Amazons megasky kommer til Danmark

Med etableringen af en dansk afdeling af Amazon Web Services, der skal levere dansksproget support til selskabets cloud-løsninger, har Amazon-koncernen taget sit første skridt ind i Danmark.

Toppen af Codanhus (i baggrunden) bliver hjemsted for AWS' danske kontor. Foto: flickr/Jacob Bøtter.

13.04.2018

SCM.dk

Placeringen er et meget godt billede på, at det ikke er hvilken som helst virksomhed, der er flyttet ind på øverste etage i Codan-bygningen på Vesterbro i København. De højtliggende lokaler kommer fremover – meget passende – til at huse et selskab, der opererer netop i de højere luftlag, om end digitalt.

Læs også: Amazon Web Services åbner datacentre i Sverige

Det er således Amazons cloud computing-datterselskab Amazon Web Services (AWS), der nu kommer til Danmark, skriver Børsen. Selskabet, der med en markedsværdi på 160 mia. dollars (små 1.000 mia. kr.) er verdens største af sin slags, skal fremover servicere sine danske kunder på dansk, efter at man gennem nogle år har betjent dem fra Stockholm.

Blandt AWS’ kunder er energiselskabet Ørsted, og derudover omfatter kundebasen også en stribe danske startups, der kan udnytte mulighederne for at skalere deres cloud-løsning op og ned og dermed begrænse IT-udgifterne uden at det går ud over kerneproduktet.

Amazon Web Services er verdens største cloud computing-aktør. Illustration: Amazon.

Vil gerne vokse i Danmark
Topchef for AWS i Danmark bliver hollænderen Guido Bartels, og selvom han ifølge Børsen ikke vil sætte tal på mængden af medarbejdere, den forventede omsætning eller hvor mange nye kunder, der skal ombord, så peger han på, at kontoret blot er "første skridt for Amazon" ind i Danmark. 

At e-handelsmastodonten nu har rettet kikkerten mod Danmark skyldes ikke så meget størrelsen (eller manglen på samme) af det danske marked, men mere den virksomhedskultur, der findes her.

"Danmark er måske et lille land med en forholdsvis lille befolkning, men I er store på innovation. Virksomheder vokser sig simpelthen større langt hurtigere her. Her er en stor villighed til at eksperimentere sig frem, og vi oplever, at meget forskellige brancher gerne vil vokse med os som partner", siger Guido Bartels til Børsen.

Læs også: Tekstilvirksomhed klæder sig på til vækst med cloud it

Den besked vækker glæde hos udenrigsminister Anders Samuelsen (LA), der ser AWS’ indtog som et skulderklap til Danmarks status på IT-verdensscenen.

”Amazon er en af verdens største teknologivirksomheder, og Danmark udgør et voksende marked for deres cloud-tjenester. Deres udmelding bekræfter Danmarks position som en digital frontløber og et attraktivt sted at investere," siger han i en kommentar.

-AK

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

30.10.2026SCM.dk

Danske cybertalenter blandt Europas bedste i cybersikkerhed

28.10.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Invitation: Få hele værdikæden til at hænge bedre sammen

SCM.dk

Geopolitisk usikkerhed bremser danske virksomheders eksportplaner

SCM.dk

Gode lederrelationer styrker trivsel

26.10.2026SCM.dk

Körber investerer i leverandøruafhængig flådestyring til intralogistik

22.10.2026SCM.dk

Fragtfakturaer kan forbedre styringen af globale transportomkostninger

21.10.2026Columbus

Sponseret

Fra viden til handling: AI-agenter flytter ind i virksomhedernes kerneprocesser

21.10.2026SCM.dk

Virksomheder tester AI og lagerautomatisering i Skive

20.10.2026AlfaPeople

Sponseret

Vælg integrationsmetode til Business Central

15.10.2026Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.11.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 50001 Inspirationsseminar

I en tid, hvor der er mere og mere fokus på at reducere vores energiforbrug og dermed CO₂ emission, har du nu mulighed for at komme på en ISO 50001 inspirationsdag. På inspirationsdagen får du en forståelse for ISO 50001 standarden, og hvad den indeholder i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 50001 standarden.

Dato

05.11.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.11.2026

Sted

Odense

nShift
Webinar
Black Friday: Få styr på leveringer og returvarer uden ekstra manuelt arbejde

Se, hvordan du kan tilpasse leveringsmuligheder, reagere på transportørproblemer og automatisere returregler under årets travleste handelsperiode – helt uden kodeændringer i dit IT-system til leveringer.

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Webinar

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Klar til ISO 45001 revision 2027?

Få overblik over de kommende ændringer

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Online