Boschs fokus på elektrificering og automatisering sikrer vækst

Bosch oplever en kraftig vækst indenfor deres løsninger til lastbiler. Det skyldes blandt andet en stor indsats indenfor elektrificering og automatisering.

Bosch forventer fortsat vækst og satser på elektrificering og automatisering af sine lastbiler. Foto: Bosch..

21.09.2018

SCM.dk

Selvom logistikbranchen står overfor store udfordringer, så fortsætter Bosch alligevel deres vækstkurs. Virksomheden beretter således, at man på mobilitetsområdet sandsynligvis vil øge omsætningen med fire procent i år, hvilket er dobbelt så meget som i bilproduktionen.

Forretningen vokser særligt kraftigt omkring løsninger til lastbiler og offroad-køretøjer – med en stigning på syv til otte procent.

Læs også: Minister nedsætter ekspertgruppe til fremtidens transport

”Lige meget om det er klimabeskyttelse, luftforurening, urbanisering eller chaufførmangel, så har logistikbranchen store udfordringer. Det, der gør sagen endnu vanskeligere, er, at godstransporten ifølge Shell vil stige 50 procent frem til 2040. Hvordan vi trods den stigende godstransport kan skåne miljø, mennesker og vejnet, er et af de mest presserende trafikpolitiske spørgsmål”, siger Rolf Bulander fra ledelsen af virksomhedsområdet Mobility Solutions hos Robert Bosch GmbH og fortsætter:

”Bosch giver tekniske svar på dette – og ikke kun under motorhjelmen, men også med sammenkoblede serviceydelser ud over bilen. Vi ønsker en godstrafik, der ikke er en belastning”, siger han og understreger, at Boschs vision er, at fremtidens godstransport skal være så emissions-, ulykkes- og stressfri som mulig.

En vigtig milepæl for Bosch er at gøre drevet til erhvervskøretøjer mere effektivt og dermed reducere forbrug, CO₂- og kvælstofoxidemission. For at nå dette mål videreudvikler Bosch både dieselmotoren og alternative fremdriftsløsninger.

”Vi gør klogt i åbent at tackle elektrificeringen teknologisk. I 2025 vil mellem 80 og 90 procent af alle erhvervskøretøjer være dieseldrevne. Men allerede i 2030 vil hver fjerde nye erhvervskøretøj være elektrisk drevet. Hvis man vil sikre fremtiden for den tunge godstransport, må man ikke glemme produktionen af alternative brændstoffer som regenerativ strøm, såkaldte eFuels”, siger Bulander.

Automatisering løser problemer
Ud over elektrificering er automatisering af erhvervskøretøjer et andet stort vækstområde, hvor der ifølge Bosch er udsigt til tocifrede vækstrater på markedet i det næste årti. Førerassistenten ligger på vejen til automatiseret kørsel for Bosch, og derfor arbejde man på at kunne støtte lastbilchaufføren med førerassistentsystemer og dermed øge trafiksikkerheden.

”Med forbundne løsninger bringer Bosch ny effektivitet ind i transportsystemet og dermed aflastning for trafikken, men også for spedition. Til fremtidens logistik leverer Bosch dobbelt teknisk ekspertise – på den ene side bred domæneviden i lastbilen og på den anden side indgående knowhow i IoT. Bosch giver mulighed for forbundne logistikløsninger fra hovedvej til husdør, siger Markus Heyn fra ledelsen af Robert Bosch GmbH.

Læs også: Bosch udvikler højopløsningskort til automatiseret kørsel

Automatisering af lastbilkørsel løser desuden andre af transportbranchens udfordringer: Allerede nu mangler der 50.000 lastbilchauffører i USA, om 10 år sandsynligvis tre gange så mange. Der tegner sig en lignende udvikling i Europa. Derfor ser Bosch også et stort potentiale i "hub-to-hub-automatisering“ – førerløs pendling mellem logistikcentraler.

 - JMA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

13.11.2025SCM.dk

Tidligere forsvarschef Peter Bartram indtræder i Baso Groups bestyrelse

13.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Mindre spildtid – mere samarbejde: Sådan har MENY Hillerød forbedret effektiviteten

12.11.2025SCM.dk

Verden halter langt bagefter historiske klimamål

12.11.2025SCM.dk

21 nye forskningsprojekter skal bidrage til en mere bæredygtig fremtid

11.11.2025SCM.dk

Nu sker det: Industriens brug af elektrificering oplever gennembrud

11.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Genbrug på autopilot – nemt og smart

10.11.2025SCM.dk

Dansk Industri samler kræfterne for et stærkere beredskab

10.11.2025SCM.dk

ESG i forsyningskæden kræver solidt greb om scope 3

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn