Årets leder er en grøn logistikmand

Direktøren har skabt en af landets største erhvervssucceser på et fundament af motiverende og anerkendende ledelse. Årets leder har også sat sig for, at DSV også skal være grøn.

Jens Bjørn Andersen er Årets Leder 2023. Foto: Christian Als

21.11.2023

SCM.dk

Jens Bjørn Andersen er netop blevet kåret til Årets Leder 2023, en pris som Lederne, landets største faglige organisation for Ledere, uddeler for 22. gang.

Prisen blev overrakt på Ledelsens Dag af Ledernes administrerende direktør Bodil Nordestgaard Ismiris, der også har været en del af fagjuryen bag prisen.

”Jens Bjørn Andersen er Årets Leder, fordi han med enorm økonomisk succes har været med til at skabe en af verdens største transportkoncerner og samtidig går forrest for at dreje en ellers klimatung branche i en mere bæredygtig retning”, siger Bodil Nordestgaard Ismiris.

Juryen bag prisen består af syv fremtrædende ledelsesprofiler, og der var ingen tvivl om årets vinder:

”Jens Bjørn Andersen er indbegrebet af en topleder, der forstår sin organisation indefra og har arbejdet hårdt. Der er ikke mange som ham i Danmark, og jeg synes, han er en rollemodel på synlighed og personlighed i sin kommunikation”, siger jurymedlem Marianne Kirkegaard, executive chairman, Baker & Baker.

”Jens Bjørn Andersen er lykkedes med at skabe en særdeles succesfuld global virksomhed, og han forstår sin virksomheds grundfaglighed, hvilket har stor værdi. DSV får desuden danske værdier ud at leve i en global sammenhæng, samtidig med at de løser en fundamental opgave – for ting skal jo transporteres. Når DSV dertil sætter sig ambitiøse klimamål, så får vi alle en grønnere verden”, siger Bjarne Corydon, jurymedlem og CEO og chefredaktør, Dagbladet Børsen.

Læs også: Tre priser til bæredygtige løsninger

Jens Bjørn Andersen var stolt allerede, da han blev nomineret til Årets Leder og tog taknemmeligt imod prisen:

”Jeg ser prisen som en flot anerkendelse af DSV. Som topleder er man lidt mere eksponeret, men resultaterne er noget, vi opnår i fællesskab. Jeg ser derfor prisen som en anerkendelse af hele DSV”, siger Jens Bjørn Andersen.

BLÅ BOG Jens Bjørn Andersen

  • Født 1966. Bor i Charlottenlund nord for København
  • Begyndte sin karriere som speditørelev hos Samson Transport i 1988
  • Første lederjob i 1992 inden Samson blev opkøbt af DSV. Siden forskellige lederstillinger i DSV i Norge og England
  • I 2007 administrerende direktør for DSV Road Holding og fra 2008 administrerende direktør for hele DSV
  • Bestyrelsesposter i blandt andet Danmarks Nationalbanks Repræsentantskab, Nordea-Fonden og Børnecancerfonden.
  • Jens Bjørn Andersen stopper som direktør i DSV til september 2024, hvor han afløses af Jens H. Lund.

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.02.2026Antalis A/S

Sponseret

Sådan løser automatisering tre centrale udfordringer i moderne logistik

13.02.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

12.02.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Den rette type truck til et hvert lager eller produktion

10.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Vores vognprogram Q10 udfases – alt skal væk

10.02.2026SCM.dk

Nordisk logistikejendoms-aktør styrker tilstedeværelsen i Hovedstadsområdet

10.02.2026SCM.dk

Hummels centrallager satser på det automatiske og digitale

09.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

PP Jensen løfter præcisionen med scannerløsning fra Delfi Technologies

05.02.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Agil intralogistik drevet af mobile robotter og AI

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

25.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
AI Act i praksis – lovgivning og standarder om kunstig intelligens

På dette endags introduktionskursus får du en gennemgang af AI Act og formålet med regelsættet. Derudover vil du få indblik i ISO/IEC 42001, der opstiller krav til et ledelsessystem for kunstig intelligens (AIMS), og hvordan den kan indgå i arbejdet med AI.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du et solidt fagligt grundlag for at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO/IEC 27701. Kurset giver dig samtidig konkret hjælp til at arbejde systematisk og praksisnært med de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København