Arbejdet på verdens første metanol-retrofit af containerskib er i gang

Det første stål er skåret til den omfattende ombygning til dual-fuel metanoldrift af det 14.000 teu store Maersk Halifax på Zhoushan Xinya værftet i Kina.

Den administrerende direktør for det kinesiske Zhoushan Xinya-værft satte officielt fabrikationen til ombygningen af Maersk Halifax i gang ved en ceremoni på værftet 8. marts.. Foto: Zhoushan Xinya Shipbuilding

12.03.2024

SCM.dk

Den officielle start på den store ombygning blev markeret ved en ceremoni på værftet med deltagelse af repræsentanter fra Maersk og klasseselskabet ABS.

Fabrikationen af dele til ombygningen skal være klar til skibets planlagte ankomst i begyndelsen af juli. Det forventes, at Maersk Halifax skal tilbringe omkring tre måneder på værftet til reparations- og ombygningsarbejdet.

Den nye dual-fuel motor leveres af MAN Energy Solutions, der ifølge selskabets CEO, Uwe Lauber, vil være i stand til at levere motorer til 50 retrofits om året, skriver Seatrade Maritime News.

Maersk indgik kontrakten om verdens første metanol-retrofit med det kinesiske værft i oktober i fjor.

-emte

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

19.10.2026SCM.dk

DHL udvider globalt kølekædenetværk med seks nye flyruter

16.10.2026SCM.dk

A.P. Møller Capital køber havneoperatør

SCM.dk

Volvo Financial Services fejrer 30 år i Danmark

SCM.dk

DHL udvider globalt kølekædenetværk med seks nye flyruter

12.10.2026SCM.dk

Sydkoreansk containerskib gennemfører første retursejlads via Arktis

12.10.2026SCM.dk

Nu har de eldrevne lagt sig i spidsen

12.10.2026SCM.dk

Salling Group køber Proshop og styrker sin e-handel

09.10.2026SCM.dk

Vejafgift udvides til mindre lastbiler i 2027

08.10.2026SCM.dk

DHL tredobler fragtkapacitet i Shenzhen

08.10.2026SCM.dk

Trafikken gennem Hormuz styrtdykker efter angreb

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Context& A/S
Webinar
Webinar: What’s new in Business Central

Hør, hvad BC29 kommer til at betyde for Business Central-brugere? Og hvilke nyheder bør din virksomhed holde øje med i den nye version?

Dato

22.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - Hybrid

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - online - afte

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

21:05

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup