Blue Water overskud på 147 mio. kr.

Blue Water Shipping kom ud af 2023 med et overskud før skat på 147 millioner kroner – en fremgang på 76 procent i forhold til overskuddet på 83 millioner kroner i 2022. Omsætningen faldt til gengæld en anelse.

25.03.2024

SCM.dk

”Vi er tilfredse med resultatet for 2023, da vi har leveret en pæn forbedring af bundlinjen i et omskifteligt og udfordrende marked. Fundamentet er stærkt, og alle vores forretningsområder bidrager positivt til det samlede resultat”, siger Søren Nørgaard Thomsen, CEO i Blue Water.

Omsætningen faldt fra 9,3 milliarder kroner i 2022 til 9,0 milliarder kroner i 2023 - et fald på 3 procent.

”De markante fald i fragtpriserne i løbet af 2023 har kun påvirket Blue Waters omsætning i mindre grad. En afgørende faktor er stigende markedsandele i flere dele af forretningen”, skriver ledelsen i regnskabet.

”Vi oplevede – modsat markedet – stigende fragtmængderne i slutningen af 2023. Det er er vi glade for, men vi oplever også, at vi skal arbejde hårdere for at fastholde og vinde kunder, da de lavere priser og volumener har øget konkurrencen”, siger Søren Nørgaard Thomsen.

Forventningerne til 2024 er et koncernresultat på 150-170 mio. kr. Resultatet vil være positivt påvirket af den løbende succesfulde implementering af de nyere kontorer i blandt andet Australien, Guyana, Tyrkiet og Kina.

Blue Water over 80 kontorer på verdensplan og 2.411 ansatte.

-mauh

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.05.2026SCM.dk

Det går godt for luftfragt i Billund

14.05.2026SCM.dk

Varetransport får dyrere faste aftaler

SCM.dk

Klimarisiko er ikke fremtid – det er nu

SCM.dk

Det går godt for luftfragt i Billund

07.05.2026SCM.dk

BAUHAUS Tilst moderniserer varehus med ny drive-in

06.05.2026SCM.dk

USA stopper eskortering af skibe

05.05.2026SCM.dk

Maersk-skib eskorteret gennem Hormuz

04.05.2026SCM.dk

USA advarer mod at betale Iran for passage

04.05.2026SCM.dk

USA vil “guide” skibe ud af Hormuz-strædet

29.04.2026SCM.dk

EU tager første skridt i brændstofkrise

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

Columbus
Webinar
Webinar: AI in the core — win every day

Learn how consistent use of your core systems enables AI to support daily operations, improve data quality, and deliver real business value.

Dato

19.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle