Blue Water investerer markant i Grønland

Blue Water investerer nu mere end 100 millioner kroner i køb af flere fabrikshaller med et samlet areal på 9800 m2 i Nuuk. Bæue Water er i dag den største transport- og logistikleverandør med fem kontorer i landet. Nu satses der på yderligere vækst.

Foto: Blue Water

29.07.2024

SCM.dk

”Udvidelsen her i Nuuk kommer til at understøtte vores ambition om at levere pålidelige løsninger fra, til og i Grønland. Den ekstra plads gør det muligt at tage imod større mængder gods, ekspedere og levere det hurtigere samt oplagre mere gods på vegne af vores kunder”, siger Lars Vajse, landechef for Blue Water Greenland.

Bygningen, har tidligere tilhørt tapperiet Nuuk Imeq,  og hos Blue Water er man beæret over at kunne videreføre dens arv med et nyt formål.

”Investeringen viser Blue Waters tro på regionens potentiale og vilje til at støtte den grønlandske vækst og udvikling samt være godt forberedt på den nye infrastruktur, som snart er en realitet i Grønland. Af samme årsag færdiggjorde vi sidste år byggeriet af nyt kontor og terminal i Ilulissat. Vi håber, at vi på sigt kan gøre lignende tiltag i de øvrige byer, som vi repræsenterer i Grønland”, sigler Ole Ulriksen, VP North Atlantic, Blue Water.

Det nye opkøb giver Blue Water mulighed for at forbedre transportservices og optimere forsyningskæder på tværs af hele Nordatlanten. Sidste år indviede Blue Water en helt ny Nordatlantterminal på Aarhus Havn, og med det nye opkøb i Grønland, er begge ender af transportsetuppet mellem Danmark og Grønland klar til at håndtere stigende godsmængder.

Blue Water overtager de nye faciliteter 1. oktober, hvorefter en større ombygning og renovering sættes i gang for at klargøre faciliteterne til deres nye formål. Når ombygningen nærmer sig afslutningen, planlægger man hos Blue Water at invitere kunder og forretningsforbindelser til kaffe og kage ved en officiel indvielse.

-mauh

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.03.2026SCM.dk

Selvkørende teknologi kan redde chaufførkrisen

24.03.2026SCM.dk

Danske iværksættere vil gøre tabte containere sporbare

Annonce

SCM.dk

Europa fastholder førertrøjen i globalisering

SCM.dk

Selvkørende teknologi kan redde chaufførkrisen

19.03.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

19.03.2026SCM.dk

Iran-krigen er den største trussel mod globale forsyningskæder siden covid-19

18.03.2026SCM.dk

IMO: Flådebeskyttelse ikke en holdbar løsning

18.03.2026SCM.dk

Investering i chaufførområdet skal styrke væksten

17.03.2026SCM.dk

Hverken NATO eller EU vil sejle Trump til undsætning

16.03.2026SCM.dk

Trump kræver NATO-hjælp i Hormuz

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle