behov. Mere præcis end ”nogle år” bliver han dog ikke, når det gælder tidshorisonten.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

13.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

13.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

En fælles platform giver bedre overblik i en sikkerhedskritisk organisation

SCM.dk

Shippingkrise i Golfen presser både søfolk og global handel

SCM.dk

Danskerne panter rekordmange flasker og dåser

26.03.2026SCM.dk

AI giver robotter menneskelige evner

24.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Når pris og præcision mødes i rummet

23.03.2026SCM.dk

Fra affald til værdi: Nyt projekt skal gøre Danmark til foregangsland for cirkulær elektronik

20.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Lokal styrke møder digital effektivitet

19.03.2026SCM.dk

AI-revolution i cyberkriminalitet: Hackere dropper kvalitet for kvantitet

18.03.2026SCM.dk

Opkøb styrker IFS markant inden for supply chain

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Sikkerhedsrådgiver temadag

Vores sikkerhedsrådgiver temadage er eksklusive temadage for de virksomheder, vi er sikkerhedsrådgiver for. Temadagene indeholder forskellige relevante emner, som løbende vil fremgå af denne side. Fælles for emnerne er, at de alle har med farligt gods at gøre.

Dato

16.04.2026

Sted

Fredericia

BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
INVITATION: Oplev fremtidens automation og logistik i praksis hos Universal Robots

Det her har vi glædet os til at dele! Nu kan vi invitere dig til Smart Automation & Logistics Day - en inspirerende halvdagskonference hos Universal Robots i Odense den 16. april 2026.

Dato

16.04.2026

Tid

08:30

Sted

Universal Robots & MiR Headquarters, Energivej 51, 5260 Odense S

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle