Apple med i ræs om førerløse biler

Apple kaster sig nu ind i kampen om at komme i mål med førerløse biler. Dermed er redningen et skridt lettere for en kriseramt amerikansk lastbilssektor.

Apple er mest kendt for forbrugerelektronik og butikker som denne i New York, men virksomheden bruger også store summer på førerløse biler. Foto: Apple.

17.08.2015

SCM.dk

Teknologiproducenten Apple kaster sig nu ind i ræset om succes med førerløse biler. 

Således er den britiske avis The Guardian kommet i besiddelse af en rapport, der viser, at den amerikanske elektronikgigants ingeniørteam har lejet en nedlagt militærbase til at afprøve et førerløst køretøj.

Læs også: Apple vil gøre hele forsyningskæden grøn

Basen ligger lidt uden for San Francisco, veje og gader ligger øde hen, isoleret fra offentlighedens øjne, og samtidig tæt på Apple-koncernens hovedkvarter i San José-forstaden Cupertino, godt 50 km syd for San Francisco. 

Basen er med sin diskrete beliggenhed blevet et yndet mål for bilindustrien, når det handler om at afprøve nye biler, og nu altså også Apple-styrede elbiler. 

Læs også: Fynsk nyheds-pakkerobot bygger på erfaring

Apple følger dermed i hælene på konkurrenten Google, der også har brugt penge, ingeniører og muskelkraft på at finde teknologien bag en sikker, selvkørende bil.

Derudover er den klassiske bilindustri som Mercedes-Benz, Daimler og Honda også kommet langt i bestræbelserne på en selvkørende bil. Og den er særligt efterspurgt i lastbilssektoren, hvor blandt andet USA lider under en stor mangel på chauffører. Her viser tal, at der lige nu mangler over 20.000 chauffører, skriver branchesitet Supplychain247.com.

-JPN

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025SCM.dk

Virksomheder frygter politisk vold og uro

28.04.2025SCM.dk

Toldkrig truer vækst – IMF nedjusterer globale prognoser

25.04.2025Global AGV

Sponseret

Mød Global AGV på ROBOTBRAG

24.04.2025SCM.dk

DTU-startups tiltrækker 1,8 milliarder i venturekapital i 2024

24.04.2025SCM.dk

Hg Capital opruster i IFS – værdi 112 milliarder kroner

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle