7 ud af 10 forbrugere vil købe mere klimavenligt i fremtiden

Miljø- og klimahensyn bliver kun mere og mere aktuelle. En analyse fra Dansk Erhverv viser, at knap 6 ud af 10 danskere går op i miljø- og klimahensyn, når de køber ind, og at mere end to tredjedele gerne vil købe mere miljø- og klimavenligt, end de gør i dag. Én af udfordringerne er, at det er et fåtal af danskerne, som har nemt ved at gennemskue miljø- og klimapåvirkningen af deres indkøb.

En stor del af Danmarks samlede udledninger kommer fra danskernes privatforbrug. Hver eneste dansker udleder i gennemsnit cirka 11 ton CO2e årligt, hvilket svarer til 63 millioner ton CO2e alene fra Danmarks forbrugsbaserede klimaaftryk. Foto: 123rf.com

18.02.2025

SCM.dk

Danmark skal ifølge Klimaloven og regeringsgrundlaget opnå klimaneutralitet senest i 2045 og reducere drivhusgasudledningerne med 70 procent i 2030 sammenlignet med 1990. En stor del af Danmarks samlede udledninger kommer fra danskernes privatforbrug. Hver eneste dansker udleder i gennemsnit cirka 11 ton CO2e årligt, hvilket svarer til 63 millioner ton CO2e alene fra Danmarks forbrugsbaserede klimaaftryk.

Dansk Erhverv har derfor undersøgt danskernes holdning til miljø- og klimahensyn i deres indkøb – både generelt og på udvalgte varekategorier.

Læs også: Boehringer Ingelheims fabrik viser vejen mod CO2-neutralitet

Analysen viser, at 57 procent af danskerne går op i miljø- og klimahensyn, når de køber ind. Det gælder særligt, når danskerne køber føde- og dagligvarer samt vælger transportmiddel. Inden for samme kategorier vil danskerne også gerne købe mere miljø og klimavenligt, end de gør i dag. Generelt vil 67 procent af danskerne gerne købe mere miljø- og klimavenligt, end de gør i dag. En del forbrugere synes fortsat, at det er svært at gennemskue miljø- og klimapåvirkningen af deres eget forbrug. Kun 6 procent synes, at det er nemt at gennemskue miljø- og klimapåvirkningen af deres indkøb.

Analysen viser også, at danskerne oplever, at pris og manglende information om varers klimaaftryk er de største barrierer for at købe mere klima- og miljøvenligt. Endeligt viser analysen, at der er en tendens til, at jo sværere det er at gennemskue miljø- og klimapåvirkningen af en vare, desto mindre indgår miljø- og klimahensyn, når varen købes.

Kilde: Dansk Erhverv

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

14.11.2025SCM.dk

Ørsted når målet: 98 procent lavere CO2-udledning

14.11.2025SCM.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

To gode dage med besøg fra AGILOX

14.11.2025SCM.dk

Regler spænder ben for dem, der vil skabe mere natur

13.11.2025SCM.dk

Tidligere forsvarschef Peter Bartram indtræder i Baso Groups bestyrelse

13.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Mindre spildtid – mere samarbejde: Sådan har MENY Hillerød forbedret effektiviteten

12.11.2025SCM.dk

Verden halter langt bagefter historiske klimamål

12.11.2025SCM.dk

21 nye forskningsprojekter skal bidrage til en mere bæredygtig fremtid

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn