Årets leder er en grøn logistikmand

Direktøren har skabt en af landets største erhvervssucceser på et fundament af motiverende og anerkendende ledelse. Årets leder har også sat sig for, at DSV også skal være grøn.

Jens Bjørn Andersen er Årets Leder 2023. Foto: Christian Als

21.11.2023

SCM.dk

Jens Bjørn Andersen er netop blevet kåret til Årets Leder 2023, en pris som Lederne, landets største faglige organisation for Ledere, uddeler for 22. gang.

Prisen blev overrakt på Ledelsens Dag af Ledernes administrerende direktør Bodil Nordestgaard Ismiris, der også har været en del af fagjuryen bag prisen.

”Jens Bjørn Andersen er Årets Leder, fordi han med enorm økonomisk succes har været med til at skabe en af verdens største transportkoncerner og samtidig går forrest for at dreje en ellers klimatung branche i en mere bæredygtig retning”, siger Bodil Nordestgaard Ismiris.

Juryen bag prisen består af syv fremtrædende ledelsesprofiler, og der var ingen tvivl om årets vinder:

”Jens Bjørn Andersen er indbegrebet af en topleder, der forstår sin organisation indefra og har arbejdet hårdt. Der er ikke mange som ham i Danmark, og jeg synes, han er en rollemodel på synlighed og personlighed i sin kommunikation”, siger jurymedlem Marianne Kirkegaard, executive chairman, Baker & Baker.

”Jens Bjørn Andersen er lykkedes med at skabe en særdeles succesfuld global virksomhed, og han forstår sin virksomheds grundfaglighed, hvilket har stor værdi. DSV får desuden danske værdier ud at leve i en global sammenhæng, samtidig med at de løser en fundamental opgave – for ting skal jo transporteres. Når DSV dertil sætter sig ambitiøse klimamål, så får vi alle en grønnere verden”, siger Bjarne Corydon, jurymedlem og CEO og chefredaktør, Dagbladet Børsen.

Læs også: Tre priser til bæredygtige løsninger

Jens Bjørn Andersen var stolt allerede, da han blev nomineret til Årets Leder og tog taknemmeligt imod prisen:

”Jeg ser prisen som en flot anerkendelse af DSV. Som topleder er man lidt mere eksponeret, men resultaterne er noget, vi opnår i fællesskab. Jeg ser derfor prisen som en anerkendelse af hele DSV”, siger Jens Bjørn Andersen.

BLÅ BOG Jens Bjørn Andersen

  • Født 1966. Bor i Charlottenlund nord for København
  • Begyndte sin karriere som speditørelev hos Samson Transport i 1988
  • Første lederjob i 1992 inden Samson blev opkøbt af DSV. Siden forskellige lederstillinger i DSV i Norge og England
  • I 2007 administrerende direktør for DSV Road Holding og fra 2008 administrerende direktør for hele DSV
  • Bestyrelsesposter i blandt andet Danmarks Nationalbanks Repræsentantskab, Nordea-Fonden og Børnecancerfonden.
  • Jens Bjørn Andersen stopper som direktør i DSV til september 2024, hvor han afløses af Jens H. Lund.

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

25.11.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

AI forbedrer predictive maintenance på svært tilgængelige dele

24.11.2025SCM.dk

Belgiske hospitaler indfører AutoStore-anlæg

19.11.2025SCM.dk

Verdens første elektriske 4x4 RoRo-traktor klar til havnene

19.11.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Digitalt overblik gav Sydkystens Automatik kontrol over materialeforbruget

16.11.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

14.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

Er dit lager klar til Black Friday? Her er de kritiske punkter, der kræver fokus nu

13.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

5 fordele ved lagerautomation

13.11.2025Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
STILL Danmark A/S
Messe
GRAND OPENING!

Still Danmark inviterer til Åbent Hus I nyt showroom i Kolding

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

Essen 32, 6000 Kolding

AGR
Webinar
Chain reactions: The spark behind smarter supply chain decisions

Supply chain: The hidden link in financial success

Dato

25.11.2025

Tid

14:30

Sted

Online on LinkedIn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

26.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.11.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Bredana Axcite A/S
Webinar
Står I overfor at skulle vælge jeres næste ERP-løsning?

Måske kommer I fra Dynamics AX eller et andet ældre system og går med overvejelsen, om Dynamics 365 Finance & Supply Chain Management (FO) er det rigtige valg eller dækker Dynamics 365 BC jeres behov.

Dato

26.11.2025

Tid

10:00

Sted

Online