Brancheorganisation: Staten skal hjælpe grønt flybrændstof i gang

Staten bør skabe finansiel sikkerhed, så både producenter af grønt flybrændstof (e-SAF) og flyselskaber kan investere i fremtiden. Det mener Green Power Denmark. Det kan ske ved, at staten køber grønt flybrændstof hos producenterne på flerårige kontrakter og sælger brændstoffet til flyselskaberne på korte kontrakter.

Fremtidens fly kommer til at flyve på e-SAF, der er den eneste langsigtede løsning til en grøn omstilling af luftfarten. Foto: 123rf.com

09.12.2024

SCM.dk

Fremtidens fly kommer til at flyve på e-SAF, der er den eneste langsigtede løsning til en grøn omstilling af luftfarten. E-SAF er produceret af grøn strøm fra vindmøller eller solceller og biogen CO2 fra for eksempel et forbrændingsanlæg. Brændstoffet kan anvendes i eksisterende fly.

”Udviklingen er kun lige ved at komme i gang. Mange virksomheder er klar til at investere i produktion af e-SAF, men investeringerne sker kun, hvis producenterne er sikre på, at de kan afsætte brændstoffet. Flyselskaberne er på den anden side pressede økonomisk, og de har ikke mulighed for at indgå kontrakter på køb af brændstof mange år ud i fremtiden”, siger Michael Madsen, afdelingschef for Power-to-X i Green Power Denmark.

Løsningen er, at staten agerer som en slags mellemhandler, anbefaler Green Power Denmark. Staten skal købe brændstof på 10-årige kontrakter. Det vil skabe investeringssikkerhed for producenterne af e-SAF. Staten skal sælge brændstoffet videre til flyselskaberne på korte kontrakter – eventuelt gennem en forhandler af brændstof.

”Jeg oplever, at der er en vilje og ønske efter at komme i gang, men enderne har svært ved at mødes. Det er derfor nødvendigt, at staten påtager sig rollen som facilitator”, siger Michael Madsen.

I den politiske aftale ”Grøn luftfart i Danmark” fra december 2023 er der afsat en pulje på 1,1 milliarder kroner til grøn omstilling af luftfarten. Green Power Denmark anbefaler, at disse penge anvendes til at støtte dansk produktion af e-SAF. På længere sigt vil der blive brug for flere penge, men der er sat nok penge af til, at man kan komme i gang.

”Vi har mulighed for at blive en førende europæisk producent af grønne brændstoffer til luftfarten. Vi kan producere grøn strøm i store mængder, vi har adgang til biogen CO2, og vi har globalt førende virksomheder, der har ambitioner om at drive udviklingen inden for grønne flybrændstoffer”, siger Michael Madsen.

Tyskland har allerede indført en dobbeltsidet auktionsmekanisme, der er magen til den, Green Power Denmark anbefaler. Og den er godkendt af EU’s konkurrencemyndigheder.

Fra 2030 stiller EU krav om, at de europæiske fly skal iblande e-SAF i brændstoftanken. Hvis brændstoffet skal være tilgængeligt i 2030, skal producenterne træffe investeringsbeslutning senest ved udgangen af 2025. Derfor haster det med at få truffet politiske beslutninger.

”Det er nu, at politikerne skal træffe de beslutninger, som skal til for at understøtte markedet, så det bliver muligt for os at flyve grønt efter 2030”, siger Michael Madsen.

Læs også: Europæisk logistikaktør lancerer subbrand med fokus på ESG-venlig 3PL

Regeringen, SF og Enhedslisten har indgået en aftale om at oprette en enkelt grøn flyrute i 2025. Den kommer formentlig til at flyve på brugt fritureolie eller andre biobrændstoffer, da der endnu ikke er en produktion af e-SAF. Fra 2030 skal al indenrigsflyvning – ifølge aftalen - foregå på grønne brændstoffer. Luftfarten står i dag for cirka 2-3 procent af de globale udledninger af CO2.

Kilde: Green Power Denmark

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.08.2026SCM.dk

Maersk vinder erstatningssag efter brand på containerskib

17.08.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Sådan kan en færdigplukket ordre bevæge sig gennem dit distributionscenter

SCM.dk

Lemvigh-Müller sætter fokus på forsyningssikkerhed

SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

11.08.2026SCM.dk

Gigantisk MSC-containerskib er grundstødt og synker dybere

10.08.2026SCM.dk

Mærsk sender endnu en rute gennem Suez-kanalen

06.08.2026nShift

Sponseret

Virksomheder går glip af over 2 millioner euro om året – bedre leveringsstyring kan ændre det

06.08.2026SCM.dk

Shanghai sætter vild containerrekord

28.07.2026nShift

Sponseret

Hvad er PPWR? De nye EU-regler for emballage, som alle e-handelsvirksomheder bør kende før august 2026

28.07.2026SCM.dk

Maersk fastholder førerposition på punktlighed trods global tilbagegang

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle