Bring ansætter topnavn som chef for Shelfless i Danmark

Bring har ansat Lars Lindgaard i rollen som ny landechef for Shelfless, der er Brings store investering i automatiserede løsninger henvendt til e-handlere. Lars kommer med en lang og bred erfaring inden for e-handel og har senest arbejdet som logistikchef hos Boozt.

Lars tiltrådte stillingen 1. august. Foto: Boozt.

06.04.2022

SCM.dk

”Lars vil blive et stort aktiv, qua hans tidligere erhvervserfaring og personlighed. Vi ledte efter en med erfaring i automatiserede løsninger inden for e-handel, dette sammenholdt med høje ambitioner om vækst og lysten til at bidrage positivt til et nordisk team. Det og meget mere fandt vi hos Lars”, siger Tobias Åbonde, som er nordisk direktør for Brings satsning Shelfless.

Mange vil forbinde Lars med tiden hos Boozt, men han har inden da arbejdet som både distributionsdirektør hos Nemlig.com samt som Operations Manager ved Kim Johansen.

Læs også: Bring vil levere samme dag til 2 millioner danskere

”Jeg ser med glæde frem til at blive en del af Bring, en virksomhed med en sund og ansvarlig kultur med stort fokus på bæredygtighed. Shelfless er en fantastisk satsning i markedet, der giver små og mellemstore e-handlere mulighed for at købe ind i en ”full-service” løsning på den operationelle del af deres virksomhed”, siger Lars Lindgaard.

Lars tiltrådte stillingen 1. august.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026SCM.dk

Kina gennemfører verdens første fuldt ubemandede containeranløb

24.02.2026SCM.dk

EU forlænger sikkerhedsindsats i Det Røde Hav til 2027

23.02.2026WITRON Group

Sponseret

Another EDEKA region relies on WITRON’s warehouse logistics expertise

17.02.2026SCM.dk

2025: Aarhus Havn sætter ny containerrekord

17.02.2026SCM.dk

Hapag-Lloyd køber Zim for 4,2 milliarder dollar

16.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Gamst Blomster: Effektiv mærkning bag friskhed i topklasse

16.02.2026SCM.dk

Hapag-Lloyd tæt på opkøb af ZIM

11.02.2026SCM.dk

ADP investerer millioner i Fredericia Havn

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle