Angrebene vil fortsætte trods våbenhvile

Houthi-militsen har ikke tænkt sig at stoppe angrebene på de civile skibe i og omkring Det Røde Hav, trods den indgåede våbenhvile mellem Israel og Hizbollah, siger lederen af den iransk-støttede bevægelse. Det bekymrer også i Egypten, der rammes hårdt på økonomien.

Arkivbillede.. Foto: Royal Navy

02.12.2024

SCM.dk

“Operationerne fra den yemenitiske front for at støtte det palæstinensiske folk med missiler og droner mod den israelske fjende fortsætter,” sagde lederen af Houthi-oprørerne, Abdulmalik Al-Houthi i en tv-tale torsdag - to dage inde i våbenhvilken mellem Israel og Hizbollah.

Dermed er der fortsat udsigt til angreb på skibe i og omkring Det Røde Hav og en fortsat forstyrrelse af de globale forsyningskæder, der nu var varet i godt et år.

Angrebene har bl.a. betydet at mange containerrederier har lagt ruterne om syd om Afrika og det kan mærkes på økonomien i Egypten, hvor indtægterne fra passage af Suezkanalen ifølge landet præsident er faldet med 40-50 pct. siden houthi´ernes angreb startede.

Normalt ligger omsætningen fra Suezkanalen ifølge præsidenten på omkring 70 mia. kr. årligt, skriver Hellenic Shipping News.

-emte

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026SCM.dk

Maersk bestiller 26 store containerskibe

21.09.2026SCM.dk

Rekordstor forskel på containerfragtrater

SCM.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

SCM.dk

Nye EU-krav skærper ansvar for IoT-sikkerhed

17.09.2026SCM.dk

Clicktrans åbner transportplatform i Danmark

16.09.2026SCM.dk

ADP og PFA starter Fyn Dry Port

15.09.2026Lyngsoe

Sponseret

Dansk IoT-løsning bag international prisnominering efter markante resultater hos bpost

14.09.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Løfteudstyr hos Jollyroom

14.09.2026SCM.dk

Maersk skruer op for trafikken gennem Suez

14.09.2026SCM.dk

Maersk barsler måske med markant flådeudvidelse

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle