Alpha Containers i Danmark er opkøbt

TITAN Containers, der er en fremtrædende leverandør af containerløsninger i Danmark, har opkøbt ALPHA Containers, der bliver en del af TITAN-familien.

TITAN Containers, der er en fremtrædende leverandør af containerløsninger i Danmark, har opkøbt ALPHA Containers, der bliver en del af TITAN-familien. Her ses Layland Barker, grundlægger og direktør for TITAN Containers, og Tina Ruskjær, der er direktør og ejer af ALPHA Containers. Foto: Titan Containers..

17.02.2023

SCM.dk

Layland Barker, grundlægger og direktør for TITAN Containers udtaler:

"Jeg er mere end taknemmelig for, at opkøbet er gennemført, jeg ved, at vi nu står endnu stærkere på det danske marked, og sammen vil vi øge vores markedsandel i det vidunderlige Danmark. Tina og resten af ALPHA-teamet har ydet en fremragende indsats gennem mange år, og deres tilgang til kundeservice, integritet og kvalitet passer perfekt til vores værdier hos TITAN Containers. Vi har nogle meget spændende år foran os, det tvivler jeg ikke et sekund på. Stort velkommen til Tina og resten af de dygtige ALPHA-medarbejdere fra mig og hele TITAN-familien. For vi er som en familie hos TITAN, og derfor var det også vigtigt for mig, at både købers og sælgers kerneværdier er helt ens".

ALPHA Containers, der har eksisteret siden 1998, fortsætter arbejdet fra det eksisterende kontor i Aarhus. For nuværende kunder har transaktionen ingen indflydelse, ALPHA Containers fortsætter med fokus på hurtig levering, kundeservice og topkvalitetscontainere.

Sevgyl Abdulovski, Group CFO hos TITAN Containers tilføjer:

"Vi har afsøgt markedet i Danmark for mulige opkøb for at intensivere vores vækstplaner i Danmark, hvilket især betyder en øget containerflåde til udlejning og en markant stigning i omsætningen. Ret tidligt i processen stod det klart for os, at ALPHA Containers var det rigtige firma at invitere på en kop kaffe. Det stod klart for begge parter ret tidligt i forløbet, at tidspunktet var det helt rigtige".

Tina Ruskjær, direktør og ejer af ALPHA Containers gennem mere end 15 år, er også meget tilfreds med handlen. Tina, der i fremtiden skal være regionschef med base på kontoret i Aarhus, udtaler:

"I næsten et år havde vi tænkt på, om det var på tide at blive en del af noget større. Da vi begyndte dialogen med TITAN Containers, var det tydeligt, at timingen var rigtig, og at TITAN Containers var den oplagte køber. Vi deler de samme værdier, og for mig var det måske den vigtigste del af processen. Jeg er stolt af vores rejse indtil nu og ser virkelig frem til næste kapitel sammen med de mange dygtige TITAN-medarbejdere rundt om i verden. Jeg vil også gerne sige en stor tak til vores kunder, samarbejdspartnere og ikke mindst vores medarbejdere gennem mange år".

Læs også: Verdens største havnekran har fået en tvilling

ALPHA Containers har en stærk position i Jylland, hvor TITAN Containers for nylig har investeret i en stor grund i Kolding. Her skal blandt andet bygges et depot og værksted til indretning af specialløsninger, ligesom placeringen også skal være base for flere lastbiler, der skal transportere de mange containere til primært Jylland kunder.

Dette opkøb er i tråd med TITAN Containers’ vækstplaner i Danmark, og virksomheden er glade for at fortsætte med at levere kvalitetscontainerløsninger til kunder i regionen.

- PiB

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

13.10.2026RELEX Solutions

Sponseret

Telia optimerer sin detailplanlægningen med RELEX

SCM.dk

Bain-ejet konsulenthus åbner nordisk base i København

SCM.dk

A.P. Møller Capital køber havneoperatør

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

Context& A/S
Webinar
Webinar: AI i finansafdelingen - Fra proces til udførelse

Se, hvordan ERP AI-agenten automatiserer økonomiprocesser og omsætter ERP-data til analyser, dashboards og hurtigere indsigt.

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle