Alpha Containers i Danmark er opkøbt

TITAN Containers, der er en fremtrædende leverandør af containerløsninger i Danmark, har opkøbt ALPHA Containers, der bliver en del af TITAN-familien.

TITAN Containers, der er en fremtrædende leverandør af containerløsninger i Danmark, har opkøbt ALPHA Containers, der bliver en del af TITAN-familien. Her ses Layland Barker, grundlægger og direktør for TITAN Containers, og Tina Ruskjær, der er direktør og ejer af ALPHA Containers. Foto: Titan Containers..

17.02.2023

SCM.dk

Layland Barker, grundlægger og direktør for TITAN Containers udtaler:

"Jeg er mere end taknemmelig for, at opkøbet er gennemført, jeg ved, at vi nu står endnu stærkere på det danske marked, og sammen vil vi øge vores markedsandel i det vidunderlige Danmark. Tina og resten af ALPHA-teamet har ydet en fremragende indsats gennem mange år, og deres tilgang til kundeservice, integritet og kvalitet passer perfekt til vores værdier hos TITAN Containers. Vi har nogle meget spændende år foran os, det tvivler jeg ikke et sekund på. Stort velkommen til Tina og resten af de dygtige ALPHA-medarbejdere fra mig og hele TITAN-familien. For vi er som en familie hos TITAN, og derfor var det også vigtigt for mig, at både købers og sælgers kerneværdier er helt ens".

ALPHA Containers, der har eksisteret siden 1998, fortsætter arbejdet fra det eksisterende kontor i Aarhus. For nuværende kunder har transaktionen ingen indflydelse, ALPHA Containers fortsætter med fokus på hurtig levering, kundeservice og topkvalitetscontainere.

Sevgyl Abdulovski, Group CFO hos TITAN Containers tilføjer:

"Vi har afsøgt markedet i Danmark for mulige opkøb for at intensivere vores vækstplaner i Danmark, hvilket især betyder en øget containerflåde til udlejning og en markant stigning i omsætningen. Ret tidligt i processen stod det klart for os, at ALPHA Containers var det rigtige firma at invitere på en kop kaffe. Det stod klart for begge parter ret tidligt i forløbet, at tidspunktet var det helt rigtige".

Tina Ruskjær, direktør og ejer af ALPHA Containers gennem mere end 15 år, er også meget tilfreds med handlen. Tina, der i fremtiden skal være regionschef med base på kontoret i Aarhus, udtaler:

"I næsten et år havde vi tænkt på, om det var på tide at blive en del af noget større. Da vi begyndte dialogen med TITAN Containers, var det tydeligt, at timingen var rigtig, og at TITAN Containers var den oplagte køber. Vi deler de samme værdier, og for mig var det måske den vigtigste del af processen. Jeg er stolt af vores rejse indtil nu og ser virkelig frem til næste kapitel sammen med de mange dygtige TITAN-medarbejdere rundt om i verden. Jeg vil også gerne sige en stor tak til vores kunder, samarbejdspartnere og ikke mindst vores medarbejdere gennem mange år".

Læs også: Verdens største havnekran har fået en tvilling

ALPHA Containers har en stærk position i Jylland, hvor TITAN Containers for nylig har investeret i en stor grund i Kolding. Her skal blandt andet bygges et depot og værksted til indretning af specialløsninger, ligesom placeringen også skal være base for flere lastbiler, der skal transportere de mange containere til primært Jylland kunder.

Dette opkøb er i tråd med TITAN Containers’ vækstplaner i Danmark, og virksomheden er glade for at fortsætte med at levere kvalitetscontainerløsninger til kunder i regionen.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

SCM.dk

Ledigheden ser ud til at stige svagt

SCM.dk

Life science-eksport når 208 milliarder kroner

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre