AI-værktøjer udfordrer datasikkerheden

Knap hver anden virksomhed har indtastet fortrolige forretningsoplysninger i generative AI-værktøjer, mens hver fjerde midlertidigt har forbudt brugen af selv samme. Det viser en ny global undersøgelse fra Cisco.

I takt med at et stigende antal virksomheder prøver kræfter med generativ AI, melder udfordringerne sig også i forhold til datasikkerheden og reguleringen heraf. Sådan lyder konklusionen i en ny global undersøgelse blandt 2.600 professionelle inden for datasikkerhedsområdet om deres anvendelse af AI-værktøjer. Foto: 123rf.com

14.03.2024

SCM.dk

I takt med at et stigende antal virksomheder prøver kræfter med generativ AI, melder udfordringerne sig også i forhold til datasikkerheden og reguleringen heraf. Sådan lyder konklusionen i en ny global undersøgelse blandt 2.600 professionelle inden for datasikkerhedsområdet om deres anvendelse af AI-værktøjer. 

Analysen afslører blandt andet, at de fleste organisationer i et eller andet omfang har indført restriktioner for anvendelsen af generativ AI på grund af bekymringer om databeskyttelse. Knap hver anden (48 procent) indrømmer i den forbindelse, at de har delt fortrolige forretningsoplysninger med generative AI-værktøjer, mens hver fjerde (27 procent) svarer, at deres organisation indtil videre helt har forbudt brugen af generativ AI.

"Verden over er virksomheder blevet langt mere klar over, at AI som teknologi medfører både nye muligheder og udfordringer, som skal overvejes en ekstra gang. Ikke mindst her på det danske marked, hvor vi er langt fremme på brugen af teknologien”, siger Henrik Stær, teknisk direktør i Cisco Danmark.

Når det kommer til de største databekymringer ved brugen af AI, topper truslen mod organisationers juridiske og intellektuelle ejendomsrettigheder (IP-rettigheder) samt risikoen for, at forretningsoplysninger videregives til offentligheden eller konkurrenter. Henholdsvis 69 og 68 procent af de adspurgte peger på disse.

 Af samme grund har størstedelen af virksomhederne i undersøgelsen indført kontroller for at dæmme op for databrister: 63 procent har begrænset hvilke data, der kan indtastes, 61 procent har indskrænket hvilke AI-værktøjer, medarbejderne kan bruge, og 27 procent har helt forbudt AI-programmer indtil videre.

Ikke desto mindre har mange indtastet potentielt følsomme oplysninger: 45 procent har delt medarbejderoplysninger, mens 48 procent har gjort det samme med fortrolige virksomhedsoplysninger.

I den forbindelse tilkendegiver 91 procent, at virksomheden bør gøre en større indsats for at forsikre kunder om, at deres data anvendes på ansvarlig og legitim vis i AI-værktøjer. Samtidig mener hele 98 procent, at eksterne privacy-certificeringer udgør en vigtig faktor for deres købsbeslutninger – en statistik, som dermed ligger på sit højeste niveau i flere år.

Læs også: AI-eventyr uden viden og fornuft kan koste dyrt

 "94 procent medgiver, at kunder ikke ville købe ydelser hos dem uden tilstrækkelig databeskyttelse. De søger konkret dokumentation for, at man kan stole på virksomheden, da privacy er blevet uløseligt forbundet med kundernes tillid og loyalitet. Og det gælder mere end nogensinde her i AI-æraen, hvor investeringer i databeskyttelse gør virksomheder bedre i stand til at anvende teknologien etisk og ansvarligt”, siger Harvey Jang, global vicepræsident og Chief Privacy Officer i Cisco.

Kilde: Cisco

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

23.09.2026Lyngsoe

Sponseret

Få kontrol over jeres RTI’er med automatiseret sporing

23.09.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Pick-by-Voice med BITO: Øget effektivitet med stemmestyret plukning

SCM.dk

FE: Rusland kan øge angrebene mod kritisk infrastruktur

SCM.dk

Maersk overtager driften af Pumas amerikanske distributionsnetværk

22.09.2026SCM.dk

Fire professorater styrker robotteknologi og materialeforskning

21.09.2026SCM.dk

Nye EU-krav skærper ansvar for IoT-sikkerhed

21.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

En lille ændring gjorde en stor forskel i hverdagen hos Min Købmand Odense SØ

17.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Delfi indtager Østrig med pilotprojekt på Gutmann-tankstation

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Er det digitale produktpas relevant for jer?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

29.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

29.09.2026

Sted

Fredericia