Ambu A/S vinder Den Danske Supply Chain Pris 2016

Den Danske Supply Chain Pris 2016 blev uddelt i går og gik til Ambu A/S

Fra venstre: Bo Nielsen, Operations Improvement Manager, Jan Lythcke-Jørgensen, Næstformand, effektivitet.dk, Michael Svane, Branchedirektør, DJesper Strande, Sr. Supply Chain Project Manager og Henrik Storm Jørgensen, Vice President, Corporate Supply Chain. Foto: effektivitet.dk.

02.06.2017

SCM.dk

Ambu A/S som producerer engangsprodukter til sundhedssektoren har netop modtaget Den Danske Supply Chain Pris 2016. Som ’danmarksmestre i Supply Chain’ kommer virksomheden i selskab med bl.a. Widex, Danfoss, Vola, Region Hovedstadens Blodbank og Lego System, som tidligere år har opnået den eftertragtede titel og pris. effektivitet.dk står bag Supply Chain Prisen, som hvert år uddeles på Den Danske Supply Chain konference i København. Årets udgave fandt sted i går.

I begrundelsen for at tildele årets Supply Chain Pris hedder det blandt andet, at Ambu A/S over de seneste seks år med succes har gennemført store og sammenhængende SCM-udviklingsprogrammer, der med stærk professionel projektstyring i kronologisk rækkefølge hver især har konstrueret ’den nye Supply Chain’ hos Ambu. Temaerne har i hovedtræk været: Global S&OP process & Sales Forecasting (2010), Stock Monitoring (2011), Differentiated planning (2012), Direct Order fulfillment (2013), 3PL warehouses (2014) og SCM optimization (2016).

Koncernens ’SCM center of excellence’ har gennem hele 2016 arbejdet målrettet med projektopgaver omkring ’Cost to Serve programmet’ med udgangspunkt i en kundesegmentopdeling. Dommerkomiteen hæfter sig særligt ved den stærke projektporteføljestyring herunder evnen til at inddrage Salg og Marketing som hovedansvarlige for værdikædeoptimeringer. Et solidt analysearbejde har skabt unikke resultater, som har medvirket til at skabe betydelig værditilvækst for aktionærerne i det børsnoterede selskab.

Det er 23. år i træk, at Den Danske Supply Chain Pris uddeles til en virksomhed, som anerkendelse for at have arbejdet aktivt med Supply Chain og opnået resultater, som er blandt de bedste i branchen.

De sidste 5 års vindere er:

2015: Widex
2014: Danfoss
2013: GN Resound
2012: Vola
2011: Region Hovedstadens Blodbank

Læs mere på www.dendanskesupplychainpris.dk

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

SCM.dk

CHEP og REMA forlænger aftale om cirkulære paller

SCM.dk

Salling udvider robotlager efter online vækst

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

30.03.2026SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

26.03.2026SCM.dk

Dansk techprofil skal drive IFS’ Industrial AI-strategi

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 50001 Inspirationsseminar

I en tid, hvor der er mere og mere fokus på at reducere vores energiforbrug og dermed CO₂ emission, har du nu mulighed for at komme på en ISO 50001 inspirationsdag. På inspirationsdagen får du en forståelse for ISO 50001 standarden, og hvad den indeholder i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 50001 standarden.

Dato

29.04.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

SCM.dk
Konference
Robusthed i digitale forsyningskæder: Cybersikkerhed, cases og scenariearbejde

Konferencen er en afslutning på projektet Cybersikkerhed og Forretningskontinuitet, som er gennemført med midler fra Industriens Fond. Projektet har udviklet værktøjer, der styrker smv'ers robusthed i forsyningskæderne med særlig fokus på cybersikkerhed.

Dato

29.04.2026

Tid

14:30

Sted

SDU Kolding, Universitetsparken 1, 6000 Kolding

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

30.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913 (Engelsk)

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

04.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

05.05.2026

Sted

Middelfart