CIP vil investere i ammoniaktankskibe

Copenhagen Infrastructure Partners har gennem sin Energi Transition Fund (EFT) indgået partnerskabsaftaler om udvikling og bygning af en flåde af ammoniakskibe med Færder Tankers Norway og BW Epic Kosan.

Arkivfoto. Foto: NYK

03.12.2024

SCM.dk

Det indgåede Memorandum of Understanding med Færder Tankers omfatter udviklingen af et gastankskib med en kapacitet på 50.000 kubikmeter, dual-fuel ammoniakmotor til levering i 2. halvår 2028.

Skibet skal indgå i CIP´s fremtidige flåde af ammoniaktankskib, fremgår det af en pressemeddelelse.

"Vi er begejstrede for at kunne annoncere dette betydningsfulde partnerskab med Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) om at udvikle næste generation af ammoniakdrevne mellemstore gastankskibe. Dette markerer et monumentalt skridt mod at realisere vores fælles vision om bæredygtig maritim transport,” siger Paal Stenberg, der er CEO i Færder Tankers.

Aftalen med BW Epic Kosan omfatter udviklingen af handy-size ammoniaktankskibe også med dual-fuel ammoniakmotor og udstyret med bunkringskapaciteter. Selskabet vil flere ammoniaktankskibe med kapaciteter på mellem 9.000 og 35.000 kubikmeter til ETF eller dets datterselskaber.

CIP er desuden i forhandlinger med større rederier om at udvikle meget store ammoniaktankskibe for på den måde at være med til at fremme den grønne transport af ren ammoniak.

"Vores mål er at muliggøre grøn transport af ren ammoniak ved at bruge lasten som brændstof. Partnerskaber med innovative rederier som BW Epic Kosan og Færder Tankers er afgørende for at nå dette mål og for at lede inden for området for ren ammoniak. Dialogen med førende virksomheder har givet os værdifuld indsigt i industrien og muligheden for at udvikle sikre og robuste end-to-end bunkringsløsninger samt førstehåndsviden om kritiske udviklinger og modenhed af løsninger,” udtaler Niels H. Lindegaard, der er Senior Business Advisor i CIP.

-emte

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026SCM.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

21.09.2026SCM.dk

Maersk bestiller 26 store containerskibe

SCM.dk

Forsinkelser skærper fokus på logistik og planlægning i byggeriet

SCM.dk

AI dæmper virksomhedernes nyansættelser

17.09.2026SCM.dk

IVECO lancerer komplet elektrisk modelprogram

17.09.2026SCM.dk

Clicktrans åbner transportplatform i Danmark

16.09.2026SCM.dk

ADP og PFA starter Fyn Dry Port

15.09.2026Lyngsoe

Sponseret

Dansk IoT-løsning bag international prisnominering efter markante resultater hos bpost

14.09.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Løfteudstyr hos Jollyroom

14.09.2026SCM.dk

Maersk skruer op for trafikken gennem Suez

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Columbus
Seminar
Fremtidens virksomheder skabes nu Core. Differentiate. Innovate.

Tre perspektiver på fremtidens virksomhed i en verden af AI.

Dato

24.09.2026

Tid

09:30

Sted

Skanderborg Park Hotel

Bredana Axcite A/S
Webinar
Automatiser ordremodtagelsen med Sales Agent direkte i Dynamics 365 FO

Hør hvordan Microsofts Sales Order Agent kan aflæse jeres salgsordrer modtaget via e-mail og automatisk oprette dem i Dynamics 365 FO ved hjælp af AI.

Dato

24.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

25.09.2026

Sted

Online

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
Kom med til 'Automated Logistics Synergy Day' i Odense

Fredag den 25. september 2026 kl. 11-14 inviterer BITO - i samarbejde med en lang række andre udstillere - til en spændende dag i teknologiens og intralogistikkens tegn. Det hele foregår hos EFFIMAT i Odense.

Dato

25.09.2026

Tid

11:00

Sted

EFFIMAT, Emil Neckelmanns Vej 15E, 5220 Odense SØ