Aarhus Havn tilbyder nu opladning til lastbiler

Hver eneste dag lægger omkring 3.500 lastbiler vejen forbi havneområdet i Aarhus. Her samler de al slags gods op. Dyrefoder, medicin, skjorter, nye telefoner og meget andet. Lastbilernes last kan være meget forskellig, men selve lastbilerne har næsten alle én ting til fælles. De kører nemlig på diesel.

Fra klokken 06.00 om morgenen til klokken 17.00 er de nye ladestandere offentligt tilgængelige, så alle ellastbiler har mulighed for at koble sig til. Foto: Aarhus Havn

10.04.2024

SCM.dk

Men fremtiden ser grønnere ud på havnen i Aarhus, for Dania Connect og Norlys har i samarbejde med Aarhus Havn åbnet ladestandere til lastbiler på havneområdet. Og når ladestanderne først er kommet op, så bliver det lettere for vognmænd at investere i eldrevne lastbiler, næste gang de skal købe en ny.

”Vi ser ikke så mange elektriske lastbiler på havneområdet endnu, og en af årsagerne er, at der mangler ladestandere. Det er lidt en hønen-eller-ægget-situation. Vi ved, at man nogle gange skal turde at forrest for at skabe forandring. Når nogen tør at satse på grønnere transport, så bliver det lettere for andre at følge trop”, siger Aarhus Havns COO, Anne Zachariassen.

Dania Connect har selv investeret i syv elektriske lastbiler, hvoraf de fire skal køre på den danske asfalt. Om natten har de en sikker plads ved de to nye ladestandere i Aarhus, der med to udtag hver kan rumme alle fire lastbiler. I nattetimerne har virksomheden pladsen for sig selv.

Fra klokken 06.00 om morgenen til klokken 17.00 er ladestanderne dog offentligt tilgængelige, så alle ellastbiler har mulighed for at koble sig til.

”Det er 100 procent i tråd med den måde, som vi tænker transport på hos Dania Connect. Her kan vi give eksterne kollegaer en chance for at få løst deres problemer med ladeinfrastruktur, ligesom vi får brug for hjælp andre steder. Vi kommer til at skulle hjælpe hinanden i den her omstilling, til hele landkortet er fyldt op med ladestandere til lastbiler”, siger Lars Sørensen, der er COO hos Dania Connect.

Ladestanderne yder 400 kilowatt, men det kan hurtigt skrues op til 800 kilowatt, når lastbilbatterierne kan tåle det.

Mads Brøgger, der er direktør for Norlys' energiforretning, glæder sig også over, at ladestanderne nu står klar.

”For os er der ingen tvivl om, at elektrificering af den tunge transport er vejen frem, hvis vi vil nå klimamålene, og modellen med semioffentlige ladestandere har mange vindere. Vognmanden får højere udnyttelse af deres ladeinfrastruktur og samfundet får mest grøn omstilling”, siger han.

Selvom mange vognmænd sikkert gerne ville være helt klimaneutrale med et fingerknips, så er den grønne omstilling dyr og besværlig. Lastbiler skal trække mange tons hundredvis af kilometer hver eneste dag, og det skal teknologien kunne følge med til, hvis ellastbilerne skal være attraktive.

Men spørger man hos Dania Connect, så er de ikke i tvivl om, at de har truffet det rigtige valg med deres nye elektriske køretøjer.

”Vores operation kører med 450 kilometer i gennemsnit per lastbil per dag, så vi er 100 procent sikre på, at elektriske biler passer ind hos os. Vores nye, blå Scania har en aktionsradius på 350 til 400 kilometer, så bare en halv time i laderen i løbet af dagen giver nok strøm”, siger Lars Sørensen.

Aktionsradiussen er den afstand, lastbilen kan køre, når den er læsset med 40 ton gods.

Og selvom teknologien endnu ikke kan levere lastbiler, der kan udføre Dania Connects opgaver uden at lade op i løbet af dagen, så er Lars Sørensen ikke bange for, at det kommer til at give udfordringer hos dem. I hvert fald ikke når ladestanderne er let tilgængelige.

”Chaufførerne holder jo en pause på tre kvarter i hver køreperiode, så det er intet problem at køre herind ved havneområdet i Aarhus, hvor lastbilerne ofte alligevel er. Den gode placering er vigtig, for vi ved godt, at der ikke er meget plads tilbage på havnen”, siger han.

Læs også: Skibe udleder miljøfarlige stoffer i havet

Netop pladsmanglen gør, at Aarhus Havns Anne Zacharissen glæder sig meget over, at standerne er offentligt tilgængelige i dagtimerne. For det er ikke realistisk, at virksomhederne får plads til hver deres ladestander, samtidig med at lastbiler udefra skal have ladere at holde ved. Men ladestandere skal der til, hvis den tunge transport skal elektrificeres.

”Havnen i Aarhus er et knudepunkt, og det er derfor hensigtsmæssigt, at havnen indgår i det nationale ladenetværk, så lastbiler, der kører til og fra havnen, kan få et ”ladeboost” fra en hurtiglader”, siger Anne Zachariassen.

Ladestationen på havnen i Aarhus er den sjette i landet, der er offentligt tilgængelig.

Kilde: Aarhus Havn

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

08.04.2026SCM.dk

ITD: Chaufførmangel kræver politisk handling

07.04.2026SCM.dk

Dyr transport får Ahlsell til at ændre afhentning

SCM.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

SCM.dk

AI-agenter flytter hegnspælene for CPO-rollen

24.03.2026SCM.dk

Selvkørende teknologi kan redde chaufførkrisen

24.03.2026SCM.dk

Danske iværksættere vil gøre tabte containere sporbare

23.03.2026SCM.dk

Iran truer med total lukning af Hormuz-strædet

20.03.2026SCM.dk

Rekordår for Bring med 29 procent vækst

19.03.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

19.03.2026SCM.dk

Iran-krigen er den største trussel mod globale forsyningskæder siden covid-19

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

14.04.2026

Sted

CodeNode, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

14.04.2026

Sted

3S, Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, Fuldt reguleret, ADR-RID-IMDG

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i ADR, RID og IMDG. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier overholder alle ekstra krav i relevant lovgivning.

Dato

14.04.2026

Sted

Hvidovre