Al analyser sparer robotstartup for en halv million i udvikling

Det kan blive rigtig dyrt, hvis ikke man får tilpasset sin prototype til masseproduktion - men mange startups mangler viden på området. Et MADE-projekt viser en løsning på problemet.

O-Robotics har fået sparring fra RD8 på at produktionsmodne deres robot, som kan rense fliser for blandt andet ukrudt, sne og skrald. Foto: O-Robotics

18.12.2024

SCM.dk

De nøje udarbejdede dele til et nyudviklet produkt kommer hjem fra diverse produktioner verden over. Men det viser sig, at de ikke kan samles – og slet ikke i den fart, man har brug for, hvis man skal levere på de mange hårdt tilkæmpede ordrer. Det lyder som et af de største mareridt for en startup.

Uden dybe lommer eller stor produktionsekspertise blandt startuppens ansatte, kan fejl som dårlig håndtering af ”Design For Manufacturing” (DFM) eller ”Design For Assembly” (DFA) virke uoverskuelige at rette op på.

”Jo længere ind i et projekt du kommer, jo dyrere bliver det at lave ting om. Det er gratis at ændre en idé på en serviet, men hvis fejlen først opdages til sidst bliver det dyrt – og det er slet ikke sjovt for en lille startup”, siger Jonas Lerche Schomacker, der er Robust Design Ingeniør i konsulenthuset RD8, som specialiserer sig i optimering af mekaniske designs.

For cirka et år siden hørte stifter af startuppen O-Robotics Alf Olsen et oplæg fra RD8 på et MADE arrangement. Det blev startskuddet til et MADE projekt, hvor O-Robotics har fået sparring fra RD8 på at produktionsmodne deres robot, som kan rense fliser for blandt andet ukrudt, sne og skrald.

I projektet blev O-robotics robotfliserenser analyseret i RD8’s digitale platform, RD8.ai. Her uploades en CAD-model af design konceptet, hvorefter man kan lave et utal af digitale test for at sikre sig, at det kan præstere ens til trods for variationer i produktionen, brugscenarier og miljø.

”Det er en ekseptionel case, fordi O-robotics ikke har fagspecialister på området og er i en så tidlig fase af produktmodenhed. Vi arbejder oftest med veletablerede virksomheder, som har et væsentligt mere modent udgangspunkt. Vi kan derfor bruge dette projekts input til at forbedre vores digitale værktøj – og til at udvide vores kundeportefølje til startups og scaleups”, siger Jonas Lerche Schomacker.

I projektet blev O-robotics robot løbende testet og analyseret i RD8’s digitale platform. Fra tidligt i konceptfasen til prototype.

”Al analyse er med henblik på at gøre fremstillingen af produktet nemmere – altså Design for Assembly og Design for Manufacturing. Det er hele grundlaget”, fortæller Jonas Lerche Schomacker.

”Det er ret vigtigt, for ellers kan man stå med en superfin prototype og pludselig opdage, den slet ikke kan produceres i tusindvis. Det vil betyde man skal starte forfra i sit design”, siger Alf Olsen fra O-Robotics og tilføjer: ”Vi havde aldrig haft råd til de her test uden MADE – vi er ikke engang tæt på at have penge til det selv”.

Mange timers digitale analyser og diskussioner mundede ud i en lang række justeringer på fliserenserrobotten – blandt andet godstykkelser på forskellige dele, tætninger, slipvinkler og motorophæng.

”Derudover har vi lært om Robust Design og Design For Assembly: At lægge de rette tolerancer ind, så alt ikke behøves at blive skruet sammen med mikrometer præcision”, siger Alf Olsen.

Uden sparringen i MADE projektet ville han have tyet til YouTube, hvilket havde været markant mindre målrettet og ifølge ham selv, havde det taget minimum 10 gange så lang tid. Dertil havde fliserenserrobotten nok ikke undgået at skulle igennem flere design iterationer.
“Vi sparer en eller to design iterationer, så det svarer nok til 500.000 kroner”, siger stifter af O-Robotics Alf Olsen.

Udover modning af produktet har O-Robotics fået hjælp af RD8 til at udarbejde en konkret liste over processer og krav, som produktet skal leve op til for nemt at kunne blive produceret. Det er som sagt ikke kun O-Robotics, som går fra projektet med bedre kort på hånden.

RD8 ser muligheder i at hjælpe flere startups og har brugt MADE-projektet som indspark til et nyt ”Easy-to-Use” initiativ, som også har modtaget en Innobooster (funding til udviklingsprojekter fra Innovationsfonden). Målet er at udvikle deres digitale platform, så også ufaglærte kan høste ”lavthængende, men vigtige frugter”, når de designer et produkt til produktion.

Udover at få afprøvet deres værktøj af en startup kan RD8 også bruge MADE projektet til inspiration og salg: 
”Vi har fået lov til at bruge O-Robotics casen til at vise andre, hvordan vores værktøj bruges. Normalt kan vi ikke vise de produkter, vi arbejder med”, siger Jonas Lerche Schomacker.

O-Robotics vil nu arbejde videre med resultaterne fra projektet.
”Vi fortsætter med at udvikle prototypen, men de store linjer er lagt fast. Vi er på et niveau af små detaljer nu”, siger Alf Olsen.

Og det er vigtigt – for ifølge Alf Olsen står kunderne i kø. Blandt andre skal nogle af Danmarks største forlystelsesparker, zoologiske haver, museer og kommuner til at teste prototypen i 2025. Samtidig er O-Robotics også i fuld gang med at udvide deres viden om produktion ved at deltage i startupprogrammet Future Manufacturers, som MADE, DI Produktion og Industriens Fond står bag.

Læs også: 2025 kan byde på tættere integration mellem produktionsteknologi og it

Et program RD8 i øvrigt også deltager i som såkaldt ”Community Allies”, hvilket især indebærer vidensdeling med startups i programmet.

”Vi skal lære mere om produktion i Future Manufacturers. Vi har ikke al viden in-house, og det kan være rigtig dyrt at tage de forkerte beslutninger. Det er sindssygt vigtigt at tage de rigtige valg og vide, hvad man taler om, når man får dele produceret ude – vi har som startup slet ikke råd til egen produktion endnu”, siger Alf Olsen.

Kilde: MADE

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

22.10.2025SCM.dk

Fra universitetslaboratorier til verdensrummet – Nordjyllands rumeventyr tager fart

22.10.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Logistiktrends 2026: Sådan vil AI og automatisering forme fremtidens forsyningskæde

20.10.2025SCM.dk

Unimec deler erfaringer med automatisering og bin picking i samarbejde med MADE

17.10.2025SCM.dk

Virksomheder i EMEA bliver bedre til at modstå ransomware

17.10.2025SCM.dk

Et nyt SIM-kort kan sikre bedre oppetid for kritiske IoT-forbindelser

16.10.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fremtidens apotek er digitalt

15.10.2025Context& A/S

Sponseret

Automatisér faktureringen med Trade365 og Business Central

15.10.2025SCM.dk

Infor styrker virksomheder med næste generation af AI-værktøjer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

23.10.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i kommuner - vejen til compliance med afsæt i ISO 27001

På dette todages kursus klæder vi kommunale ledere og nøglemedarbejdere på til at forstå, planlægge og realisere arbejdet med NIS 2-compliance. Vi giver indblik i, hvordan arbejdet kan inspireres af ISO/IEC 27001, og hvordan en pragmatisk tilgang gør det muligt at opnå højere sikkerhed, der er forankret i driften.

Dato

27.10.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

27.10.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Security Update

Hold dig opdateret med hvordan du vedvarende beskytter din virksomhed mod cybertrusler med Microsoft Security.

Dato

27.10.2025

Tid

11:00

Sted

Online