Byggebranchen spejder langt efter de højtuddannede

Der mangler folk med videregående uddannelser i den danske byggebranche. Om 10 år kan underskuddet lyde på 6.000 medarbejdere. Også faglærte kan blive en massiv mangelvare.

Der kommer til at mangle uddannet arbejdskraft i stor stil i den danske byggebranche inden for de næste 10 år, viser tal fra Dansk Byggeri..

19.08.2015

SCM.dk

Den danske bygge- og anlægsbranche kommer til at mangle tusindvis af medarbejdere i løbet af de kommende år, det forudser den seneste arbejdsmarkedsanalyse fra Dansk Byggeri.

Både folk med korte, mellemlange og lange videregående uddannelser, der kan besætte stillinger inden for ledelse, logistik og planlægning, vil komme i underskud, ligesom der bliver hård kamp om de traditionelle faglærte, det skriver Licitationen.

Læs også: Dansk logistikuddannelse samarbejder med Damco i Kina

Mere specifikt forudser undersøgelsen, at branchen vil mangle omkring 6.000 medarbejdere med en videregående uddannelse om 10 år, mens tallet for faglærte er oppe på 10.000. Og det er noget, man tager alvorligt.

”Vi har megen fokus på, hvorledes byggeriet også i fremtiden kan rekruttere kvalificeret arbejdskraft. Vores undersøgelser viser, at de højproduktive virksomheder har et højere uddannelsesniveau blandt alle medarbejdere, flere medarbejdere med en professionsbacheloruddannelse og mange ansatte med en kort, videregående uddannelse. Derfor er det bekymrende, at branchen vil mangle 6.000 med en videregående uddannelse i 2025,” siger direktør i Dansk Byggeri, Michael H. Nielsen. 

Ligeledes fremkalder manglen på faglærte panderynker hos den store erhvervsorganisation. Her håber man derfor, at den nye erhvervsuddannelsesreform, der netop er trådt i kraft, vil være med til at vende udviklingen og få flere unge til at vælge en erhvervsuddannelse.

Læs også: Ny bestyrelsesuddannelse for SMV’er

”Der er stort behov for at unge med et svendebrev læser videre, både til den nye uddannelse som byggekoordinator og til konstruktør og ingeniør. Virksomhederne råber på den type arbejdskraft,” siger Michael H. Nielsen. 

I tillæg hertil vil Dansk Byggeri også presse på for at få styrket efteruddannelserne, herunder at få åbnet op for, at udvalgte tilbud, eksempelvis byggekoordinator og bygningskonstruktør, kan gennemføres på deltid.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

16.10.2025SCM.dk

JYSK blandt verdens bedste arbejdspladser

15.10.2025SCM.dk

Vandmangel truer – men ingen måler på det mest basale

15.10.2025PALOMAT

Sponseret

Spar stort på automatiseret pallehåndtering

14.10.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Holder du efterårsferie nu her?

14.10.2025SCM.dk

Ikea opkøber kunstig intelligens-firma for at styrke logistikken

13.10.2025SCM.dk

Jysk metalbearbejdningskoncern har opkøbt ECM Industries og Trier Industries

13.10.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Inspiration og gennemsigtighed i badeværelsesuniverset hos Bad & Stil

09.10.2025RELEX Solutions

Sponseret

JYSK optimerer deres globale forsyningskæde og detailplanlægning med RELEX

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

20.10.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Bliv klar til NIS2 med ISO 27001 - diplomkursus

På dette to-dages kursus får du en gennemgang af kravene i EU's NIS2-direktiv med fokus på, hvordan du kan efterleve og implementere kravene i praksis med ISO/IEC 27001 - ledelsessystem for informationssikkerhed.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

22.10.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

23.10.2025

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup