Blue Water investerer markant i Grønland

Blue Water investerer nu mere end 100 millioner kroner i køb af flere fabrikshaller med et samlet areal på 9800 m2 i Nuuk. Bæue Water er i dag den største transport- og logistikleverandør med fem kontorer i landet. Nu satses der på yderligere vækst.

Foto: Blue Water

29.07.2024

SCM.dk

”Udvidelsen her i Nuuk kommer til at understøtte vores ambition om at levere pålidelige løsninger fra, til og i Grønland. Den ekstra plads gør det muligt at tage imod større mængder gods, ekspedere og levere det hurtigere samt oplagre mere gods på vegne af vores kunder”, siger Lars Vajse, landechef for Blue Water Greenland.

Bygningen, har tidligere tilhørt tapperiet Nuuk Imeq,  og hos Blue Water er man beæret over at kunne videreføre dens arv med et nyt formål.

”Investeringen viser Blue Waters tro på regionens potentiale og vilje til at støtte den grønlandske vækst og udvikling samt være godt forberedt på den nye infrastruktur, som snart er en realitet i Grønland. Af samme årsag færdiggjorde vi sidste år byggeriet af nyt kontor og terminal i Ilulissat. Vi håber, at vi på sigt kan gøre lignende tiltag i de øvrige byer, som vi repræsenterer i Grønland”, sigler Ole Ulriksen, VP North Atlantic, Blue Water.

Det nye opkøb giver Blue Water mulighed for at forbedre transportservices og optimere forsyningskæder på tværs af hele Nordatlanten. Sidste år indviede Blue Water en helt ny Nordatlantterminal på Aarhus Havn, og med det nye opkøb i Grønland, er begge ender af transportsetuppet mellem Danmark og Grønland klar til at håndtere stigende godsmængder.

Blue Water overtager de nye faciliteter 1. oktober, hvorefter en større ombygning og renovering sættes i gang for at klargøre faciliteterne til deres nye formål. Når ombygningen nærmer sig afslutningen, planlægger man hos Blue Water at invitere kunder og forretningsforbindelser til kaffe og kage ved en officiel indvielse.

-mauh

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

19.03.2026SCM.dk

Iran-krigen er den største trussel mod globale forsyningskæder siden covid-19

18.03.2026SCM.dk

IMO: Flådebeskyttelse ikke en holdbar løsning

Annonce

SCM.dk

Opkøb styrker IFS markant inden for supply chain

SCM.dk

IMO: Flådebeskyttelse ikke en holdbar løsning

16.03.2026SCM.dk

Trump kræver NATO-hjælp i Hormuz

16.03.2026WITRON Group

Sponseret

Axfood and WITRON realize another full-range distribution center

13.03.2026SCM.dk

FDE Fonden åbner for støtte til fremtidens vejgodstransport

13.03.2026SCM.dk

Grande Svezia sætter ny standard for grøn maritim logistik

11.03.2026SCM.dk

Maersk har ti skibe fanget i konflikt

11.03.2026SCM.dk

IKEA indfører selvkørende køretøjer i Kina

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Brother Nordic A/S
Messe
Foodexpo

Kom og mød os på Nordens største fødevaremesse d. 22-24 marts 2026 i MCH Messecenter Herning

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

Vardevej 1, 7400 Herning

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

23.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

SSI SCHÄFER
Messe
SSI SCHAEFER på LogiMAT

Agil intralogistik drevet af mobile robotter og AI: SSI SCHAEFER på LogiMAT 2026.

Dato

24.03.2026

Sted

Stuttgart, Germany