Brancheaktører: EU-vejpakke er nødvendig, men vil give dyrere transport, specielt for Danmark

Det er godt med fælles regler, men omvendt vil den også medføre flere omkostninger, ikke mindst for danske virksomheder. Sådan siger DSV, Frode Laursen og SLD i debatindlæg om EU’s vejpakke.

EU's vejpakke vil gøre det dyrere at være transportfirma, ikke mindst i Danmark, mener tre debattører..

19.12.2018

SCM.dk

Vejpakken omfatter en række nye regler om eksempelvis cabotagekørsel og udstationeringsregler, såvel som skærpelser af eksisterende. Den danske transportminister Ole Birk Olesen (LA) var tilfreds med forhandlingerne og lagde blandt andet vægt på værdien af, at man var blevet enige om at sende et klart signal til industrien.

Netop det faktum at ministrene overhovedet nåede frem til et resultat, og at vejpakken dermed lever endnu, kalder et debatindlæg i Jyllands Posten for ’den bedste nyhed’ i forbindelse med forhandlingsforløbet.

Indlægget er skrevet af adm. direktør for DSV Road, Simon H. Galsgaard, koncerndirektør i Frode Laursen Gruppen, Thomas Corneliussen, og branchedirektør for SLD – Specialforeningen for Logistik og Distribution, Jesper Gronenberg, og de ser både positive og negative sider af EU’s udspil.

Udover det nødvendige i at landende blev enige om indholdet i pakken, så mener de tre skribenter også, at det er ’rigtig udmærket, at EU vil sætte ind mod postkasseselskaber og systematisk cabotage. Det skulle gerne give et mere ensartet grundlag at konkurrere på.’

På den anden side peger trioen også på, at de nye regler, og det at skulle håndhæve dem, ’efter alt at dømme vil indebære øgede transportomkostninger.’ Det gælder ifølge indlægget ikke mindst de nye udstationeringsregler, som transportbranchen hidtil har været undtaget for.

Regning videre til forbrugerne
Disse vil blive ’indviklede, administrativt tunge og dermed dyre at håndtere for transportvirksomhederne’, mener afsenderne. I stedet så de hellere, at man fastholdt undtagelsen, og hvis det ikke var muligt, så i hvert fald sørgede for mere enkle regler, hvilket man ikke mener er lykkedes.

De øgede omkostninger vil ifølge debattørerne ramme Danmark ekstra hårdt pga. af de danske lønkrav til chauffører fra ’tredjelande i EU’, som vejpakken vil lægge ned over danske import- og eksportvirksomheder, der formentlig vil sende regningen videre til forbrugerne.

Selvom Simon H. Galsgaard, Thomas Corneliussen og Jesper Gronenberg godt kan se en vis fornuft i de kommende regler, der som bekendt ikke er blevet vedtaget endnu, så vil de alligevel råbe vagt i gevær omkring de økonomiske konsekvenser af pakken.

Læs også: Amazon-medarbejdere strejkede på Black Friday

’Det er fair nok at mene, at transport er blevet for billig, og at det er en fornuftig pris at betale for strammere regler. Det er blot helt nødvendigt på dette tidspunkt af processen at sige det ligeud: Som vejpakken ser ud nu, vil det blive markant dyrere at få udført nationale og internationale transportopgaver’, som de skriver afslutningsvis.

-AK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

SCM.dk

DI: EU-forslag kan gøre offentlige indkøb dyrere

SCM.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

21.09.2026

Sted

IDA Conference, København V