Arbejdsmiljø og m3-udnyttelse styrer køle-/frostlageret

Medarbejdere er en mangelvare, m2-priserne er dyre og energipriserne presser omkostningerne i landets køle-/fryse distributionscentre. Det stiller høje krav til fleksible løsninger, der både tilgodeser arbejdsmiljø, pladsudnyttelse og energieffektivitet.

"Den rette balance mellem manuelle trucks og automation bidrager kraftigt til at skabe fleksibilitet, og balancen afhænger af det enkelte lagers layout, kompleksitet, varesortiment, forbrugsmønster, teknologimodenhed etcetera”, fortæller Eiler Toft-Andersen. Arkivfoto fra 123rf.com..

08.09.2023

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Forsyningskrise, inflation, kraftigt stigende energipriser, mangel på arbejdskraft, dyre kvadratmetre, krav om bæredygtighed, ændrede forbrugsmønstre. Udfordringerne står i kø for fødevaresektorens forsyningskæder, og noget lignende gør sig gældende for farma-sektoren.

”Forsyningskæder med behov for temperaturstyrede lagerfaciliteter bliver først og fremmest udfordret på to områder, nemlig skærpede behov for et godt arbejdsmiljø for medarbejderne og intelligent udnyttelse af de dyre og energikrævende kvadratmetre”, fortæller Eiler Toft-Andersen, som er Senior Manager i Logistics Solutions, Toyota Material Handling.

Automation forbedrer arbejdsmiljø
’Robotter stjæler vores arbejde’, lyder en ofte hørt antagelse. Det er ifølge Eiler Toft-Andersen langt fra korrekt.

Læs også: 6 faktorer som påvirker dit valg af el-truck

”Automation i køle-/frostlagermiljøer reducerer mængden af manuelle, gentagne og fysisk belastende arbejdsopgaver og bidrager til at skabe mange andre mere værdiskabende jobfunktioner”, fortæller han.
Han fremhæver, at automation i form af for eksempel AGV’er (førerløse trucks, red.), avancerede shuttlelagersystemer og moderne lukkede trucks med indbygget varme bidrager til at skabe et godt arbejdsmiljø for medarbejderne, så fødevare- og farmavirksomheder både kan:

• undgå arbejdsskader og
• fastholde samt tiltrække medarbejdere på et arbejdsmarked, hvor arbejdskraft er en mangelvare.

Automation udnytter plads og energi
Eiler Toft-Andersen fremhæver også, at automation giver bedre udnyttelse af de dyre kvadratmetre: ”Kombinationen af AGV’er og shuttlelagersystemer giver mulighed for højere udnyttelse af både længde, bredde og højde i et lager. Shuttlesystemer komprimerer mængden af lagervarer og paller, og AGV’er sørger for flowet til og fra shuttlelageret, ligesom AGV’erne også kan sørge for løbende opladning af shuttlernes lithium-ion batterier”.

Det sidste peger også på, hvordan automatisering bidrager til virksomhedernes bæredygtighedsarbejde. Lagerautomation er i høj grad drevet af energieffektive lithium-ion batterier. Det bidrager derved til den elektrificering, der er så afgørende for den grønne omstilling.

Automation skaber fleksibilitet
”Der forekommer hele tiden forstyrrelser og ændrede forbrugsmønstre. Så den afgørende nøgle for temperaturstyrede distributionscentres konkurrencedygtighed er fleksibilitet. Den rette balance mellem manuelle trucks og automation bidrager kraftigt til at skabe fleksibilitet, og balancen afhænger af det enkelte lagers layout, kompleksitet, varesortiment, forbrugsmønster, teknologimodenhed etcetera”, fortæller Eiler Toft-Andersen.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Denne artikel er del af et tema:

Tema om den kolde forsyningskæde 2023

En kold forsyningskæde håndterer produkter, hvor det er afgørende at opretholde den rette temperatur og luftfugtighed. En typisk kold forsyningskæde involverer flere trin som for eksempel produktion, indsamling, transport, opbevaring og distribution. 

Relateret indhold

24.06.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Würth vokser med lagerindretning fra BITO

24.06.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog and Lebkuchen-Schmidt complete Vectura pallet stacker crane installation at new central logistics site in Nuremberg

SCM.dk

Kinesisk konkurrence øger globale CO₂-udledninger

SCM.dk

Kvasir henter 75 millioner kroner til grønt skibsbrændstof

22.06.2026Axacon A/S

Sponseret

Er jeres lager klar til sommerferien?

19.06.2026Gjeddesdal Gods A/S

Sponseret

Når lagerkapacitet og placering skal understøtte vækst

18.06.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

16.06.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde Ri14–Ri18 kombinerer kompakt design, sikkerhed og førerkomfort i ny reachtruck

12.06.2026Global AGV

Sponseret

Global AGV overtager det ”døde” arbejde

12.06.2026WITRON Group

Sponseret

WITRON awarded “Best Warehouse Automation Company”

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle