AI og Internet of Things i forsyningskæderne kan reducere madspild, mener Nestlé

Alle i forsyningskæden skal arbejde bedre sammen for at reducere mad- og ressourcespild, lyder det fra Nestlé i anledning af den nationale madspildsdag. Blockchain-teknologi, kunstig intelligens eller endda Internet of Things er alle mulige redskaber til at løse denne problemstilling.

06.10.2020

SCM.dk

Tirsdag d. 29. september var global og national madspildsdag. Dagen markeres for at sætte fokus på det faktum, at en tredjedel af al produceret mad går tabt, inden det når til middagsbordet. Madspildet virker både meningsløst, idet tusindvis af mennesker globalt set stadig går sultne i seng, og fødevareproduktion er en af de store syndere indenfor udledning af drivhusgasser, som fører til menneskeskabte klimaforandringer.

Derfor mener Nestlé også, at producenter bør tage et større ansvar for at sikre udnyttelsen af fødevarer – igennem hele forsyningskæden.

”Fødevareproducenter kan blive bedre til at få mere ud af fødevarerne – fx i samarbejde med NGO’er eller opfindsomme iværksættere. Vi ser udnyttelse af fødevarer som et meget, meget vigtigt spørgsmål, når vi taler madspild. Fødevareindustrien har i mange år været god til at finde nye måder at bruge mange dele fra råmaterialer, der ikke ender i deres hovedprodukter eller til at bruge overskud fra produktionen. Vi begyndte fx Nestlé med at udvikle et kaffemærke i 1930 på initiativ af den brasilianske regering for at hjælpe med at bruge det betydelige overskud af den årlige brasilianske kaffehøst på en god måde. Det endte som Nescafé, som udelukkende er baseret på kaffebønner. Men vi alle i branchen kan være betydeligt bedre til at udnytte råvarerne,” understreger den nordiske logistikchef hos Nestlé, Regine Kimmer Jørgensen.

Læs også: 50 virksomheder har ikke overblik over deres sojaforsyningskæde

Hun efterlyser systemer, der forbinder udbud og efterspørgsel i hele forsyningskæden meget mere præcist:

”Vi bør i hele fødekæden – fra jord til bord– være bedre til at planlægge mængden af råvarer og slutprodukter, så kæden ikke producerer og sælger for meget. Alle optimerer deres egen del af kæden. Det er ikke nok. Vi skal alle i kæden arbejde bedre sammen og være mere åbne og gennemsigtige over for hinanden med data. Udbuddet og efterspørgslen kunne passe meget bedre, hvis hver del af kæden vidste det nøjagtige behov fra den næste del i kæden. Der burde være en global stemme for fødevareudnyttelse”, siger Regine Kimmer Jørgensen.

Hun foreslår mere brug af blockchain-teknologi, AI (kunstig intelligens) og måske brug af Internet of Things til at løse denne enorme globale udfordring.

”Men regeringer kan også gøre mere”, siger logistikchefen. ”De har en opgave som hjælp til at registrere mængden af madspild og til at planlægge ud fra nationale data. Hvad der kan måles, kan vi gøre noget ved”.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025SCM.dk

Faldende ordreindgang og lavere medarbejderbehov i metalindustrien

29.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Gør sikkerhedssignaler synlige i travle arbejdsmiljøer

10.04.2025SCM.dk

Ny robot palleterer millioner af æg

09.04.2025SCM.dk

JYSK fejrer FSC-Certificering og bæredygtighedsmilepæl

04.04.2025SCM.dk

Ahlsell accelererer den grønne omstilling i hele værdikæden

03.04.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Trolde og kraner i lange baner

02.04.2025SCM.dk

Generativ AI vokser hurtigt, men det kniber med reel praksis

02.04.2025SCM.dk

Vækst i B2B-gensalg på flere markeder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle