Aktør præsenterer AI-genereret supply chain ’control tower’

Dematic, et datterselskab af KION Group, præsenterede for nylig en vigtig del af deres AI-drevne Control Tower på GTC 2025 AI-konferencen i San José, Californien.

GTC – GPU Technology Conference – har været afholdt siden 2009 og er organiseret af NVIDIA. Det er en global AI-konference, der samler udviklere, ingeniører, forskere, opfindere og IT-professionelle. Emnerne fokuserer på AI, computergrafik, datavidenskab, maskinlæring og autonome maskiner. Foto: KION

03.04.2025

SCM.dk

Som en del af et storstilet samarbejde mellem KION Group, NVIDIA og Accenture viste Dematic for nylig en digital tvilling af deres intralogistikløsninger. 

Den digitale tvilling er skabt med NVIDIA Omniverse-teknologi, vil blive implementeret sammen med Dematics næste generations softwareløsninger og vil give dybdegående analyser af komplekse procesdynamikker. Sammen gør disse teknologier det muligt at optimere materialer og ordreflow i realtid, så scenarier kan undersøges i et virtualiseret miljø. Målet er at transformere forsyningskædeoperationer ved at forbedre effektivitet, tilpasningsevne og omkostningseffektivitet. På GTC-konferencen så deltagerne den interaktive dashboard i aktion med Dematics Grand Rapids Solution Center som model. Accenture hjalp Dematic med udviklingen af både den digitale tvilling og den interaktive dashboard.

”Vores digitale tvilling fungerer som den eneste kilde til sandhed, når det gælder forståelse og forbedring af komplekse forsyningskædeløsninger før, under og efter installation. Sammen med NVIDIA-teknologi gør vores løsning det muligt for vores kunder at bruge kraften i fysisk AI til at spare masser af tid, CaPex og driftsomkostninger og giver dem mulighed for konstant at tilpasse deres operationer til de ændrede forhold i deres forsyningskæder”, sagde Rob Smith, CEO for KION Group. 

Den digitale tvilling vil give Dematics projektteams mulighed for at validere styringer og software før installation på stedet, hvilket væsentligt accelererer go-live og opstartsfaserne. Kunder kan visualisere de fysiske layout og dynamiske materialestrømme af en løsningen, før de bliver bygget. Efter opførelsen kan operatører køre en lang række scenarier på deres digitale tvilling for at undersøge planlagte eller faktiske ændringer i deres forretningsprofil, herunder sæsonvariationer.

Læs også: Udfordringer presser væksten i robotbranchen

Som annonceret i januar samarbejder KION, NVIDIA og Accenture også om at udnytte fysisk AI med intelligente stationære kameraer og autonome gaffeltrucks samt de nyeste automatiserings- og robotteknologiløsninger for at skabe realistiske digitale tvillinger med NVIDIA Omniverse. Dette gør det muligt for kunder at kortlægge hver eneste enhed i deres lager i realtid – fra manuelle gaffeltrucks og autonome køretøjer til varernes præcise placering. Sammen med muligheden for at køre uendeligt mange scenarier kan det også hjælpe kunder med at definere ideelle layout til nye lagre og forbedre lagerstyring ved at forudsige spidsbelastninger, sikre medarbejdernes sikkerhed og planlægge ressourcerne mere effektivt.

For nylig præsenterede KION's datterselskab Linde Material Handling på LogiMAT i Stuttgart, Tyskland deres første fysiske AI-drevne løsning, bygget med NVIDIA Omniverse og “Mega” Blueprint, til at optimere koordinering af køretøjer og ruteplanlægning i stor skala, med AI-drevne trucks der indsamler og bearbejder live driftsdata indenfor en digital tvilling.

Kilde: Dematic

/ PiB

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Digitalisering af fragtkæderne har kæmpekolossalt stort potentiale

21.08.2026SCM.dk

Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

SCM.dk

Genanvendelige paller løfter Instabox’ transportkapacitet

SCM.dk

Pirater holder over 90 søfolk fanget

14.08.2026SCM.dk

ERP-udbyder lancerer værktøj til AI-agenter uden kode

13.08.2026SCM.dk

AI forandrer endnu ikke supply chain-modellen - sådan for alvor

13.08.2026SCM.dk

EU vil forenkle reglerne for højrisiko-AI

11.08.2026SCM.dk

Stagnerende it-optag udfordrer digital omstilling

11.08.2026SCM.dk

Flertal af supply chain-chefer savner AI-afkast

07.08.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Engineer to Order stiller andre krav til ERP

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Implement Consulting Group
Seminar
Supply chain planning in the agentic era Supply chain planning in the agentic era

Get Implement’s perspectives on AI in supply chain planning and first-hand insights from UPM

Dato

27.08.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup