Aktør præsenterer AI-genereret supply chain ’control tower’

Dematic, et datterselskab af KION Group, præsenterede for nylig en vigtig del af deres AI-drevne Control Tower på GTC 2025 AI-konferencen i San José, Californien.

GTC – GPU Technology Conference – har været afholdt siden 2009 og er organiseret af NVIDIA. Det er en global AI-konference, der samler udviklere, ingeniører, forskere, opfindere og IT-professionelle. Emnerne fokuserer på AI, computergrafik, datavidenskab, maskinlæring og autonome maskiner. Foto: KION

03.04.2025

SCM.dk

Som en del af et storstilet samarbejde mellem KION Group, NVIDIA og Accenture viste Dematic for nylig en digital tvilling af deres intralogistikløsninger. 

Den digitale tvilling er skabt med NVIDIA Omniverse-teknologi, vil blive implementeret sammen med Dematics næste generations softwareløsninger og vil give dybdegående analyser af komplekse procesdynamikker. Sammen gør disse teknologier det muligt at optimere materialer og ordreflow i realtid, så scenarier kan undersøges i et virtualiseret miljø. Målet er at transformere forsyningskædeoperationer ved at forbedre effektivitet, tilpasningsevne og omkostningseffektivitet. På GTC-konferencen så deltagerne den interaktive dashboard i aktion med Dematics Grand Rapids Solution Center som model. Accenture hjalp Dematic med udviklingen af både den digitale tvilling og den interaktive dashboard.

”Vores digitale tvilling fungerer som den eneste kilde til sandhed, når det gælder forståelse og forbedring af komplekse forsyningskædeløsninger før, under og efter installation. Sammen med NVIDIA-teknologi gør vores løsning det muligt for vores kunder at bruge kraften i fysisk AI til at spare masser af tid, CaPex og driftsomkostninger og giver dem mulighed for konstant at tilpasse deres operationer til de ændrede forhold i deres forsyningskæder”, sagde Rob Smith, CEO for KION Group. 

Den digitale tvilling vil give Dematics projektteams mulighed for at validere styringer og software før installation på stedet, hvilket væsentligt accelererer go-live og opstartsfaserne. Kunder kan visualisere de fysiske layout og dynamiske materialestrømme af en løsningen, før de bliver bygget. Efter opførelsen kan operatører køre en lang række scenarier på deres digitale tvilling for at undersøge planlagte eller faktiske ændringer i deres forretningsprofil, herunder sæsonvariationer.

Læs også: Udfordringer presser væksten i robotbranchen

Som annonceret i januar samarbejder KION, NVIDIA og Accenture også om at udnytte fysisk AI med intelligente stationære kameraer og autonome gaffeltrucks samt de nyeste automatiserings- og robotteknologiløsninger for at skabe realistiske digitale tvillinger med NVIDIA Omniverse. Dette gør det muligt for kunder at kortlægge hver eneste enhed i deres lager i realtid – fra manuelle gaffeltrucks og autonome køretøjer til varernes præcise placering. Sammen med muligheden for at køre uendeligt mange scenarier kan det også hjælpe kunder med at definere ideelle layout til nye lagre og forbedre lagerstyring ved at forudsige spidsbelastninger, sikre medarbejdernes sikkerhed og planlægge ressourcerne mere effektivt.

For nylig præsenterede KION's datterselskab Linde Material Handling på LogiMAT i Stuttgart, Tyskland deres første fysiske AI-drevne løsning, bygget med NVIDIA Omniverse og “Mega” Blueprint, til at optimere koordinering af køretøjer og ruteplanlægning i stor skala, med AI-drevne trucks der indsamler og bearbejder live driftsdata indenfor en digital tvilling.

Kilde: Dematic

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

14.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Ny boligbutik med smartere drift og stærkere kundeoplevelse

13.11.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Cybersikkerhed i flere lag: Körber gør automationsløsninger NIS2-klar

11.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

HOME-TEX: Når e-handel møder fysisk tryghed

06.11.2025SCM.dk

AI kan accelerere ESG i forsyningskæden, men snubletrådene er mangfoldige

06.11.2025SCM.dk

Hackere skjuler ondsindet kode i billeder og falske PDF-filer

05.11.2025SCM.dk

Techgiganter satser grønt - og sværmer for Trump

29.10.2025SCM.dk

AI skal forkorte oplæring i produktionen

28.10.2025SCM.dk

Stor fusion inden for data- og AI-beskyttelse

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn