Audi åbner smart fabrik i Mexico

Automation, robotter, 3D-teknologi og ikke mindst forbundne elementer via IoT. Den tyske bilgigant Audi har åbnet en smart fabrik, gearet til Industri 4.0, i Mexico.

Det samlede site for Audis nye smarte fabrik i Mexico er på 400 hektar. Illustration: Audi.

09.12.2016

SCM.dk

Produktion på et nyt niveau bliver efterhånden til virkelighed flere og flere steder i verden. Brands som Adidas, Daimler og flere andre har eller er ved at etablere avancerede faciliteter, hvor teknologi spiller end endnu mere central rolle, og nu er den tyske bilgigant Audi blevet den næste i rækken.

Læs også: Robotter, lasere og exoskeletter – VW ser på fremtidens logistikløsninger

I mexicanske San José Chiapa, små 200 km øst for Mexico City, har Audi således åbnet sin første fabrik på det nordamerikanske kontinent, og det er ikke en hvilken som helst fabrik. Koncernens CEO, Rupert Stadler, kalder sitet i Mexico, der repræsenterer en investering på over 1 mia. eurom for en 'milepæl' i selskabets historie, og det er specielt på baggrund af netop teknologien i fabrikken.

Helt fra konceptfasen har fabrikken således været planlagt virtuelt i 3D, hvilket man førte helt frem til en komplet, computersimuleret åbning og produktion, før der overhovedet var lagt så meget som en mursten på den mexicanske mark.

En del af den nye teknologi blev demonstreret ved åbningen. Foto: Audi.

Leverandører i baghaven
Dermed er fabrikken "et fornemt eksempel på the Audi Smart Factory", siger Audis bestyrelsesmedlem for produktion, Hubert Waltl, i en pressemeddelelse, og fortæller samtidig, at den grundige, digitale forberedelse gjorde det muligt for Audi at få fabrikken i drift 30 procent hurtigere end normalt.

Det hypermoderne udstyr og en højeffektiv logistik skal bane vejen for fabrikationen af 150.000 Audi Q5 om året. Hvad angår fabrikkens forsyningskæde, har Audi sørget for, at den for størstedelens vedkommende bliver så kort som muligt. Umiddelbart ved siden af den nye facilitet har Audi således en samling af leverandører i en såkaldt JIS-park (just in sequence), der skal garantere korte afstande og stabile leverancer.

Inde i selve fabrikken, der med en beliggenhed i 2.400 meters højde slår alle interne rekorder hos Audi, handler det i høj grad om connectivity, dvs. at store dele af stedets udstyr er forbundet via Internet of Things og deler store mængder data med både andre elementer og faciliteten som helhed.

Læs også: Audi sparer tid med dansk lagerrobot

Dermed er fabrikken gearet til Industri 4.0; den tyske term, der refererer til idéen om, at verden er på vej mod en fjerde industriel revolution, der handler om forbundenhed og koblede enheder online.

Ved årets udgang regner Audi med at have 4.200 mand i beskæftigelse på fabrikken.

-AK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

01.10.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

SPAR Årslev styrker kundeservicen med Kvik Kald

30.09.2026SCM.dk

Produktdata bliver afgørende for britiske e-handelskunder

SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

SCM.dk

NorDan vil elektrificere næsten al transport

28.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Ét tryk – og hjælpen er på vej i MENY Bogense

28.09.2026TECSYS A/S

Sponseret

Når lageret vokser, bliver hardware en strategisk beslutning

25.09.2026SCM.dk

Cybersikre virksomheder vokser hurtigere

23.09.2026Lyngsoe

Sponseret

Få kontrol over jeres RTI’er med automatiseret sporing

23.09.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Pick-by-Voice med BITO: Øget effektivitet med stemmestyret plukning

23.09.2026SCM.dk

AI dæmper virksomhedernes nyansættelser

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia