3D-printere er godt i vej

En ny undersøgelse fastslår, at 3D-printere endelig er ved at være så gode, at de kan bruges i fremstillingindustrien, selvom der stadig er mange begrænsninger.

Ifølge en PwC-undersøgelse ser det ud til, at flere producenter betragter det som mere almindeligt at anvende 3D-print. Foto: Thinkstock. .

17.06.2014

SCM.dk

En ny amerikansk undersøgelse fra revisionsfirmaet PwC viser, at flere producenter eksperimenterer med 3D-print, og at flere allerede bruger teknologien i prototyper eller færdige produkter.

I undersøgelsen fortæller en ud af fire adspurgte producenter, at de planlægger at indføre teknologien på en eller anden måde i fremtiden, skriver Zdnet.com.

Læs også: Just-in-time som aldrig før

Undersøgelsen viste desuden, at halvdelen af ??producenterne finder det sandsynligt eller meget sandsynligt, at 3D-print vil blive brugt til at skabe større volumen i specielle produktprototyper i løbet af de næste tre til fem år.

Usikkerhed er det springende punkt
For næsten halvdelen af ??producenterne var den største barriere for at indføre 3D-print, den usikkerhed, der følger med, fordi 3D-produkternes kvalitet er svingende.

Bob McCutcheon, produktleder i PwC, understreger i forbindelse med undersøgelsen, at 3D-print ikke er noget nyt for mange af de producenter, der medvirker i undersøgelsen, men at nu ser det ud til, at flere producenter betragter det som mere almindeligt at anvende 3D-print.

Læs også: 3D-printere muliggør lokal produktion

"Det helt centrale spørgsmål, mange producenter stiller, er, hvordan 3D-print kan være med til at udvide deres forretningspotentiale og gøre virksomheden mere konkurrencedygtig”, siger Bob McCutcheon til Zdnet.com.

-LRI 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.01.2026Global AGV

Sponseret

Din tur til at få en problemfri og gennemtestet løsning!

13.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

65% af tiden sparet

07.01.2026Global AGV

Sponseret

Få 125.000 kr. til at afprøve en Global AGV - Først til mølle!

07.01.2026SCM.dk

Danmarks IP-styrke løfter eksporten med 105 milliarder kroner

06.01.2026SCM.dk

Nyt program skal redde hardware-startups fra produktionsmuren

06.01.2026SCM.dk

Nyt nationalt netværk skal accelerere metal 3D-print i dansk industri

05.01.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Ny og forbedret produktion krævede nye traverskraner

02.01.2026SCM.dk

AI har potentialet – men produktionen halter bagefter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

20.01.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

20.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bredana Axcite A/S
Webinar
Microsofts håndhævelse af licensbehovet, gør det aktuelt at kende de nye muligheder i Security Governance værktøjskassen.

Fra d.15. januar 2026 begynder Microsoft at indføre teknisk licensvalidering. Og har du en bruger uden licens, så kan du ikke længere logge ind når jeres system har fødselsdag.

Dato

20.01.2026

Tid

10:00

Sted

Online