Blue Water investerer markant i Grønland

Blue Water investerer nu mere end 100 millioner kroner i køb af flere fabrikshaller med et samlet areal på 9800 m2 i Nuuk. Bæue Water er i dag den største transport- og logistikleverandør med fem kontorer i landet. Nu satses der på yderligere vækst.

Foto: Blue Water

29.07.2024

SCM.dk

”Udvidelsen her i Nuuk kommer til at understøtte vores ambition om at levere pålidelige løsninger fra, til og i Grønland. Den ekstra plads gør det muligt at tage imod større mængder gods, ekspedere og levere det hurtigere samt oplagre mere gods på vegne af vores kunder”, siger Lars Vajse, landechef for Blue Water Greenland.

Bygningen, har tidligere tilhørt tapperiet Nuuk Imeq,  og hos Blue Water er man beæret over at kunne videreføre dens arv med et nyt formål.

”Investeringen viser Blue Waters tro på regionens potentiale og vilje til at støtte den grønlandske vækst og udvikling samt være godt forberedt på den nye infrastruktur, som snart er en realitet i Grønland. Af samme årsag færdiggjorde vi sidste år byggeriet af nyt kontor og terminal i Ilulissat. Vi håber, at vi på sigt kan gøre lignende tiltag i de øvrige byer, som vi repræsenterer i Grønland”, sigler Ole Ulriksen, VP North Atlantic, Blue Water.

Det nye opkøb giver Blue Water mulighed for at forbedre transportservices og optimere forsyningskæder på tværs af hele Nordatlanten. Sidste år indviede Blue Water en helt ny Nordatlantterminal på Aarhus Havn, og med det nye opkøb i Grønland, er begge ender af transportsetuppet mellem Danmark og Grønland klar til at håndtere stigende godsmængder.

Blue Water overtager de nye faciliteter 1. oktober, hvorefter en større ombygning og renovering sættes i gang for at klargøre faciliteterne til deres nye formål. Når ombygningen nærmer sig afslutningen, planlægger man hos Blue Water at invitere kunder og forretningsforbindelser til kaffe og kage ved en officiel indvielse.

-mauh

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.05.2026SCM.dk

Tegn på - spinkelt - håb for afspænding i Hormuz

20.05.2026SCM.dk

USA rejser sag mod containerproducenter for prisaftaler

SCM.dk

USA rejser sag mod containerproducenter for prisaftaler

SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

15.05.2026SCM.dk

Det går godt for luftfragt i Billund

14.05.2026SCM.dk

Varetransport får dyrere faste aftaler

11.05.2026SCM.dk

Trump afviser Irans svar – usikkerhed om Hormuzstrædet fortsætter

07.05.2026SCM.dk

Maersk-overskud falder - men mindre end forventet

07.05.2026SCM.dk

BAUHAUS Tilst moderniserer varehus med ny drive-in

06.05.2026SCM.dk

USA stopper eskortering af skibe

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

Slimstock Nordic
Konference
Invitation: Supply Chain Club – København | 22. maj 2026

Vi gentager succesen og inviterer til årets første Supply Chain Club i København.

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Clarion Hotel & Congress Copenhagen Airport

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Columbus
Webinar
Build what sets you apart — winning in the market with AI

Learn how to identify and invest in the capabilities that truly differentiate your business—and translate strategy into measurable competitive advantage.

Dato

26.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.05.2026

Sted

Comwell, Odense