Beskadigede julegaver koster virksomheder dyrt

Julegaver købt online vil på rejsen fra webshoppen til vores hoveddør accelerere med hastigheder, der er hurtigere end en Formel 1-kører. Undersøgelse viser, at g-kræfter denne jul vil skade pakker for mere end 18 milliarder euro i returomkostninger i Europa.

Julegaver købt online vil på rejsen fra webshoppen til vores hoveddør accelerere med hastigheder, der er hurtigere end en Formel 1-kører. Undersøgelse viser, at g-kræfter denne jul vil skade pakker for mere end 18 milliarder euro i returomkostninger i Europa. Foto: Arkivfoto..

23.12.2022

SCM.dk

For at forstå det hårde transportmiljø, som pakkerne købt i onlinehandlen skal kunne modstå for at nå frem til forbrugerne uden beskadigelser, eksperimenterer DS Smith med et ’accelerometer’. Værktøjet sporer en pakkes hastighed på rejsen fra webshoppen til hoveddøren og leverer data, der forklarer de skader, pakkerne pådrager sig.

En DS Smith-undersøgelse viser, at en typisk onlinepakke udsættes for en g-påvirkning, der beløber sig til astronomiske 50 g. Det er mere end fem gange niveauet af g-kræfter, der vil få en erfaren astronaut til at miste bevidstheden (9g) og 10 gange flere g-kræfter, end der typisk opleves på en rutsjebane (5g).

Næsten halvdelen (45 procent) af de europæiske online shoppere oplever at have modtaget en beskadiget levering inden for det sidste år, som resulterede i 377 millioner beskadigede leverancer. De beskadigede varer kostede i gennemsnit 47,94 euro, hvilket potentielt beløber sig til 18,1 milliarder euro beskadigede varer sendt hvert år.

Læs også: B2B E-handel er i fremgang

Forbrugerne er mindre tolerante over for beskadigede pakker, og samtidig har de stigende leveomkostninger fået flere til at returnere billigere varer. Europæerne mener, at den gennemsnitlige pris, som en beskadiget vare skal have, for at de vælger at returnere den, er faldet fra 26 euro sidste år til 21,50 euro i år. Det tyder på, at der vil være en stigning i antallet af returneringer. 
   
”Selvom E-handel i dag er en naturlig del af hverdagen, er det stadig en relativ ny form for shopping. Vores undersøgelse viser, at de forhold som pakkerne udsættes for, er meget ustabile. Pakkerne købt online skal kunne transporteres med høje hastigheder, og det betyder, at virksomheder skal have fokus på at beskytte indholdet på rejsen”, siger Gavin Mounce, E-commerce Design Manager hos DS Smith.

”Vores innovations- og designteam tester, hvor hurtigt pakkerne bliver transporteret, og hvordan de bliver påvirket. Informationen bruger vi til at arbejde med forskellige emballagedesigns. Vi anvender cirkulære designprincipper for både at reducere beskadigede pakker, men også for at reducere mængden af materialer, så pakkerne er så bæredygtige som muligt og beskytter indholdet på bedste vis. Vi er altid interesserede i nye idéer, og søger partnere, vi kan samarbejde med omkring dette”.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.09.2026SCM.dk

Maersk installerer første sejl på containerskib

04.09.2026nShift

Sponseret

Betaler du for meget i fragt?

SCM.dk

Ledigheden ser ud til at stige svagt

SCM.dk

Life science-eksport når 208 milliarder kroner

02.09.2026SCM.dk

Besætning forlader angrebet supertanker med råolie i Hormuzstrædet

02.09.2026SCM.dk

Verdens næststørste kranskib under Storebæltsbroen

02.09.2026SCM.dk

Levering og retur afgør danskernes onlinekøb

01.09.2026SCM.dk

OK åbner lynladere til lastbiler på Sjælland

31.08.2026SCM.dk

Tyrkiske specialstyrker dræber 14 pirater

28.08.2026SCM.dk

Maersk i top på rettidighed trods markant globalt fald

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre