3D-printere er godt i vej

En ny undersøgelse fastslår, at 3D-printere endelig er ved at være så gode, at de kan bruges i fremstillingindustrien, selvom der stadig er mange begrænsninger.

Ifølge en PwC-undersøgelse ser det ud til, at flere producenter betragter det som mere almindeligt at anvende 3D-print. Foto: Thinkstock. .

17.06.2014

SCM.dk

En ny amerikansk undersøgelse fra revisionsfirmaet PwC viser, at flere producenter eksperimenterer med 3D-print, og at flere allerede bruger teknologien i prototyper eller færdige produkter.

I undersøgelsen fortæller en ud af fire adspurgte producenter, at de planlægger at indføre teknologien på en eller anden måde i fremtiden, skriver Zdnet.com.

Læs også: Just-in-time som aldrig før

Undersøgelsen viste desuden, at halvdelen af ??producenterne finder det sandsynligt eller meget sandsynligt, at 3D-print vil blive brugt til at skabe større volumen i specielle produktprototyper i løbet af de næste tre til fem år.

Usikkerhed er det springende punkt
For næsten halvdelen af ??producenterne var den største barriere for at indføre 3D-print, den usikkerhed, der følger med, fordi 3D-produkternes kvalitet er svingende.

Bob McCutcheon, produktleder i PwC, understreger i forbindelse med undersøgelsen, at 3D-print ikke er noget nyt for mange af de producenter, der medvirker i undersøgelsen, men at nu ser det ud til, at flere producenter betragter det som mere almindeligt at anvende 3D-print.

Læs også: 3D-printere muliggør lokal produktion

"Det helt centrale spørgsmål, mange producenter stiller, er, hvordan 3D-print kan være med til at udvide deres forretningspotentiale og gøre virksomheden mere konkurrencedygtig”, siger Bob McCutcheon til Zdnet.com.

-LRI 

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.08.2026Global AGV

Sponseret

Gør det nemt at tage beslutningen om automation

05.08.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Godt samarbejde i 25 år

SCM.dk

Maersk øger trafikken gennem Suez

SCM.dk

Volvo markerer 100 år med speciallastbil

21.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Hvad koster det at vente?

08.07.2026Global AGV

Sponseret

Danpo investerer i førerløse trucks – styrker produktion og arbejdsmiljø

02.07.2026Global AGV

Sponseret

Mangler du hænder på lageret?

30.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nogle planlægger køreturen til Italien

25.06.2026Global AGV

Sponseret

Slip medarbejderne fri fra "dødt arbejde"

05.06.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Nyt vakuumanlæg har øget sikkerheden og halveret håndteringstiden

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup