58 procent vil skære ned på USA’s cloud-udbydere

Ny undersøgelse blandt 130 virksomheder foretaget af den danske cloud-virksomhed ScanNet viser, at 58 procent af beslutningstagerne overvejer at skrue ned for samarbejdet med amerikanske cloud-udbydere.

”Det geopolitiske billede ændrer sig drastisk i øjeblikket, og vores undersøgelse indikerer, at usikkerheden og det politiske spil også har sneget sig ind på ledelsesgangen og i it-afdelinger. Vi oplever lige nu, at både potentielle og eksisterende kunder kontakter os, fordi de vil blive klogere på om et tættere samarbejde med en dansk cloud-udbyder er gunstigt lige nu. Derfor var vi opmærksomme på stemningsskiftet, men det overrasker os alligevel, at så mange overvejer at skifte udbyder”, Lotte Bendstrup, der er direktør hos ScanNet, der indgår som en del af team.blue med over 200 medarbejdere i Danmark og over 3.000 i hele Europa. Foto: ScanNet

27.03.2025

SCM.dk

De seneste uger er der skabt stor tvivl om, hvem der er fjender, og hvem der er venner. Det diplomatiske og geopolitiske spil har ændret karakter, og det sender også rystelser ind i erhvervslivet. Nu viser en ny undersøgelse med respondenter fra 130 danske virksomheder med mere end 10 ansatte, at der allerede nu er gang i evalueringen af, om virksomheden har den rigtige cloud-leverandør til det nye verdensbillede. 

Undersøgelsen, der er udført af den danske cloud-udbyder ScanNet, viser, at 58 procent af de danske virksomheder, som har deltaget i undersøgelsen, med data hos en amerikansk cloud-udbyder i højere grad end for to måneder siden overvejer at droppe udbyderen til opbevaring af virksomhedens data. Virksomhederne overvejer i stedet at flytte data til udbydere med hovedsæde i EU. 

 ”Det geopolitiske billede ændrer sig drastisk i øjeblikket, og vores undersøgelse indikerer, at usikkerheden og det politiske spil også har sneget sig ind på ledelsesgangen og i it-afdelinger. Vi oplever lige nu, at både potentielle og eksisterende kunder kontakter os, fordi de vil blive klogere på om et tættere samarbejde med en dansk cloud-udbyder er gunstigt lige nu. Derfor var vi opmærksomme på stemningsskiftet, men det overrasker os alligevel, at så mange overvejer at skifte udbyder”, Lotte Bendstrup, der er direktør hos ScanNet, der indgår som en del af team.blue med over 200 medarbejdere i Danmark og over 3.000 i hele Europa.

”De konkrete markedsforhold har jo ikke ændret sig, men den politiske usikkerhed har trukket linjerne skarpere op, og det ser ud til, at erhvervsledere er ideologisk drevne, præcis som vi har set med forbrugere, der boykotter amerikanske varer. Så vil tiden vise, hvor mange beslutningstagere, der i sidste ende tager ideologien hele vejen og dropper eller skærer ned for dataopbevaring udenfor EU”, siger Lotte Bendstrup.

Cirka to tredjedele af respondenterne i undersøgelsen angiver, at de amerikanske cloud-virksomheder er blevet mindre attraktive at samarbejde med inden for de seneste to måneder.

”Undersøgelsen indikerer også, at det ikke er et stort pres fra omverdenen, der får danske virksomhedsledere til at overveje, hvilke cloud-leverandører de skal bruge. Lidt over 40 procent angiver, at det er ideologi, der driver overvejelserne og ikke så meget frygt for tab af data eller ry”, siger Lotte Bendstrup, der samtidig maner til en form for ro:

”Det er naturligvis rettidig omhu at tage bestik af situationen, fordi usikkerheden er stor. Men jeg vil stadig være varsom med at blive for ensporet i cloud-tilgangen. Det kan bestemt give mening at trække udvalgte data hjem til Danmark eller andre EU-lande, men de amerikanske udbydere har produkter og løsninger, som det stadig giver mening for mange at trække på - uagtet det geopolitiske billede. Det vigtigste er at få klarlagt, hvilke data som er kritiske at have tæt på, og hvilke der kan være i datacentre langt væk”.   

Læs også: AI-agenter: Fremtidens nøgle til effektivisering af arbejdsgange

Selvom markedet for hosting og cloud er i forandring, er det for Lotte Bendstrup positivt, at respondenterne angiver, at cloud-teknologien fortsat er det rigtige valg til opbevaring af data. Der er således kun 11 procent af virksomheder med en amerikansk cloud-leverandør i dag, der overvejer at drive deres egen server-løsning som svaret på den aktuelle internationale uro.

For direktøren er det positivt, at de danske virksomheder ikke vender teknologien ryggen, men at det mere er et spørgsmål om at finde en udbyder, der kan give tryghed i en mere usikker verden. 

”I tider med mangel på kvalificeret arbejdskraft inden for it giver det stadig rigtig god mening at få hjælp af en professionel cloud-udbyder, der kan sikre data på en omkostningseffektiv måde. Cloud-løsninger tilfører for eksempel stor værdi i de tilfælde, hvor en forretning skal skaleres, og hvor behovet for it-løsninger svinger meget og ændrer sig ofte”, fortæller Lotte Bendstrup.

Kilder: ScanNet

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.01.2026SCM.dk

Tech chef: Techbranchen kæmper med tillidskrise midt i AI-kapløbet

13.01.2026SCM.dk

Nyt digitalt fingeraftryk gør det umuligt at forfalske produkter

12.01.2026SCM.dk

Danmark i verdenstoppen for industriautomatisering

09.01.2026Context& A/S

Sponseret

Fra manuelle rutiner til et moderne, automatiseret ERP-fundament

05.01.2026SCM.dk

2D-stregkoden kan skabe magi for din forsyningskæde

02.01.2026SCM.dk

chat.dk: Dansk AI med fuld datasuverænitet

01.01.2026SCM.dk

Fra 1D til 2D: Moderne forsyningskæder kræver intelligente databærere og globale standarder

25.12.2025Inact ApS

Sponseret

Sådan bygger du en handlingsorienteret techstack

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Ny udgave af ISO 14001 på vej – det skal du vide om ændringerne

Webinaret giver en introduktion til den kommende opdaterede udgave af ISO 14001:2026, som udkommer i marts 2026. Du får indsigt i, hvordan ændringerne kan påvirke din organisation, og hvordan du kan forberede dig.

Dato

15.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

20.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn