Aarhus Havn får millioner til landstrøm fra EU

Aarhus Havn får sammen med tre andre havne i Europa bevilget 18,8 mio. euro fra EU gennem programmet Connecting Europe Facility (CEF) til etablering af landstrøm for containerskibe.

Aarhus Havn indviede i fjor, som den første i Danmark, et landstrømsanlæg til krydstogtskibe. Et anlæg til containerskibe skal tidligere oplysninger fra Aarhus Havn stå klar i løbet af 2026.. Foto: Aarhus Havn

19.11.2024

SCM.dk

Det er ud over Aarhus Havn også havnene i Bremerhaven, Göteborg og Stockholm, der vil modtage støttemidlerne forud for EU-regler, der fra 2030 vil kræve, at skibe på over 5.000 gt skal være tilsluttet landstrøm, når de ligger i havn.

“Vi er meget glade for, at EU Kommissionen og CEF komiteen anerkender vores høje ambitionen for den grønne omstilling. Som nogle af Europas vigtigste havne er det fantastisk, at vi kan samarbejde om at reducere shippingindustriens klimaaftryk, hvilket er en global udfordring, vi står over for.   Landstrøm til containerskibe er en afgørende del for alle involverede havne,” siger Anne Zachariassen, der er COO i Aarhus havn og projektkoordinator for EU.OPS. netværket.

I Göteborg estimerer havnemyndigheder, at landstrøm til containerskibe kan spare udledningen af 5.600 tons CO2 årligt.

-emte

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.06.2026SCM.dk

Amerikanske virksomheder sagsøger containerproducenter for prisaftaler

22.06.2026SCM.dk

Forsigtig genåbning af Hormuzstrædet trods fortsat usikkerhed

SCM.dk

Kinesisk konkurrence øger globale CO₂-udledninger

SCM.dk

Kvasir henter 75 millioner kroner til grønt skibsbrændstof

18.06.2026SCM.dk

Aftale underskrevet: Hormuz åbner i 60 dage uden gebyrer

16.06.2026SCM.dk

Danske rederier indtager afventende tilgang til Hormuz' mulige åbning

15.06.2026SCM.dk

Danske Rederier: Der kommer til at gå nogle uger

15.06.2026SCM.dk

USA og Iran er enige om åbning af Hormuzstrædet

12.06.2026SCM.dk

Dansk logistikvirksomhed åbner kontor i Hamborg

11.06.2026SCM.dk

DHL lancerer ekspresservice til luftfragt i sværvægtsklassen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle