Årets leder er en grøn logistikmand

Direktøren har skabt en af landets største erhvervssucceser på et fundament af motiverende og anerkendende ledelse. Årets leder har også sat sig for, at DSV også skal være grøn.

Jens Bjørn Andersen er Årets Leder 2023. Foto: Christian Als

21.11.2023

SCM.dk

Jens Bjørn Andersen er netop blevet kåret til Årets Leder 2023, en pris som Lederne, landets største faglige organisation for Ledere, uddeler for 22. gang.

Prisen blev overrakt på Ledelsens Dag af Ledernes administrerende direktør Bodil Nordestgaard Ismiris, der også har været en del af fagjuryen bag prisen.

”Jens Bjørn Andersen er Årets Leder, fordi han med enorm økonomisk succes har været med til at skabe en af verdens største transportkoncerner og samtidig går forrest for at dreje en ellers klimatung branche i en mere bæredygtig retning”, siger Bodil Nordestgaard Ismiris.

Juryen bag prisen består af syv fremtrædende ledelsesprofiler, og der var ingen tvivl om årets vinder:

”Jens Bjørn Andersen er indbegrebet af en topleder, der forstår sin organisation indefra og har arbejdet hårdt. Der er ikke mange som ham i Danmark, og jeg synes, han er en rollemodel på synlighed og personlighed i sin kommunikation”, siger jurymedlem Marianne Kirkegaard, executive chairman, Baker & Baker.

”Jens Bjørn Andersen er lykkedes med at skabe en særdeles succesfuld global virksomhed, og han forstår sin virksomheds grundfaglighed, hvilket har stor værdi. DSV får desuden danske værdier ud at leve i en global sammenhæng, samtidig med at de løser en fundamental opgave – for ting skal jo transporteres. Når DSV dertil sætter sig ambitiøse klimamål, så får vi alle en grønnere verden”, siger Bjarne Corydon, jurymedlem og CEO og chefredaktør, Dagbladet Børsen.

Læs også: Tre priser til bæredygtige løsninger

Jens Bjørn Andersen var stolt allerede, da han blev nomineret til Årets Leder og tog taknemmeligt imod prisen:

”Jeg ser prisen som en flot anerkendelse af DSV. Som topleder er man lidt mere eksponeret, men resultaterne er noget, vi opnår i fællesskab. Jeg ser derfor prisen som en anerkendelse af hele DSV”, siger Jens Bjørn Andersen.

BLÅ BOG Jens Bjørn Andersen

  • Født 1966. Bor i Charlottenlund nord for København
  • Begyndte sin karriere som speditørelev hos Samson Transport i 1988
  • Første lederjob i 1992 inden Samson blev opkøbt af DSV. Siden forskellige lederstillinger i DSV i Norge og England
  • I 2007 administrerende direktør for DSV Road Holding og fra 2008 administrerende direktør for hele DSV
  • Bestyrelsesposter i blandt andet Danmarks Nationalbanks Repræsentantskab, Nordea-Fonden og Børnecancerfonden.
  • Jens Bjørn Andersen stopper som direktør i DSV til september 2024, hvor han afløses af Jens H. Lund.

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

13.03.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

13.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Dansk logistikprojekt vinder Product of the Year 2026

Annonce

SCM.dk

Fagfolk skriver: Ny IoT-standard flytter kontrollen over globale udrulninger

SCM.dk

Trump kræver NATO-hjælp i Hormuz

06.03.2026SCM.dk

3 ud af 5 logistikcentre investerer stort i kunstig intelligens

02.03.2026TECSYS A/S

Sponseret

Ny MC3450 bygger videre på Zebras MC3-platform

19.02.2026Antalis A/S

Sponseret

Sådan løser automatisering tre centrale udfordringer i moderne logistik

12.02.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Den rette type truck til et hvert lager eller produktion

10.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Vores vognprogram Q10 udfases – alt skal væk

10.02.2026SCM.dk

Nordisk logistikejendoms-aktør styrker tilstedeværelsen i Hovedstadsområdet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
BITO inviterer til Teradyne Robotics Logistics Day 2026

Kom med til spændende logistikdag i Jönköping i samarbejde med bl.a. Universal Robots og MiR og oplev den nyeste teknologi inden for automatisering, cobots og intralogistik

Dato

18.03.2026

Tid

09:00

Sted

GRO36 - Huskvarnavägen 82, 554 66 Jönköping

9altitudes Danmark A/S
Netværksmøde
Konference: PTCuser årsmøde

Digital produktudvikling står midt i en forandring, hvor kravene til dokumentation, bæredygtighed, varianthåndtering og sammenhængende processer kun bliver større. Mange virksomheder oplever, at deres CAD- og PLM-løsninger rummer et stort potentiale – men at det kan være svært at omsætte funktioner og nye muligheder til reel forretningsværdi i hverdagen.

Dato

18.03.2026

Tid

09:30

Sted

Hotel Fredericia

SCANLOX ApS
Messe
Er I klar til næste skridt inden for automation?

SCANLOX deltager på Innovation Day hos Mazak.

Dato

18.03.2026

Tid

10:00

Sted

Stensgårdvej 7, 5500 Middelfart

Lyngsoe Systems
Webinar
Webinar: Håndtering af RTI'er i højsæsoner

Hvordan intelligent RTI-sporing med RFID og BLE reducerer tab, forbedrer tilgængeligheden og holder forsyningskæderne i gang, når efterspørgslen er på sit højeste.

Dato

18.03.2026

Tid

17:00

Sted

Virtuel begivenhed på Microsoft Teams