Angrebene vil fortsætte trods våbenhvile

Houthi-militsen har ikke tænkt sig at stoppe angrebene på de civile skibe i og omkring Det Røde Hav, trods den indgåede våbenhvile mellem Israel og Hizbollah, siger lederen af den iransk-støttede bevægelse. Det bekymrer også i Egypten, der rammes hårdt på økonomien.

Arkivbillede.. Foto: Royal Navy

02.12.2024

SCM.dk

“Operationerne fra den yemenitiske front for at støtte det palæstinensiske folk med missiler og droner mod den israelske fjende fortsætter,” sagde lederen af Houthi-oprørerne, Abdulmalik Al-Houthi i en tv-tale torsdag - to dage inde i våbenhvilken mellem Israel og Hizbollah.

Dermed er der fortsat udsigt til angreb på skibe i og omkring Det Røde Hav og en fortsat forstyrrelse af de globale forsyningskæder, der nu var varet i godt et år.

Angrebene har bl.a. betydet at mange containerrederier har lagt ruterne om syd om Afrika og det kan mærkes på økonomien i Egypten, hvor indtægterne fra passage af Suezkanalen ifølge landet præsident er faldet med 40-50 pct. siden houthi´ernes angreb startede.

Normalt ligger omsætningen fra Suezkanalen ifølge præsidenten på omkring 70 mia. kr. årligt, skriver Hellenic Shipping News.

-emte

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.04.2026SCM.dk

Geopolitisk uro giver panderynker hos danske rederier

23.04.2026pinDeliver

Sponseret

MoveByBike udvider samarbejdet med pinDeliver om danske leverancer

SCM.dk

Robuste værdikæder er både konkurrencevåben og sikkerhedspolitik

SCM.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

16.04.2026SCM.dk

Fragtpriser stiger i Asien på grund af brændstofspriser og uro

14.04.2026SCM.dk

Global fragt: Usikkerhed skubber traditionelle markedsmønstre ud til højre

13.04.2026SCM.dk

Pandora åbner nyt distributionscenter i Canada

08.04.2026SCM.dk

Ny jernbanerute forbinder Italien og Sverige

08.04.2026SCM.dk

ITD: Chaufførmangel kræver politisk handling

07.04.2026SCM.dk

Dyr transport får Ahlsell til at ændre afhentning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle