99 procent af pantflasker returneres med låget på

Hele 99 procent af alle pantede flasker kommer retur med låget på. Sådan har det været siden EU-direktivet om fastgjorte låg trådte i kraft sidste år. Det viser en opgørelse fra Dansk Retursystem. Det svarer til 126 tons plastik, som nu genanvendes i pantsystemet i stedet for at ende som affald.

Dansk Retursystem har opgjort, at hele 99 procent af alle plastflasker nu kommer retur med låget på, efter EU-direktivet er trådt i kraft. Foto: Ty Stange

17.03.2025

SCM.dk

De danske forbrugere har på blot et halvt år tilsyneladende vænnet sig til de fastgjorte skruelåg på plastflasker. Låget bliver nemlig siddende på flasken, når indholdet er drukket og flasken skal pantes.

Dansk Retursystem har opgjort, at hele 99 procent af alle plastflasker nu kommer retur med låget på, efter EU-direktivet er trådt i kraft. Det er en stigning i forhold til tidligere, hvor 90 procent kom retur med låget på.

”Vi er imponerede over, at danskerne i så stor stil har taget de nye låg til sig og lader dem sidde på flasken, når den pantes. Det betyder, at lågene indsamles hos os, og vi kan sikre, at plasten fra lågene bliver genanvendt. Samtidig kan vi se, at producenterne har arbejdet med at udvikle nye lågtyper, der imødekommer både funktionalitet og brugervenlighed”, siger Dansk Retursystems direktør for Cirkulær Økonomi, Heidi Schütt Larsen.

På årsplan bliver det til 60 millioner ekstra låg, svarende til 126 tons plastik, som nu genanvendes i pantsystemet i stedet for at ende i naturen eller som affald. Og det er godt for både klima og miljø, at plastlågene indsamles og genanvendes til nye produkter.

Læs også: Nyt projekt fremmer cirkulære forretningsmodeller for plast i SMV’er

Dansk Retursystem lancerede kampagnen ”Gør ingenting” for at informere om de fastgjorte låg. Her var budskabet, at man som forbruger skulle gøre ingenting – nemlig lade låget sidde på flasken og pante som man plejer. 

EU-direktivet trådte i kraft 3. juli 2024 og betyder, at plastikflasker og kartoner med plastiklåg kun må sælges, hvis lågene sidder fastgjort på beholderen, selvom de skrues af og på ved brug. Loven omfatter drikkevarebeholdere af engangsplast, der har plastlåg og kan indeholde op til 3 liter, og ud over flasker med pant gælder det også kartoner, som indeholder plast. Lovkravet er en del af EU’s Single Use Plastic (SUP)-direktiv og gælder derfor i alle EU-lande.

Kilde: Dansk Retur System

/ PiB

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

28.10.2026Global AGV

Sponseret

PRODUKTNYHED | Tungere laster? Så er dette noget for dig.

27.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Fyns Kran Udstyr udvider udlejningen i Esbjerg med 100-tons-waterbags

SCM.dk

Geopolitisk usikkerhed bremser danske virksomheders eksportplaner

SCM.dk

Gode lederrelationer styrker trivsel

09.10.2026Global AGV

Sponseret

Skal vi mødes på Foodtech?

06.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fleksibilitet som konkurrenceparameter

22.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Flere AMR’er giver ikke automatisk et bedre materialeflow

15.09.2026Global AGV

Sponseret

Kom gratis med til PACK EXPO i Chicago

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

03.09.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Q-System får styrket automationssamarbejde gennem AVK-investering

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.11.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 50001 Inspirationsseminar

I en tid, hvor der er mere og mere fokus på at reducere vores energiforbrug og dermed CO₂ emission, har du nu mulighed for at komme på en ISO 50001 inspirationsdag. På inspirationsdagen får du en forståelse for ISO 50001 standarden, og hvad den indeholder i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 50001 standarden.

Dato

05.11.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.11.2026

Sted

Odense

nShift
Webinar
Black Friday: Få styr på leveringer og returvarer uden ekstra manuelt arbejde

Se, hvordan du kan tilpasse leveringsmuligheder, reagere på transportørproblemer og automatisere returregler under årets travleste handelsperiode – helt uden kodeændringer i dit IT-system til leveringer.

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Webinar

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Klar til ISO 45001 revision 2027?

Få overblik over de kommende ændringer

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Online