16 KUKA-robotter til møbelleverandør

KUKA Nordic har sammen med WIP Consulting vundet en licitation på 16 robotter til en leverandør, der fremstiller møbelkomponenter til en svensk møbelproducent.

27.07.2015

SCM.dk

Den svenske robotproducent KUKA skal levere 16 nye robotter til en leverandør af møbeldele.

KUKA har vundet licitationen i samarbejde med WIP Consulting, hvor business manager Rickard Olsson fremhæver KUKA-robotternes integrerede grænseflade som afgørende for, at valget faldt på netop KUKA.    

”Vi valgte KUKA’s robotter, fordi deres grænseflade er mere integreret end konkurrenternes. En hurtig integration sparer tid og giver en omkostningseffektiv løsning”, siger han og fortsætter:

”Moderne robotter er ikke så dyre i indkøb, og fleksibiliteten er større end ved specialbygget udstyr. Robotterne er også utroligt driftssikre og har en høj brugtværdi”.

KUKA-robotterne skal anvendes til håndtering af materialer og dele i hele produktionskæden hos den globale møbelproducent, som stiller store krav til kvalitet og miljøbeskyttelse.

Robotterne skal således først og fremmest håndtere dele til og fra en lakeringsproces i fabrikken. De skal også fremstille kasser og emballere færdige møbeldele i disse og derefter placere kasserne på paller, som leveres til slutkunden.

Udstyret installeres i løbet af efteråret, og produktionen starter i marts 2016.

- JKK 

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.09.2026Global AGV

Sponseret

Kom gratis med til PACK EXPO i Chicago

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

SCM.dk

Prisfald på pakkefragt skærper konkurrencen

SCM.dk

Tyskland vil blokere kinesisk opkøb af tysk logistikselskab

01.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter møder en anden virkelighed i fødevareproduktionen

01.09.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

PPWR er ikke et rapporteringsproblem. Det er et dataproblem.

28.08.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvor forsvinder pengene i den interne logistik?

13.08.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag effektiv pallehåndtering? 👀 X-faktoren er...

11.08.2026Global AGV

Sponseret

Gør det nemt at tage beslutningen om automation

05.08.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Godt samarbejde i 25 år

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia