2020 stod på laveste antal konkurser i fem år

Bekymringerne for coronas negative betydning for dansk økonomi bliver gjort til skamme – i hvert fald hvis man ser på konkursstatistikkerne. Ikke siden 2015 har så få virksomheder begæret sig konkurs.

5.614 virksomheder gik konkurs i 2020. Arkivfoto..

10.02.2021

SCM.dk

5.614. Så mange virksomheder blev erklæret konkurs i 2020. Det tal er næsten 3.000 virksomheder lavere end i 2019, hvor over 8.000 virksomheder blev erklæret konkurs. Sammenligner man med gennemsnittet på tværs af perioden 2016-2019 er sidste års tal også lavere – hele 22 procent.

Vi skal helt tilbage til 2015, før vi finder et lavere antal konkursbegæringer og -erklæringer. Det viser tal fra Danmarks Statistik.

Usikkerheden i forbindelse med coronakrisen viser sig dog stadig i statistikkerne, hvor det særligt er hotel- og restaurationsbranchen, samt byggebranchen, der har været udsatte i 2020. 

Læs også: Coronakrise udløser ny rekord i tomme butikker

Mens hotel- og restaurationsbranchen akkurat nåede et lavere antal konkurser i 2020 end gennemsnittet for 2016-2019 med 3 procent færre, oplevede byggebranchen – som den eneste – flere konkurser. 3 procent flere virksomheder gik konkurs.

Noget tyder dog på, at en andel af konkurser, der skulle være fundet sted i 2020 først sås i januar 2021. Her blev 225 aktive virksomheder nemlig erklæret konkurs – 20 procent flere end i december 2020. Udviklingen udtrykker formentlig, at der er sket en forskydning af den 'normale' efterårspukkel af konkurser, som følge af den udskudte frist for indsendelse af årsrapporter på grund af COVID-19 sidste forår. Dette har så også forskudt Erhvervsstyrelsens sagsbehandling og eventuelle sanktionering over for virksomheder, der ikke har indsendt deres årsrapport. 

Samtidig skal det dog nævnes, at der ikke blev tabt flere arbejdspladser i januar 2021. Faktisk medførte januar måneds konkurser 25 procent færre tabte jobs i forhold til december - på trods af det høje antal konkurser.

Kilde: Danmarks Statistik, Danmarks Statistik

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

SCM.dk

Rekordstor forskel på containerfragtrater

SCM.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia