Amerikanske havne lammet af strejke

Klokken seks i morges dansk tid begyndte strejkende havnearbejdere at spærre adgangsvejene til de store containerhavne på den amerikanske østkyst og ved Den Mexicanske Golf. Det sker fordi, det ikke er lykkedes at indgå en ny overenskomst til erstatning for den, der lige er udløbet.

De østamerikanske havnearbejderes fagforening kræver en lønstigning på 77 procent over seks år. Arbejdsgiverforeningen United States Maritime Alliance / USMX har tilbudt 50 procent. Foto: ILA

01.10.2024

SCM.dk

Det er havnearbejdernes fagforening, International Longshoremen Association / ILA, og dets 45.000 medlemmer, der står bag strejken, som er den mest omfattende i de amerikanske havne i 47 år.

Arbejdsgiverne, organiseret i United States Maritime Alliance / USMX, har tilbudt havnearbejderne en lønstigning på knap 50 procent over en seksårig periode, men det har havnearbejdernes fagforening afvist.

De kræver en lønstigning på 77 procent over de seks år, som en ny hovedaftale vil løbe. Derudover kræver ILA at der ikke sker yderligere automatisering af containerhåndteringen i havnene.

For at undgå at blive ramt af strejkerne, planlagde de store containerrederier at omdirigere deres skibe til havne på den amerikanske vestkyst, men her er der udsigt til at de vil blive ramt af sympatikonflikter. Derfor ventes mange containerskibe i stedet at ankre op ud for de strejkeramte havne, for at afvente strejkens udfald.

På kort sigt vil strejken udløse hurtigt stigende rater, da de opankrede containerskibe vil trække kapacitet ud af markedet. På længere sigt kan konflikten kaste hele forsyningskæden ud i en ny global krise.

-mauh
 

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.10.2026SCM.dk

Flere containerrederier vender tilbage til Suez

05.10.2026SCM.dk

Luftfragt sætter rekord i Billund Lufthavn

SCM.dk

Danmarks første netto nul CO2-asfalt bliver anlagt i Herning

SCM.dk

SGL tester autonom elektrisk transport i Singapore

30.09.2026SCM.dk

Prisfald på pakkefragt skærper konkurrencen

30.09.2026SCM.dk

Tyskland vil blokere kinesisk opkøb af tysk logistikselskab

29.09.2026SCM.dk

Handelsskibe i kø for eskorte i Det Røde Hav

29.09.2026SCM.dk

A.P. Møller Capital køber majoritet i havnegigant

28.09.2026SCM.dk

Analytiker forventer flere store skibsordrer fra Maersk

28.09.2026SCM.dk

Houthier lover ikke at angribe europæiske skibe

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Context& A/S
Webinar
Webinar: Bedre digitalt samarbejde med dine kunder

Se, hvordan kundeportaler, B2B e-commerce, selvbetjening og AI kan forbedre kundeoplevelsen og reducere manuelle opgaver.

Dato

06.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Sikkerhedsrådgiver temadag

Vores sikkerhedsrådgiver temadage er eksklusive temadage for de virksomheder, vi er sikkerhedsrådgiver for. Temadagene indeholder forskellige relevante emner, som løbende vil fremgå af denne side. Fælles for emnerne er, at de alle har med farligt gods at gøre.

Dato

07.10.2026

Sted

Fredericia