Amerikanske havne lammet af strejke

Klokken seks i morges dansk tid begyndte strejkende havnearbejdere at spærre adgangsvejene til de store containerhavne på den amerikanske østkyst og ved Den Mexicanske Golf. Det sker fordi, det ikke er lykkedes at indgå en ny overenskomst til erstatning for den, der lige er udløbet.

De østamerikanske havnearbejderes fagforening kræver en lønstigning på 77 procent over seks år. Arbejdsgiverforeningen United States Maritime Alliance / USMX har tilbudt 50 procent. Foto: ILA

01.10.2024

SCM.dk

Det er havnearbejdernes fagforening, International Longshoremen Association / ILA, og dets 45.000 medlemmer, der står bag strejken, som er den mest omfattende i de amerikanske havne i 47 år.

Arbejdsgiverne, organiseret i United States Maritime Alliance / USMX, har tilbudt havnearbejderne en lønstigning på knap 50 procent over en seksårig periode, men det har havnearbejdernes fagforening afvist.

De kræver en lønstigning på 77 procent over de seks år, som en ny hovedaftale vil løbe. Derudover kræver ILA at der ikke sker yderligere automatisering af containerhåndteringen i havnene.

For at undgå at blive ramt af strejkerne, planlagde de store containerrederier at omdirigere deres skibe til havne på den amerikanske vestkyst, men her er der udsigt til at de vil blive ramt af sympatikonflikter. Derfor ventes mange containerskibe i stedet at ankre op ud for de strejkeramte havne, for at afvente strejkens udfald.

På kort sigt vil strejken udløse hurtigt stigende rater, da de opankrede containerskibe vil trække kapacitet ud af markedet. På længere sigt kan konflikten kaste hele forsyningskæden ud i en ny global krise.

-mauh
 

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.09.2026SCM.dk

Houthier lover ikke at angribe europæiske skibe

28.09.2026SCM.dk

Dieselpris over 20 kroner øger transportens prisrisiko

SCM.dk

Nationalbanken ser robust vækst trods global uro

SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

24.09.2026SCM.dk

Aarhus Havn opjusterer efter stærkt halvår

23.09.2026SCM.dk

Mange nye containerskibe på tegnebrættet varsler kapacitetskamp

21.09.2026SCM.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

21.09.2026SCM.dk

Maersk bestiller 26 store containerskibe

21.09.2026SCM.dk

Rekordstor forskel på containerfragtrater

18.09.2026nShift

Sponseret

AI i logistik: Det er ikke teknologien, men konteksten, der gør forskellen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle