Apple med i ræs om førerløse biler

Apple kaster sig nu ind i kampen om at komme i mål med førerløse biler. Dermed er redningen et skridt lettere for en kriseramt amerikansk lastbilssektor.

Apple er mest kendt for forbrugerelektronik og butikker som denne i New York, men virksomheden bruger også store summer på førerløse biler. Foto: Apple.

17.08.2015

SCM.dk

Teknologiproducenten Apple kaster sig nu ind i ræset om succes med førerløse biler. 

Således er den britiske avis The Guardian kommet i besiddelse af en rapport, der viser, at den amerikanske elektronikgigants ingeniørteam har lejet en nedlagt militærbase til at afprøve et førerløst køretøj.

Læs også: Apple vil gøre hele forsyningskæden grøn

Basen ligger lidt uden for San Francisco, veje og gader ligger øde hen, isoleret fra offentlighedens øjne, og samtidig tæt på Apple-koncernens hovedkvarter i San José-forstaden Cupertino, godt 50 km syd for San Francisco. 

Basen er med sin diskrete beliggenhed blevet et yndet mål for bilindustrien, når det handler om at afprøve nye biler, og nu altså også Apple-styrede elbiler. 

Læs også: Fynsk nyheds-pakkerobot bygger på erfaring

Apple følger dermed i hælene på konkurrenten Google, der også har brugt penge, ingeniører og muskelkraft på at finde teknologien bag en sikker, selvkørende bil.

Derudover er den klassiske bilindustri som Mercedes-Benz, Daimler og Honda også kommet langt i bestræbelserne på en selvkørende bil. Og den er særligt efterspurgt i lastbilssektoren, hvor blandt andet USA lider under en stor mangel på chauffører. Her viser tal, at der lige nu mangler over 20.000 chauffører, skriver branchesitet Supplychain247.com.

-JPN

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

SCM.dk

Nye angreb presser skibsfarten i Mellemøsten

SCM.dk

Danske konkurser falder til femårigt lavpunkt

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetslederuddannelsen

Kompetencegivende uddannelse i kvalitetsledelse

Dato

15.09.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, lempelige transportregler, ADR-RID-IMDG-IATA

Kurset om lempelige transportregler giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier efter lempelserne i SP188 (ADR, RID og IMDG) for UN3090, UN3091, UN3480, UN3481, UN3551 og UN3552 samt Section II (IATA), som er gældende for UN3091, UN3481 og UN3552.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia