Amazon vil assistere lagerarbejder med armbånd, men møder kritik

Et skridt i retning af mere overvågning og mindre privatliv, lyder kritikken af det armbånd, Amazon har taget patent på til potentielt af spore sine lageransattes gøren og laden i effektivitetens navn.

De ansatte på Amazons enorme fulfillmentcentre kan måske se frem til at skulle bruge et armbånd, der potentielt kan spore dem hele arbejdsdagen. Arkivfoto: Amazon.

07.02.2018

SCM.dk

Et armbånd, der udsender højfrekvente toner for at guide medarbejderens hænder de rigtige steder hen i plukkearbejdet på et enormt lager. På papiret lyder det som et praktisk hjælpemiddel, men realiteten kan være noget mere bekymrende, skriver New York Times

Læs også: Et mere til samlingen: Amazon søger patent på gaderobot

Sådan lyder det fra eksperter som reaktion på det patent, den amerikanske onlinehandelsgigant Amazon fik tildelt i sidste uge. Patentet omhandler et armbånd designet til ’ultrasonisk sporing af en medarbejders hænder’ for at ’overvåge udførelsen af tildelte opgaver’, som det hedder i ansøgningen, der blev indsendt tilbage i marts 2016.

Teorien er at armbåndet via ultrasoniske signaler og radiotransmissioner så at sige ’holder øje’ med, hvor den ansattes hænder er i forhold til forskellige kasser med varer og leverer “haptisk feedback” (vha. følesansen) for at styre medarbejderen hen til den rette kasse.

Ifølge Amazon er idéen af strømline tidsforbrugende opgaver, såsom ordrebehandling og -pakning. Med hjælp fra armbåndet kan ansatte håndtere ordrer hurtigere.

Men med NY Times ord falder patentet ned midt i en større diskussion overvågning og privatliv på arbejdspladsen. For hvad nu hvis et sådant armbånd ikke alene sporer dit arbejde, men også ’sladrer’ til chefen, når man holder pause, strækker sig, går på toilettet etc.?

Den menneskelige robot
Denne ’dystopiske vision’, som den amerikanske avis kalder ovenstående scenarie, får kritikere til at pege på, at et værktøj som Amazons armbånd kan føre til at menneskelige ansatte i højere grad bliver behandlet som de robotter, selskabet allerede har i tusindvis af, og som er et stort investeringsområde.

Tidligere og nuværende ansatte hos den Seattle-baserede mastodont er bekendt med lignende typer teknologier, der allerede er i brug, og vil ifølge NY Times ikke være overraskede over at se det nu patenterede armbånd blive til virkelighed.

”Efter at have arbejdet et år på fabrikken, havde jeg det som om, at jeg var blevet til en version af de robotter, jeg arbejdede sammen med. Der var ikke tid til at gå på tønden. Du skulle behandle den enkelte vare på sekunder og så videre i teksten. Nåede du ikke dine mål, blev du fyret”, fortæller Mas Crawford, der har arbejdet på et af Amazons britiske fulfillmentcentre, til NY Times.

Selvom han godt kan se, at armbåndet måske kan spare noget tid og nogle kræfter, så peger han også på, at sporingen var ”forfølgelsesagtig”, og han frygter at det kan føre til uretfærdig behandling af ansatte, hvis systemet vurderer, at deres hænder er ”på det forkerte sted på det forkerte tidspunkt”.

Kun til gavn for de ansatte
Amazon afviser imidlertid de dystre (bag)tanker omkring patentet og dets mulige implikationer, og understreger at armbåndet kun er tiltænkt som et redskab, der skal gøre hverdagen lettere for lagermedarbejderne.

”Spekulationerne omkring dette patent er misforståede. Ansatte bruger dagligt håndholdte skannere til at check lagerbeholdninger og håndtere ordrer i virksomheder verden over. Hvis denne idé bliver implementeret vil den i fremtiden kunne forbedre processen for vores fulfillmentansatte. Ved at flytte udstyr til deres håndled, kan vi frigøre deres hænder fra scannere og deres øjne fra computerskærme”, skriver Amazon i en udmelding ifølge Geekwire.

Læs også: De sidste 30 meter er meget svære, og automatisering er måske ikke svaret

Både NY Times og Geekwire pointerer, at massevis af virksomheder, herunder Amazon, indgiver og får tildelt store mængder patenter, uden at disse nødvendigvis bliver til virkelighed. Men at virksomheder i stigende grad søger at bruge kunstig intelligens (AI) og anden teknologi til at forbedre effektiviteten, og at det også bliver brugt til overvågning, er en kendt sag, påpeger avisen, med henvisning til selskaber i både USA og England, der på hver deres måde har illustreret tendensen de seneste år.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

Consafe Logistics

Sponseret

Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

06.11.2025SCM.dk

AI kan accelerere ESG i forsyningskæden, men snubletrådene er mangfoldige

06.11.2025SCM.dk

Hackere skjuler ondsindet kode i billeder og falske PDF-filer

05.11.2025SCM.dk

Techgiganter satser grønt - og sværmer for Trump

29.10.2025SCM.dk

AI skal forkorte oplæring i produktionen

28.10.2025SCM.dk

Stor fusion inden for data- og AI-beskyttelse

27.10.2025SCM.dk

Grøn fremdrift for jyske SMV’er

27.10.2025Descartes

Sponseret

Customs Assured øger produktiviteten med AI-drevet toldautomatisering fra Descartes og AiDock

23.10.2025SCM.dk

Termiske droner afslører varmetab og sparer fjernvarmen for millioner

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

11.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

11.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn