33,5 millioner: Cyberbranchen bakker op om små virksomheder

23 virksomheder i den danske cybersikkerhedsbranche har valgt at donere ydelser svarende til 33,5 millioner kroner til en ny national satsning, der skal øge sikkerheden i små og mellemstore virksomheder.

I alt 23 virksomheder inden for cybersikkerhed bidrager med ydelser svarende til en værdi af 33,5 millioner kroner. Foto: Alexandra Instituttet

11.02.2026

SCM.dk

Danske små og mellemstore virksomheder får nu en håndsrækning til bedre digital sikkerhed. Det er en realitet med offentliggørelsen af den nye satsning “Cybersikker virksomhed”.  
I alt 23 virksomheder inden for cybersikkerhed bidrager med ydelser svarende til en værdi af 33,5 millioner kroner. Industriens Fond finansierer initiativet med 43 millioner kroner, mens staten bidrager med en række indsatser.  

”Vi vil gerne sikre, at indsatsen er ambitiøs, godt forankret og når ud til mange virksomheder. Derfor er det positivt nu at se det nytænkende offentligt-private samarbejde materialisere sig i praksis, så virksomheder i hele Danmark kan få konkret hjælp til at styrke cybersikkerheden”, siger Thomas Hofman-Bang, der er administrerende direktør i Industriens Fond. 

Partnerskabet ledes i et samarbejde mellem Styrelsen for Samfundssikkerhed og cybersikkerhedskonsortiet Security Tech Space i tæt samarbejde med Alexandra Instituttet og IDA som en del af et stort offentlig-privat samarbejde om at styrke cybersikkerheden i danske SMV’er. 

“Det er stærkt og meget opløftende at se, hvor mange virksomheder i cybersikkerhedsbranchen, der har valgt at bidrage med deres ydelser. Det viser, at branchen tager ansvar – ikke kun for egen forretning, men for hele det digitale økosystem. Sammen kan vi gøre en reel forskel for de SMV’er, der i dag står mest sårbare”, siger Peer H. Kristensen, direktør i Security Tech Space. 

Det store engagement fra erhvervslivet betyder, at "Cybersikker virksomhed" kan afprøve og udvikle tilbud om sikkerhedsydelser, som før var uden for SMV’ernes rækkevidde. For eksempel test- og modningsforløb, teknisk rådgivning, kompetenceudvikling, varsling og andre konkrete værktøjer. Målet er at udvikle markedsbaserede løsninger, der matcher SMV’ernes virkelighed og ressourcer. 

“Cybersikkerhed er komplekst og svært at navigere i. Selv for store virksomheder. Vores eksperter ser frem til at give SMV'erne konkret rådgivning, der styrker sikkerheden i praksis. Vi excellerer i at omsætte viden og teknologi til løsninger, som virksomheder kan bruge i hverdagen og samarbejdet med branchen gør det muligt for os at udvikle nye løsninger, som er fagligt solide og praktisk anvendelige for virksomhederne”, siger Niels Husted Kjær, administrerende direktør i Alexandra Instituttet. 

Et centralt element i indsatsen er adgang til eksperter. Her bidrager IDA med både faglige forløb, læring og mobilisering af specialister, så virksomhederne kan få den nødvendige viden og støtte – også når de ikke selv har cybersikkerhedsspecialister ansat. 

“Mange SMV’er har hverken tid eller kapacitet til at opbygge avancerede cybersikkerhedskompetencer internt. Derfor er det afgørende, at vi gør specialiseret viden og rådgivning tilgængelig på nye måder. I IDA har vi allerede gennem flere år arbejdet målrettet med at styrke cybersikkerhedsniveauet i danske SMV’er gennem konkrete, praksisnære kompetenceforløb og specialiserede kurser, fordi vi tidligt så, hvor hurtigt truslen voksede. Vi glæder os til at bidrage til initiativet med de mange erfaringer og sikre, at kompetenceløft bliver en reel mulighed frem for en barriere”, siger Laura Klitgaard, formand for IDA.  

Danmark har op mod 200.000 små og mellemstore virksomheder. Men ifølge de seneste tal fra Styrelsen for Samfundssikkerhed har 40 procent af SMV’erne et for lavt digitalt sikkerhedsniveau. Derfor deltager erhvervsorganisationerne Dansk Industri, Dansk Erhverv, IT-branchen også i initiativet. 

“Alt for mange SMV’er har ikke et sikkerhedsniveau, der matcher deres risici. Det er ikke kun et problem for den enkelte virksomhed men for hele erhvervslivets værdikæder. Derfor er det helt rigtigt, at også erhvervslivet og eksperter på cybersikkerhedsområdet tager ansvar og bidrager aktivt til løsningerne”, siger Jakob Ellemann-Jensen, forperson for Security Tech Space og vicedirektør i Dansk Erhverv. 

Læs også: Amerikansk cloud-dominans udgør geopolitisk risiko

Også Dansk Industri og IT-Branchen ser engagementet som afgørende for at løfte cybersikkerheden bredt. 

“SMV’erne udgør rygraden i dansk erhvervsliv. Når et cyberangreb rammer, kan det få hele fundamentet i forretningen til at vakle. Med Cybersikker virksomhed får virksomhederne nu en samlet indgang til både forebyggelse og håndtering af cyberangreb – klare varsler, konkrete råd og et sted at ringe, når minutterne tæller. Det glæder mig meget, at det sker i et stærkt offentligt‑privat samarbejde, hvor begge parter bidrager med ekspertise og ressourcer”, siger Andreas Holbak Espersen, branchedirektør i DI Digital. 

“Danmark har en stærk cybersikkerhedsbranche med både kompetencer og løsninger i verdensklasse. Denne indsats viser, hvordan branchen kan tage et samfundsansvar og samtidig skabe grundlag for innovation og nye markeder målrettet SMV’er”, siger Natasha Friis Saxberg, direktør i IT-Branchen. 

Security Tech Space, Alexandra Instituttet og IDA forventer, at endnu flere virksomheder vil engagere sig i indsatsen i takt med, at aktiviteterne rulles ud.  

Kilde: Alexandra Instituttet

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.02.2026SCM.dk

33,5 millioner: Cyberbranchen bakker op om små virksomheder

10.02.2026GS1 Denmark

Sponseret

Scanningsleverandører klar til næste generation af stregkoder

05.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Shopbox og Delfi Technologies: Alt-i-én POS og hurtigere betalinger

03.02.2026SCM.dk

Amerikansk cloud-dominans udgør geopolitisk risiko

02.02.2026PA Consulting

Sponseret

Supply chain vinder ikke på held, men på data

02.02.2026SCM.dk

Ny cyberaftale: Erhvervslivets digitale sikkerhed er lige blevet en tand stærkere

02.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Hurtigere svar og færre stop i hverdagen hos MENY Harlev

02.02.2026SCM.dk

Indspark: Smid kiloene i forsyningskæden, ikke kun i fitnesscentret

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Security Update - Data Center Region Denmark

Microsoft åbner dansk datacenterregion. Hvad betyder det for din sikkerhed?

Dato

16.02.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Microsoft åbner dansk datacenter

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og samtidig forstå, hvad Microsofts nye Data Center East betyder for danske virksomheder?

Dato

16.02.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online