Bedre IoT-net i Danmark – også til transporten

Firmaet IoT Denmark er ved at etablere det første landsdækkende netværk dedikeret til Internet of Things i Danmark. Det vil også komme transportbranchen til gode.

Danmark er ved at blive koblet bedre sammen i IoT-regi, i takt med at Sigfox får rullet sit netværk ud i landet..

23.01.2017

SCM.dk

Tingenes internet får snart bedre arbejdsbetingelser i Danmark. Det franske selskab Sigfox er ved at få rullet sit dedikerede netværk ud i landet i samarbejde med virksomheden IoT Denmark, og man har meget snart en komplet dækning – Bornholm er stort set den sidste ’hvide plet’ på kortet. Derudover kommer Grønland og Færøerne til senere.

Læs også: Industriens internet har det svært med standarder

Det fortalte direktør for IoT Denmark, Daniel Bachmann, for nylig, da de to parter for nylig holdt lancering på netværket.

”Der er mange, der ikke helt har forstået dybden og potentialet i IoT. Med et forventet antal ’ting’ på internettet på 26 milliarder i 2020, er vi overbeviste om, at de teknologi-mindede danskerne vil tage godt imod de mange muligheder, som IoT tilbyder”, sagde han.

For industrien har tingenes internet potentiale til at forandre en lang række væsentlige forretningsprocesser og gøre adskillige operationer og aktiviteter både nemmer og hurtigere. En af de brancher, der kan drage nytte er dette, er transportsektoren, hvor eksempelvis intelligente trafiksystemer, asset tracking og vedligehold kan løftes til nye niveauer.

På Sigfox’ net drejer det sig om nogle relativt beskedne antenner og nogle endnu mindre sendere, der begge er kendetegnet ved lave priser, et lavt strømforbrug og en lang rækkevidde på den åbne frekvens 868 MHz, hvor de kan sende små datapakker (maks. 12 byte) op til ca. seks gange i timen. Trods de små specifikationer er mulighederne, som nævnt, mange.

Forsøg i gang i Danmark
”IoT giver den fysiske verden en stemme. På den måde handler det ikke så meget om gadgets, men mere om den data og den viden, man kan få ud af det her netværk. I logistikken er de små, simple sendere oplagte til at fortælle om, hvor fx en given forsendelse eller bil befinder sig og hvor den bevæger sig hen, og også om ting virker som de skal. Her kan netværket hjælpe med at forudse potentielle nedbrud, så man kan fange, dem inden de skaber problemer”, siger kommunikationschef i Sigfox, Thomas Nicholls.

På trafikfronten er Sigfox allerede i gang med et eksperiment i Danmark, nærmere bestemt i Lyngby nord for København, hvor Lyngby-Taarbæk Kommune har etableret et samarbejde med IoT Denmark, der i første omgang handler om at optimere brugen af et udvalg af kommunens biler. Ved at montere en sensor, koblet til antennesignalet, i hver bil, kan man registrere hvor, hvornår og hvor langt bilerne kører.

”Med sensorerne kan vi registrere, om vi udnytter vores bilpark godt nok og på den måde optimere ud fra vores reelle behov – og ikke ud fra hvad vi tror, der er brug for. Med IoT-teknologi kan vi derfor på en relativt billig måde forhåbentligt komme til at spare både tid og penge”, siger centerchef for Borgerservice og Digitalisering i Lyngby-Taarbæk Kommune, Jakob Sylvest-Nielsen.

Læs også: London bliver smartere i stort IoT-forsøg

Sigfox’ netværk dækker pt. 30 lande og man er på vej og yderligere 15 skal efter planen komme til alene i 2017. Netværket har desuden mere end 7 millioner registrerede enheder.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.05.2026SCM.dk

Ny professor skal styrke Danmarks digitale forsvar

11.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Projektstyring på data har markant reduceret spildtid hos GlobalConnect

SCM.dk

Ny professor skal styrke Danmarks digitale forsvar

SCM.dk

Trump afviser Irans svar – usikkerhed om Hormuzstrædet fortsætter

07.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

International ERP-udrulning har skabt ensartede processer hos SBS Automotive

06.05.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

To kraftfulde allroundere fra KUKA: Den nye generation af KR CYBERTECH-familien

05.05.2026Descartes

Sponseret

Descartes opkøber Idelic

05.05.2026SCM.dk

Ny guide til digital suverænitet i SCM

04.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fra fragmenteret data til samlet overblik i Alliance+

03.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Cloudbaseret dataplatform giver e-nettet hurtigere indsigt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bredana Axcite A/S
Webinar
5 tips til implementering af Dynamics 365 FO

Dynamics 365 Supply Chain Management er kendt som en af de stærkeste ERP-løsninger på markedet. Men hvis ikke systemet er succesfuldt implementeret, opnår I ikke det fulde potentiale.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Case webinar: LCA som konkurrencekraft

Flere virksomheder får i dag udarbejdet en Life Cycle Assessment (LCA), men langt fra alle får udnyttet det fulde forretningspotentiale. På dette webinar den 13. maj 2026 viser vi, hvordan du med LCA skaber troværdighed, styrker virksomhedens markedsposition og åbner nye forretningsmuligheder.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Universal Robots A/S
Webinar
Production Line Bottlenecks - Session 1

How do you keep production moving without adding complexity?

Dato

13.05.2026

Tid

15:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1(IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre accepteringskontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, ekskl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1 ((IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre acceptance kontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, inkl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online