AutoStore-robotlager bidrager stort til familievirksomheds succes

Kids-world har vundet prisen som årets e-handler i kategorien børn og familie ved PriceRunners Årets E-handler-prisuddeling. Kids-worlds AutoStore-anlæg er en helt central komponent i familievirksomhedens stærke logistik-setup, der har været med til at sikre den flotte pris.

Kids-world har vundet prisen som årets e-handler i kategorien børn og familie ved PriceRunners Årets E-handler-prisuddeling. Kids-worlds AutoStore-anlæg er en helt central komponent i familievirksomhedens stærke logistik-setup, der har været med til at sikre den flotte pris. Foto: Element Logic Danmark..

24.05.2023

SCM.dk

Kundeservice i topklasse har endnu engang skaffet Kids-world en fornem hæder. Webshoppen, der forhandler børnetøj, legetøj og en lang række andre produkter til børn, løb for nylig med prisen som den bedste e-handler i børn og familie-kategorien, da PriceRunner uddelte priserne for Årets E-handler 2023.
Her tog Kids-world prisen som årets e-handler i ´børn og familie´-kategorien foran Jollyroom og BabySam. Prisen hjemtog Kids-world blandt andet som følge af sin kundeservice, og her er virksomhedens AutoStore-robotlager fra Element Logic en helt central komponent.

Kids-worlds anlæg er med sine 65 robotter og 103.000 kasser et af Danmarks største AutoStore-anlæg, og de lynhurtige robotter er blandt andet med til at sikre, at Kids-world kan tilbyde gratis dag-til-dag-levering på sine varer.

Læs også: Børnefamilier og midaldrende elsker levering til pakkeshop

Anlægget, der kan håndtere over 26.000 ordrer i døgnet, sørger for at skabe et godt arbejdsmiljø på lageret, idet Kids-worlds medarbejdere slipper for tunge løft og ensidigt gentagende arbejde.

”Vores AutoStore-anlæg har ikke alene styrket vores lagerstyring, men det har også betydet, at vi kan fastholde vores ambitioner om hurtige leveringer og gode kundeservice, selvom vi vokser og etablerer os på flere markeder. Det har i mange tilfælde betydet, at vi kan tilbyde dag til dag-levering til vores kunder i Danmark”, siger ejer af Kids-world, Annette Nielsen og fortsætter:

”Vi lever i en tid, hvor hastigheden på leveringerne er noget, som kunderne vægter højt. Så at vi med AutoStore kan tilbyde netop det, betyder meget for vores vision om at yde en god service til vores kunder”.

Hos Element Logic Danmark vækker Kids-worlds pris naturligvis begejstring hos administrerende direktør Nikolaj Bjørn Eriksen.

”Det giver sig selv, at vi altid er glade, når det går vores kunder godt. Vi har et rigtigt godt samarbejde med Kids-world, og fra vores side er det meget spændende at opleve, hvordan et AutoStore-anlæg kan anvendes til ikke bare at styrke bundlinjen, men hvor robotter med et dygtigt personale også kan bidrage til kundeoplevelsen”, siger Nikolaj Bjørn Eriksen.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

02.09.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber moderniserer og udvider Printus' logistik

01.09.2026SCM.dk

Zolvo og Mujin vil udbrede intelligent robotautomation

SCM.dk

OK åbner lynladere til lastbiler på Sjælland

SCM.dk

Nye emballagekrav rykker ind på FoodTech

26.08.2026SCM.dk

SPAR vælger Solwr til international lagerautomation

26.08.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Sådan undgår du spild på dit lager

Fra manuel pakning til fuldautomatisering: Hvornår giver investeringen mening?

25.08.2026Antalis A/S

Sponseret

25.08.2026SCM.dk

Nemlig investerer trecifret millionbeløb i automation

24.08.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Afhent og flyt ruller fra paller med smart løfteudstyr til ruller

19.08.2026Lyngsoe

Sponseret

Connected Warehouse: Vejen til større transparens, bedre beslutninger og fremtidig vækst.

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle