Aarhus-borgmester har ingen forklaring på overrumplende Maersk-melding

Der var slet ikke behov for en havneudvidelse i Aarhus. Det har Maersk-selskabet APM Terminals i flere år tilkendegivet over for havnen, skriver selskabet i et svarskrift. Men det afvises af Aarhus-borgmester og havneformand Jacob Bundsgaard, skriver Jyllands-Posten.

Foto: Danske Havne / Arkivfoto

11.10.2024

SCM.dk

Ud ad til har APM Terminals løbende bakket op om den meget omstridte udvidelse af Aarhus Havn. Men på de indre linjer har selskabet overfor havnens ledelse og bestyrelsesformand givet udtryk for, at der ikke var behov for udvidelsen i forhold til containerdriften.

Det skriver selskabet ifølge Finans i et svarskrift i den retssag, som APM Terminals har anlagt mod havnen, fordi den har indgået kontrakt med MSC om en ny terminal på et område, som APM Terminals mener at have fortrinsret til.

Men borgmester Jacob Bundsgaard (S) afviser, at det skulle være tilfældet.

“I alle de høringssvar, som Maersk har afgivet, og i alle de drøftelser, som jeg har haft med Maersk, har man været optaget af at få udvidet de arealer, man har. Det er det, som jeg og byrådet kan forholde os til,” siger Jacob Bundsgaard til Jyllands-Posten.

Maersk skriver i en udtalelse til Finans, at virksomhedens position har været den samme hele vejen igennem, men at selskabet ikke ønskede “at gå i mod eller stille os i vejen for en bredere politisk vision eller for behovene hos øvrige virksomheder på havnen”.

I en anden skriftlig udtalelse fra Maersk til Finans skriver selskabet, at APM Terminals allerede i 2020 og 2022 gjorde havnens ledelse og kommunen opmærksom på, “at APM Terminals kunne udvide sin eksisterende kapacitet ved at modernisere og effektivisere det eksisterende areal, hvorfor der efter APM Terminal´s opfattelse ikke var et konkret behov for en havneudvidelse i forhold til containerdriften”.

Det var da heller ikke en negativ udmelding fra APM Terminals, der fulgte i kølvandet på Aarhus Kommunes beslutning den 20 juni om at sætte havneudvidelsen på pause. Tvært imod.

I stedet introducerede APM Terminals den 21. juni - for første gang offentligt - muligheden for at investere 2 mia. kr. i terminalen i Aarhus, der ville øge kapaciteten med 50 pct.

“Nu da man har taget en beslutning om ikke at udvide havnen, så er et vores opgave at komme med en løsning for, hvordan vi bedst muligt kan servicere den plads, vi har til rådighed,” sagde administrerende direktør for APM Terminals, Keith Svendsen til DR.dk

De nye oplysninger i sagen fik Enhedslisten i byrådet til at foreslå en udvidelse af den planlagte undersøgelse af forløbet til også at omfatte den politiske proces.

Men det blev onsdag afvist af et flertal.

-emte

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

26.08.2026SCM.dk

Maersk øger trafikken gennem Suez

26.08.2026SCM.dk

Volvo markerer 100 år med speciallastbil

SCM.dk

Maersk øger trafikken gennem Suez

SCM.dk

Volvo markerer 100 år med speciallastbil

24.08.2026SCM.dk

Maersk-rederi skal transportere gods for det amerikanske militær

21.08.2026nShift

Sponseret

Leverer dine transportører egentlig den kvalitet, du betaler for?

20.08.2026SCM.dk

Arbejdsforhold i levering af e-handelspakker er under stort pres i hele Europa

20.08.2026SCM.dk

Ét kølerum skal effektivisere Nemlig.coms dagligvarelogistik

20.08.2026SCM.dk

Den amerikanske flåde vinder terræn i Hormuzstrædet

20.08.2026SCM.dk

Danske Rederier: Pirat-aktiviteter ud for Somalia vokser

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup