Alpha Containers i Danmark er opkøbt

TITAN Containers, der er en fremtrædende leverandør af containerløsninger i Danmark, har opkøbt ALPHA Containers, der bliver en del af TITAN-familien.

TITAN Containers, der er en fremtrædende leverandør af containerløsninger i Danmark, har opkøbt ALPHA Containers, der bliver en del af TITAN-familien. Her ses Layland Barker, grundlægger og direktør for TITAN Containers, og Tina Ruskjær, der er direktør og ejer af ALPHA Containers. Foto: Titan Containers..

17.02.2023

SCM.dk

Layland Barker, grundlægger og direktør for TITAN Containers udtaler:

"Jeg er mere end taknemmelig for, at opkøbet er gennemført, jeg ved, at vi nu står endnu stærkere på det danske marked, og sammen vil vi øge vores markedsandel i det vidunderlige Danmark. Tina og resten af ALPHA-teamet har ydet en fremragende indsats gennem mange år, og deres tilgang til kundeservice, integritet og kvalitet passer perfekt til vores værdier hos TITAN Containers. Vi har nogle meget spændende år foran os, det tvivler jeg ikke et sekund på. Stort velkommen til Tina og resten af de dygtige ALPHA-medarbejdere fra mig og hele TITAN-familien. For vi er som en familie hos TITAN, og derfor var det også vigtigt for mig, at både købers og sælgers kerneværdier er helt ens".

ALPHA Containers, der har eksisteret siden 1998, fortsætter arbejdet fra det eksisterende kontor i Aarhus. For nuværende kunder har transaktionen ingen indflydelse, ALPHA Containers fortsætter med fokus på hurtig levering, kundeservice og topkvalitetscontainere.

Sevgyl Abdulovski, Group CFO hos TITAN Containers tilføjer:

"Vi har afsøgt markedet i Danmark for mulige opkøb for at intensivere vores vækstplaner i Danmark, hvilket især betyder en øget containerflåde til udlejning og en markant stigning i omsætningen. Ret tidligt i processen stod det klart for os, at ALPHA Containers var det rigtige firma at invitere på en kop kaffe. Det stod klart for begge parter ret tidligt i forløbet, at tidspunktet var det helt rigtige".

Tina Ruskjær, direktør og ejer af ALPHA Containers gennem mere end 15 år, er også meget tilfreds med handlen. Tina, der i fremtiden skal være regionschef med base på kontoret i Aarhus, udtaler:

"I næsten et år havde vi tænkt på, om det var på tide at blive en del af noget større. Da vi begyndte dialogen med TITAN Containers, var det tydeligt, at timingen var rigtig, og at TITAN Containers var den oplagte køber. Vi deler de samme værdier, og for mig var det måske den vigtigste del af processen. Jeg er stolt af vores rejse indtil nu og ser virkelig frem til næste kapitel sammen med de mange dygtige TITAN-medarbejdere rundt om i verden. Jeg vil også gerne sige en stor tak til vores kunder, samarbejdspartnere og ikke mindst vores medarbejdere gennem mange år".

Læs også: Verdens største havnekran har fået en tvilling

ALPHA Containers har en stærk position i Jylland, hvor TITAN Containers for nylig har investeret i en stor grund i Kolding. Her skal blandt andet bygges et depot og værksted til indretning af specialløsninger, ligesom placeringen også skal være base for flere lastbiler, der skal transportere de mange containere til primært Jylland kunder.

Dette opkøb er i tråd med TITAN Containers’ vækstplaner i Danmark, og virksomheden er glade for at fortsætte med at levere kvalitetscontainerløsninger til kunder i regionen.

- PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

SCM.dk

Nationalbanken ser robust vækst trods global uro

SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

29.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

29.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27005 Risk Manager

Lær at mestre implementering og risikoledelse i forbindelse med informationssikkerhed (ISRM) baseret på ISO/IEC 27005.

Dato

01.10.2026

Sted

Online