Apple forbyder kemikalier i forsyningskæden

Apple bandlyser brugen af kemikalier i virksomhedens forsyningskæde på grund af pres fra aktivister

Efter pres fra en stor gruppe aktivister har Apple valgt at forbyde brugen af benzen og n-hexan i virksomhedens forsyningskæde..

08.09.2014

SCM.dk

Succesvirksomheden Apple har forbudt brugen af to sundhedsskadelige kemikalier, der er blevet brugt på fabrikker, der indgår i virksomhedens forsyningskæde. Det sker på baggrund af et pres fra en stor gruppe aktivister, der blandt andet kommer fra miljø- og menneskerettighedsorganisationer, skriver supplymanagement.com. 

Læs også: Britiske virksomheder kan ikke afvise slaveri i deres forsyningskæde

Apple har, efter en fire måneders undersøgelse af 22 fabrikker i Kina, forbudt brugen af kemikalierne benzen og n-hexan, der normalt anvendes i rengøringmidler. Derfor arbejder virksomheden nu for at finde alternative fabrikker, der ikke bruger de to kemikalier. 

Efter presset fra aktivisterne vil virksomheden nu gå dybere ned i forsyningkæden for at minimere brugen af skadelige giftstoffer. Desuden vil Apple fremover arbejde på at arbejde at sikre sundhed og sikkerhed for alle, der laver Apple-produkter. 

-SSM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.01.2026Global AGV

Sponseret

Din tur til at få en problemfri og gennemtestet løsning!

13.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

65% af tiden sparet

07.01.2026Global AGV

Sponseret

Få 125.000 kr. til at afprøve en Global AGV - Først til mølle!

07.01.2026SCM.dk

Danmarks IP-styrke løfter eksporten med 105 milliarder kroner

06.01.2026SCM.dk

Nyt program skal redde hardware-startups fra produktionsmuren

06.01.2026SCM.dk

Nyt nationalt netværk skal accelerere metal 3D-print i dansk industri

05.01.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Ny og forbedret produktion krævede nye traverskraner

02.01.2026SCM.dk

AI har potentialet – men produktionen halter bagefter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle