20 % lavere hastighed = 40 % mindre brændstofforbrug

Shippinggiganten Mærsk Line støtter FN’s klimamål og gør den grønne omstilling til forretning.

31.01.2012

SCM.dk

Shippinggiganten Mærsk Line støtter FN’s klimamål og gør den grønne omstilling til forretning. Momentum kommer lige nu fra virksomhederne, mener virksomhedens chefrådgiver i klima, John Kornerup Bang. Det skriver DI på www.di.dk
Umiddelbart skulle man ikke tro, at det er smart for Mærsk Line at sætte farten ned på deres containerskibe. Så bliver de vel overhalet af konkurrenterne? Næh, ikke i den verden, hvor konkurrencen står lige nu, slår chefrådgiver i klima John Kornerup Bang fast.

”Når vi skærer 20 procent af hastigheden, sparer vi som en tommelfingerregel 40 procent i brændstof. Det giver os en omkostningsbesparelse, og vi mindsker udledningen af CO2. Og ikke mindst hjælper vi også vores kunder med at opfylde deres klimamål”, siger han.

Pointen i det, som virksomheden selv kalder for ”slow steaming” er, at en mere klimavenlig forretningsmodel ikke blot har sparet rederiet for 300 millioner USD i brændstofudgifter. Det har også betydet to millioner ton mindre CO2-udledning til atmosfæren. Dermed hjælper det både miljøet og Mærsk Lines kunder med at opfylde deres klimastrategier.

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

24.04.2025SCM.dk

DTU-startups tiltrækker 1,8 milliarder i venturekapital i 2024

24.04.2025SCM.dk

Hg Capital opruster i IFS – værdi 112 milliarder kroner

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

17.04.2025SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

17.04.2025SCM.dk

Klimakrisen vokser mens danskerne vender blikket mod trusler udefra

15.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Automatiseret sengetransport på NAU

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle