Brancheorganisation: Staten skal hjælpe grønt flybrændstof i gang

Staten bør skabe finansiel sikkerhed, så både producenter af grønt flybrændstof (e-SAF) og flyselskaber kan investere i fremtiden. Det mener Green Power Denmark. Det kan ske ved, at staten køber grønt flybrændstof hos producenterne på flerårige kontrakter og sælger brændstoffet til flyselskaberne på korte kontrakter.

Fremtidens fly kommer til at flyve på e-SAF, der er den eneste langsigtede løsning til en grøn omstilling af luftfarten. Foto: 123rf.com

09.12.2024

SCM.dk

Fremtidens fly kommer til at flyve på e-SAF, der er den eneste langsigtede løsning til en grøn omstilling af luftfarten. E-SAF er produceret af grøn strøm fra vindmøller eller solceller og biogen CO2 fra for eksempel et forbrændingsanlæg. Brændstoffet kan anvendes i eksisterende fly.

”Udviklingen er kun lige ved at komme i gang. Mange virksomheder er klar til at investere i produktion af e-SAF, men investeringerne sker kun, hvis producenterne er sikre på, at de kan afsætte brændstoffet. Flyselskaberne er på den anden side pressede økonomisk, og de har ikke mulighed for at indgå kontrakter på køb af brændstof mange år ud i fremtiden”, siger Michael Madsen, afdelingschef for Power-to-X i Green Power Denmark.

Løsningen er, at staten agerer som en slags mellemhandler, anbefaler Green Power Denmark. Staten skal købe brændstof på 10-årige kontrakter. Det vil skabe investeringssikkerhed for producenterne af e-SAF. Staten skal sælge brændstoffet videre til flyselskaberne på korte kontrakter – eventuelt gennem en forhandler af brændstof.

”Jeg oplever, at der er en vilje og ønske efter at komme i gang, men enderne har svært ved at mødes. Det er derfor nødvendigt, at staten påtager sig rollen som facilitator”, siger Michael Madsen.

I den politiske aftale ”Grøn luftfart i Danmark” fra december 2023 er der afsat en pulje på 1,1 milliarder kroner til grøn omstilling af luftfarten. Green Power Denmark anbefaler, at disse penge anvendes til at støtte dansk produktion af e-SAF. På længere sigt vil der blive brug for flere penge, men der er sat nok penge af til, at man kan komme i gang.

”Vi har mulighed for at blive en førende europæisk producent af grønne brændstoffer til luftfarten. Vi kan producere grøn strøm i store mængder, vi har adgang til biogen CO2, og vi har globalt førende virksomheder, der har ambitioner om at drive udviklingen inden for grønne flybrændstoffer”, siger Michael Madsen.

Tyskland har allerede indført en dobbeltsidet auktionsmekanisme, der er magen til den, Green Power Denmark anbefaler. Og den er godkendt af EU’s konkurrencemyndigheder.

Fra 2030 stiller EU krav om, at de europæiske fly skal iblande e-SAF i brændstoftanken. Hvis brændstoffet skal være tilgængeligt i 2030, skal producenterne træffe investeringsbeslutning senest ved udgangen af 2025. Derfor haster det med at få truffet politiske beslutninger.

”Det er nu, at politikerne skal træffe de beslutninger, som skal til for at understøtte markedet, så det bliver muligt for os at flyve grønt efter 2030”, siger Michael Madsen.

Læs også: Europæisk logistikaktør lancerer subbrand med fokus på ESG-venlig 3PL

Regeringen, SF og Enhedslisten har indgået en aftale om at oprette en enkelt grøn flyrute i 2025. Den kommer formentlig til at flyve på brugt fritureolie eller andre biobrændstoffer, da der endnu ikke er en produktion af e-SAF. Fra 2030 skal al indenrigsflyvning – ifølge aftalen - foregå på grønne brændstoffer. Luftfarten står i dag for cirka 2-3 procent af de globale udledninger af CO2.

Kilde: Green Power Denmark

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.06.2026SCM.dk

Amerikanske virksomheder sagsøger containerproducenter for prisaftaler

22.06.2026SCM.dk

Forsigtig genåbning af Hormuzstrædet trods fortsat usikkerhed

SCM.dk

Toldstyrelsen etablerer beredskabsgruppe

SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

18.06.2026SCM.dk

Aftale underskrevet: Hormuz åbner i 60 dage uden gebyrer

16.06.2026SCM.dk

Danske rederier indtager afventende tilgang til Hormuz' mulige åbning

15.06.2026SCM.dk

Danske Rederier: Der kommer til at gå nogle uger

15.06.2026SCM.dk

USA og Iran er enige om åbning af Hormuzstrædet

12.06.2026SCM.dk

Dansk logistikvirksomhed åbner kontor i Hamborg

11.06.2026SCM.dk

DHL lancerer ekspresservice til luftfragt i sværvægtsklassen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.08.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia