Apple med i ræs om førerløse biler

Apple kaster sig nu ind i kampen om at komme i mål med førerløse biler. Dermed er redningen et skridt lettere for en kriseramt amerikansk lastbilssektor.

Apple er mest kendt for forbrugerelektronik og butikker som denne i New York, men virksomheden bruger også store summer på førerløse biler. Foto: Apple.

17.08.2015

SCM.dk

Teknologiproducenten Apple kaster sig nu ind i ræset om succes med førerløse biler. 

Således er den britiske avis The Guardian kommet i besiddelse af en rapport, der viser, at den amerikanske elektronikgigants ingeniørteam har lejet en nedlagt militærbase til at afprøve et førerløst køretøj.

Læs også: Apple vil gøre hele forsyningskæden grøn

Basen ligger lidt uden for San Francisco, veje og gader ligger øde hen, isoleret fra offentlighedens øjne, og samtidig tæt på Apple-koncernens hovedkvarter i San José-forstaden Cupertino, godt 50 km syd for San Francisco. 

Basen er med sin diskrete beliggenhed blevet et yndet mål for bilindustrien, når det handler om at afprøve nye biler, og nu altså også Apple-styrede elbiler. 

Læs også: Fynsk nyheds-pakkerobot bygger på erfaring

Apple følger dermed i hælene på konkurrenten Google, der også har brugt penge, ingeniører og muskelkraft på at finde teknologien bag en sikker, selvkørende bil.

Derudover er den klassiske bilindustri som Mercedes-Benz, Daimler og Honda også kommet langt i bestræbelserne på en selvkørende bil. Og den er særligt efterspurgt i lastbilssektoren, hvor blandt andet USA lider under en stor mangel på chauffører. Her viser tal, at der lige nu mangler over 20.000 chauffører, skriver branchesitet Supplychain247.com.

-JPN

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

SCM.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

SCM.dk

Nye EU-krav skærper ansvar for IoT-sikkerhed

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle